VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Děti v mateřince se učí německy pomocí her a obrázků

Plzeň – „Víte, že v Německu na Velikonoce nechodí kluci vyšupat děvčata? Že jim tam vajíčka a další dobroty schovává zajíček? A tomu vajíčku se tam říká Ei.“ Přesně takovým způsobem včera seznamovala děti z 90. mateřské školy v Plzni animátorka z koordinačního centra česko–německých výměn mládeže Tandem.

5.4.2011
SDÍLEJ:

Hledání pexesa v rámci jazykové animace děti z 90. mateřské školy bavilo, a naučily se při něm i německá slovíčkaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Jazyková animace je hravá forma seznámení s cizím jazykem, kterou centrum vyvinulo a používá ji při setkání dětí z Německa a Čech. Projekt je hrazen z peněz Evropské unie.

„My jsme již dříve navázali partnerství s německou školkou a děti se společně navštěvují. Nejprve jsme se jazykové bariéry obávali, ale děti ji při hře úplně odbouraly. Oni si prostě rozumí,“ říká učitelka křesťanské třídy, v níž se animace poprvé konala, Ilona Tomanová. Právě u přeshraničních setkání je tato metoda velmi přínosná. „Hravé aktivity pro osvojení nejdůležitějších slovíček a frází spolu se zaměřením na konkrétním region a cílovou skupinu přispívají k prohloubení česko–německých partnerství a motivují další organizace k přeshraniční spolupráci,“ uvádí výhody animace Tomanová.

Cílem animace je zaujmout účastníky zábavnými aktivitami pro češtinu i němčinu, poukázat na základní shody a rozdíly v obou jazycích a hlavně odbourat zábrany při používání cizího jazyka. „V rámci projektu Odmalička, nebo německy Von klein auf byla tato metoda upravena speciálně pro mateřské školy. Jazyková animace může být i jakýmsi předskokanem jiných metod pro seznamování s cizí řečí,“ říká učitelka.

Samotné děti hra se slovíčky baví. „Já už vím, jak se řekne sluníčko! Sonne!“ říká šestiletá Kačenka. Sedmiletý David dokáže německy pojmenovat dům jako Hause a oba společně napočítají do pěti. Německy, samozřejmě.

Pak je čeká další zábavná hra. Pexeso trošku jinak. „Nejdříve společně spočítáme kartičky pexesa,“ velí animátorka, a děti počítají. Pak ale všechny kartičky obrátí. Takhle se to přece nehraje! Ale ono by to stejně nešlo, všechny kartičky tu jsou jen jednou, dvojice chybí. „Asi nám je schoval ten velikonoční zajíček, tak víte co? Najdeme je. Každý si vyberte jednu a německy řekněte co na ní vidíte a pak se pustíme do hledání. Pokud najdete kartičku, která nepatří do vaší dvojice, nechte jí ležet v úkrytu,“ vysvětluje animátorka, která děti nemusí ani pobízet, všechny se totiž okamžitě rozběhnou po místnosti, aby svoje chybějící pexeso našly.

Pojmenovat je nebyl velký problém. Němčina má totiž spoustu slovíček podobných, a animátorka si pro první ukázkovou hodinu vybrala právě taková. „Auto se řekne auto,“ ví i malý Davídek.

Autor: Michaela Kunešová

5.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení