VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do primy se dostane zlomek dětí

Plzeň – Zatímco deváťáci se na střední školy většinou dostanou bez problémů, velkou část dětí hlásících se na víceletá gymnázia čeká zklamání.

26.4.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/ Petr Šilar

„Na osmileté studium se přihlásilo 148 dětí, přijato jich bude jen 30," říká zástupkyně ředitele Gymnázia Luďka Pika Miroslava Fenclová. Obdobná situace je i na dalších plzeňských gymnáziích.

Uchazeči o tento typ studia dlouhodobě několikanásobně převyšují počet volných míst. „Pokud by to bylo na nás, otevřeli bychom ještě jednu třídu osmiletého studia," říká Fenclová.

Stejný názor zastává i ředitelka soukromého Gymnázia Františka Křižíka Šárka Chvalová, která by ráda posílila třídy víceletého gymnázia na úkor čtyřletého studia. Důvodem je i klesající zájem starších dětí o studium na obtížnějších školách. „V oblibě jsou střední odborné školy. Děti se nechtějí tolik učit, ale přesto mají jistotu, že se na vysokou školu dostanou," říká Chvalová.

Zcela odlišná situace než v Plzni je na gymnáziu v Plasích, kde se k osmiletému studiu v prvním kole přihlásilo pouze 21 dětí. To ředitelka Markéta Lorenzová přisuzuje i tomu, že je v okolí velmi omezený počet základních škol, z nichž se děti do Plas hlásí. Svoji roli může hrát i dojíždění, jež v případě velkých měst odpadá, a pro děti se přechodem na gymnázia tolik nemění.

O tom, kolik žáků budou gymnázia přijímat do čtyřletých a víceletých oborů, však rozhoduje pouze kraj. Samotné školy na počet nemají žádný vliv. Plzeňský kraj v dohledné době žádné změny neplánuje. I to je však pro ředitele místních gymnázií dobrá zpráva. V Česku je totiž nyní snaha počet žáků víceletých gymnázií spíše snižovat.

Odpůrci tohoto systému vzdělávání upozorňují na nežádoucí odchod talentovaných žáků na gymnázia, což ještě více zvýrazní mnohdy špatnou úroveň základních škol. Zastánci naopak hovoří o rozvoji nadaných dětí.

Ty často bývají kvůli svému dobrému prospěchu na základních školách outsidery. „Dcera je na gymnáziu hrozně šťastná," říká matka primánky Kateřina Horáčková. Ta původně byla proti přání své dcery. Její rozhodnutí nakonec podpořil fakt, že se rušila základní škola, již dívka do té navštěvovala.

Autor: Hana Pražáková

26.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Viktorie Plzeň a sládek pivovaru Gambrinus pomáhali ve Fakultní nemocnici Plzeň
8

Gambrinus a hráči Viktorie pomáhali v nemocnici

Zdeněk Psotka

Psotka: Servis ano, ale hráče nerozmazlujeme

Tlučná a Vejprnice jsou blíže zákazu kamionů. Ladí značky

Tlučná, Vejprnice – Obce se chtějí zbavit těžké dopravy, které je používá jako zkratku.

Šeříkovka chystá překvapení

Plzeň - Příští rok se změní nájemce kulturního domu, vstup i fasáda.

Dvorana slávy Plzeňského kraje přivítala tři nové osobnosti

Plzeň - Na seznam jmen výjimečných osobností přibyly tři další.

Auto v Plzni srazilo chodce. Na místě zemřel

Plzeň - V západočeské metropoli začal čtvrtek tragicky

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení