VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Doubravka se rozvíjela hlavně před sto lety. Změnila ji panelová výstavba

Plzeň – Na konci devatenáctého století zažila Doubravka největší stavební boom. Podle publicisty Jana Hajšmana, který se podrobně zabýval historií čtvrtého městského obvodu, se tak dělo v souvislosti s průmyslovým rozvojem města.

15.12.2015
SDÍLEJ:

Téměř dokončená centrální část sídliště na leteckém snímku z roku 1967. V popředí Rokycanská třídaFoto: Z knihy Městsky obvod Plzeň 4

Další velkou proměnu Doubravka doznala v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století díky výstavbě panelových sídlišť. Nejen to, ale i mnoho dalších zajímavostí popisuje Hajšman ve své nové knize Městský obvod Plzeň 4, kde mapuje zejména Doubravku, ale i Lobzy, Letnou, Újezd, Bukovec a Červený Hrádek.

Ovšem vraťme se k rozvoji Doubravky na konci 19. století. „Po roce 1890 Doubravka každé desetiletí zhruba zdvojnásobila počet obyvatel. Tento rozvoj trval až do dvacátých a třicátých let 20. stol. Tehdy Doubravka zaznamenala nejbouřlivější rozvoj, kdy vznikly celé bloky domů a nové ulice," uvedl Hajšman. Doubravka byla dobrou adresou, neboť ležela poměrně blízko Měšťanského pivovaru a železnice, v Plzni se též rozvíjely Škodovy závody. „Pro lidi tehdy bylo výhodné postavit si tam domky a docházet za prací do Plzně," sdělil Hajšman.

Když by měl zmínit nějakou zajímavou stavbu, která zmizela z mapy Doubravky, hovoří o kapli svatého Jana Nepomuckého z roku 1909, která stála na křižovatce Komenského a Husovy (dnes Masarykovy a Zábělské) třídy. „Kaple byla při náletu v roce 1945 poškozena a počátkem 50. let minulého století zbořena. Dnes už tuto stavbu vůbec nic nepřipomíná a málokdo ví, že něco takového v Doubravce kdy bylo," vysvětluje Hajšman.

Komenského třída (dnes Masarykova) na počátku 20. století. Snímku dominuje budova nové školy z roku 1902, kterou můžeme obdivovat i dnes

Demolice domů

Masarykova třída podle něj prodělala velice zásadní změny. „Byla a je to hlavní tepna Doubravky. Celá její jedna polovina vlastně zmizela ze zástavby. To, jak kdysi vypadala, si můžeme představit už jen na archivních fotografiích, které jsem porovnal s těmi současnými. Bez nich už by lidé neměli šanci některá místa vůbec poznat, protože se opravdu velmi změnila," upozorňuje Hajšman.

V souvislosti s tím je podle něj důležité poukázat na výstavbu panelových sídlišť. „Velký zásah do charakteru tradiční zástavby Doubravky znamenaly plánované demolice domů zejména v okolí jádra historické vsi. Zbourána tak byla zástavba v okolí návsi, souvislá řada statků při Zábělské ulici, ale také většina domů při jihovýchodní straně Leningradské (Masarykovy) třídy mezi návsí a Mohylovou ulicí. Na jejich místě vyrostly nové panelové domy. Nové bloky vyplnily také do té doby nezastavěné plochy zejména mezi ulicemi Rokycanskou, Masarykovou, Na Dlouhých a Smrkovou," píše Hajšman ve své knize, která je postavena zejména na historických fotografiích.

Autor: Miroslava Vejvodová

15.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dvě problémové školy v kraji

Policejní vyšetřovatelé na místě vraždy v Plzni na Roudné
AKTUALIZOVÁNO
9

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Žinkovy - Kdybyste teď navštívili Jaroslavu Rybákovou v Žinkovech, stoprocentně od ní dostanete krásnou kytici gladiol.

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení