VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Člověk není osamocený poutník v hlubinách vesmíru, tvrdí plzeňský biskup

Plzeň - Věřící křesťané to mají jednodušší, prožívání Vánoc jim určuje jejich obsah. Obsahem Vánoc je oslava narození Ježíše Krista, zakladatele křesťanství.

24.12.2014 7
SDÍLEJ:

František RadkovskýFoto: DENÍK/Ladislav Vaindl

Křesťané věří, že on je Bůh, Boží Syn, který přijal z Panny Marie naše lidství, a přišel, aby naučil lidi poznávat Boha a žít ve vzájemné lásce. Věří, že zemřel za všechny lidi na kříži, aby všechny vysvobodil od zla hříchů. Třetí den vstal z mrtvých (to oslavujeme o Velikonocích) a lidem tak dal naději, že každý člověk má šanci překonat vlastní smrt a žít dál v novém životě u Boha.

Navíc to znamená, že člověk není "osamocený poutník v hlubinách vesmíru", ale tvor chtěný a milovaný Bohem, že o každém člověku Ježíš Kristus ví a stojí mu za to, aby se k němu snížil a umřel za něho. Proto nepřišel na svět jako dospělý, ale jako malé dítě závislé na druhých, přišel do chudých poměrů a dal se poznat pastýřům, lidem na okraji tehdejší společnosti. To je tedy, stručně řečeno, duchovní obsah Vánoc, jak ho chápou křesťané. Přitom si uvědomují, že narozením Ježíše Krista jsou všichni lidé mimořádně obdarováni Boží blízkostí a že je dobře na tento dar reagovat tak, že se sami staneme darem pro druhé, především pro ty nejbližší.

Je zvykem tuto skutečnost daru zviditelnit dárky, které si dáváme, a gratulacemi, které si vzájemně posíláme a vyslovujeme. Vánoce jsou tak především svátky vzájemného obdarování. Je však důležité si uvědomit, že tyto dary a gratulace mají jen zástupnou roli, že tím skutečným darem druhým lidem máme být my sami: svojí laskavostí a vlídností, vzájemným odpuštěním a smířením, ochotou vzájemně si naslouchat a sdílet se a mnoha dalšími postoji a vlastnostmi, které zpříjemňují a prohlubují naše mezilidské vztahy. A v tom už vůbec není nutné rozlišovat mezi věřícími a nevěřícími, protože na této všeobecně lidské rovině se všichni můžeme a musíme sejít, chceme-li, aby náš život byl dobrý a pohodový. Všechny ostatní vánoční zvyky a obyčeje, byť sebekrásnější, jsou jen věci navíc. Naše dobré vzájemné vztahy však zůstávají základem k dobrému prožití Vánoc. Přejme si a udělejme všechno pro to, abychom letošní Vánoce dokázali prožít šťastně a radostně

Autor: Redakce

24.12.2014 VSTUP DO DISKUSE 7
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení