VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Další bezbariérový kostel v Plzni?

Plzeňsko – Mezi plzeňské chrámy, do nichž se vozíčkáři dostanou bez obtíží, by se mohl zařadit kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici.

1.11.2014 2
SDÍLEJ:

Chrám Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici snad bude dalším bezbariérovým kostelem v PlzniFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

S nápadem bezbariérového přístupu přišel architekt Jan Soukup. Pokud se podaří na projekt sehnat zhruba 800 tisíc korun, mohl by odstartovat už příští rok. Podle názoru plzeňského architekta je bezbariérovost v západočeské metropoli dobrá, ovšem mnohem horší už je situace za hranicemi města.

I když předsedkyně Vozíčkářů Plzeňska Olga Puflerová není věřící, ráda navštěvuje církevní památky. „Zajímám se o architekturu, s oblibou také zavítám na koncert nebo výstavu. Některé lokality jsou pro mě téměř nedobytným hradem," uvedla Pufnerová. Dvěma takovými příklady, kam se handicapovaná žena bez pomoci druhých sama nedostane, je kostel Všech svatých na Roudné nebo kostel sv. Jiří na Doubravce. Nicméně v mnoha jiných místech Plzně je bezbariérový přístup zajištěn, ať už jde o katedrálu sv. Bartoloměje, chrámy sv. Jana Nepomuckého či Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí.

Naděje teď svitla ještě pro další prostor, kde se shromažďují věřící, a to kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Iniciátorem myšlenky vybudovat zde bezbariérový přístup je plzeňský architekt Jan Soukup. Samostatný vstup do levé zadní části chrámu by pak byl z přilehlého dvora. „Projekt je teprve v začátcích. Nicméně pokud se na něj podaří sehnat peníze, mohli bychom se do něj pustit už příští rok," uvedl Soukup. Finance chce získat z dotace, přičemž 600 tisíc korun padne na speciální vchod do kostela, dalších zhruba 200 tisíc korun bude stát zajištění toalety pro vozíčkáře, jež by se měla nacházet ve dvoře.

Situace v západočeské metropoli a mimo ni se ale zásadně liší: „Na vesnicích je bezbariérovost velkým problémem, farnosti mnohdy řeší i jiné, zásadní záležitosti. Stav v západních Čechách v podstatě kopíruje celorepublikový pohled," doplnil Soukup.

Kostely v Plzni

Bezbariérové chrámy v západočeské metropoli:
- katedrála sv. Bartoloměje
- kostel sv. Jana Nepomuckého
- kostel sv. Petra a Pavla
- kostel Panny Marie Růžencové
- kostel sv. Martina a Prokopa

Autor: Klára Mrázová

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení