VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V domovech nevyrůstají jen kriminálníci

PLZEŇ - Podobný názor na informace o kriminalitě dětí z dětských domovů jako odcházející ředitelka plzeňského Domina Eva Dvořáková mají i její kolegové a samotní pěstouni.

30.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Podle ředitele Dětského domova v Nepomuku Josefa Kubáně je statistika, již si v říjnu nechalo vypracovat ministerstvo vnitra, zkreslená a vytržená z kontextu. Vyplývá z ní, že 51 procent dětí, které opustily dětský domov, páchá trestnou činnost.

Podle Kubáně ministerstvo míchá jablka s hruškami. Nerozlišuje dětské domovy, dětské domovy se školou – dříve výchovné ústavy a výchovné ústavy pro mládež. Právě děti z poslední skupiny se do konfliktu se zákonem dostávají nejčastěji a zkreslují statistiku.

„Nikdo neříká, jaké by bylo procento kriminality u stejných klientů, kdyby neprošli domovem,“ domnívá se Kubáň. S tím souhlasí i pěstounská rodina z Horní Břízy. „Pěstouny jsme už 32 let, vychovali jsme deset dětí. A téměř každé mělo v dospělosti nějaké potíže se zákonem,“ líčí Jitka Šourová.

Děti měly většinou nálepku: nevzdělatelné, problematické, nepřizpůsobivé. Je pravděpodobné, že by se do konfliktu se zákonem dostaly stejně, možná by s ohledem na rodiny, z jakých pocházejí, dopadly hůř.

„Jsme rádi, že nyní už žijí normálním životem, vozí nám vnoučata a všechny mají ukončené přinejmenším učiliště,“ dodává Šourová.

Ředitelka odboru prevence kriminality ministerstva vnitra Jitka Gjuričová výzkum brání. Uznává, že děti z výchovných ústavů selhávají častěji. „Výsledky výzkumu nevypovídají o tom, že domovy pracují špatně, ale že chybí následná péče poté, kdy děti domov opustí,“ dodává Gjuričová. „Sociální pracovníci by měli pomáhat rodině, ze které bylo dítě odebráno, aby se stala zase co nejdříve funkční. Průměrná délka pobytu dítěte v domově je 14,5 roku, což je strašné! Ve většině případů dítě v domově zůstává až do dospělosti,“ konstatuje Gjuričová. Alespoň částečné řešení by viděla ve větším využívání náhradní rodinné péče.

30.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Drahá voda obcím vadí. Rozdíl v kraji je i 50 korun za kubík

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a ředitel Bohemia Sektu Ondřej Beránek podepsali smlouvu o partnerství
4

Kraj potvrdil spolupráci s Bohemia Sektem

Biskupství zve na večerní prohlídky věže katedrály

Plzeň – Plzeňské biskupství nabízí večerní prohlídky věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Město uvolní peníze na zrestaurování fresek v kostele sv. Mikuláše

Plzeň – Město poskytne 300 tisíc korun na dokončení restaurování.

Farmáři vyndají zboží na pulty

Plzeňský kraj – Sezona oblíbených trhů s kvalitními potravinami začíná.

Kočkování s Tygry pokračuje šestým zápasem v Plzni

Plzeň – Podle papírových předpokladů měli být plzeňští hokejisté ve čtvrtfinále pro Tygry z Liberce snadným soustem. Ve čtvrteční bitvě se ale jen víc zadrhli v chřtánu úřadujících šampionů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies