Měly by být poplatky ve zdravotnictví zrušeny? Co si myslíte vy? Napište svůj názor do diskuze pod článkem.

Kraj za pacienty uhradí poplatky v krajských nemocnicích. To byl jeden z hlavních taháků, kterým před volbami přesvědčovala ČSSD voliče. Nyní se dostala do čela Plzeňského kraje a začínají se ozývat hlasy, že takový zásah do poplatků na krajské úrovni není možný ani vítaný.

„Plzeňský kraj by přišel asi o 120 milionů korun ročně. ČSSD by pak musela tyto peníze sebrat některému z resortů nebo se zadlužit. Navíc si moc nedovedu představit, jak technicky zrušení poplatků v krajských nemocnicích zavést, aby přitom neporušili zákon. Snad jedině velmi složitě zavedením nového úřednického místa,“ varuje krajský radní za ODS Pavel Karpíšek.

Náměstek hejtmana Vladislav Vilímec navíc připomíná, že rušit poplatky není krajská záležitost. „Kraj možná může převést nemocnicím peníze na poplatky darem, je to ale hodně krkolomné. Stejně to ale neřeší celý problém, vždyť fakultní nemocnice patří státu. Krajská reprezentace by se prostě neměla plést do věcí, které nepatří do jejich ranku,“ myslí si Vilímec.

Sociální demokraté ale chtějí do poplatků zasáhnout na celostátní úrovni, změnit zákon a zrušit je. „Preferuji pozměňovací zákon, který by zrušil kompletně veškeré poplatky ve zdravotnictví. Mohlo by tam zůstat placení za pobyt v nemocnicích. Až ve chvíli, kdy se nepovede zákon prosadit, přejdeme na řešení na krajské úrovni,“ vysvětluje budoucí hejtmanka Milada Emmerová.

Případným zrušením regulačních poplatků nejsou nadšeni ani šéfové nemocnic v Plzeňském kraji. Podle ředitele Stodské nemocnice Vlastimila Bureše se opatření odrazí na návštěvnosti ambulancí. „Podle mého názoru to není příliš šťastné řešení,“ vyjádřil se.

Podle ředitele Stodské nemocnice Bureše mají regulační poplatky svůj smysl. „Skutečně totiž regulují počty pacientů. Lidé jsou ekonomicky motivovaní a více přemýšlejí nad potřebností ošetření nebo nad délkou pobytu v nemocnici,“ míní Bureš. Předpokládá, že až budou moci k lékaři opět zadarmo, zaplní se čekárny pacienty, kteří chodí s banalitami. Podobně tomu bylo i u nemocenských dávek, když se první 3 dny nemoci neplatily, podstatně poklesla nemocnost na hodnoty obvyklé v cizině, když se ale po 29. červnu začalo platit 60 procent ze mzdy za první tři dny nemoci, nemocnost výrazně narostla,“ uvádí příklad Bureš.

Další věcí je, že pokud kraj vyhradí peníze na zaplacení poplatků za pacienty, bude logicky méně peněz na jiné věci. „Máme v nemocnici řadu přístrojů, které jsou za dobou své životnosti. Peníze na nové ale nejsou. Situaci řešíme vždy až v případě, že totálně selžou, na nějakou prevenci prostě není ani teď,“ vysvětluje ředitel.

Situace se nelíbí ani vedení Fakultní nemocnice Plzeň. „Nechápeme, proč chce nové vedení kraje platit regulační poplatky pouze za pacienty docházející do krajských nemocnic. Vždyť i k nám dochází jejich voliči a i oni by si pak zasloužili, aby za ně kraj uhradil regulační poplatek. Takové rozhodnutí by diskriminovalo pacienty naší nemocnice a bylo by velmi nepříjemné,“ míní ředitelka FN Jaroslava Kunová.

V případě, že by to způsobilo přeliv pacientů do krajem takto zvýhodněných nemocnic, uvažuje ředitelka FN i nad tím, že by to mohlo rozhodit paušální systém úhrady od pojišťoven. „Zdravotnickému zařízení pojišťovna pacienty navíc neproplatí. Snad se zákonodárci tedy alespoň domluví, změní legislativu zákona a všechny nemocnice na tom budou stejně,“ doufá Kunová.

Evžen Zavadil, Michaela Kunešová