VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chlupáči promovali v Třemošné

TŘEMOŠNÁ - Čtrnáct asistenčních psů mělo v sobotu velký den. V bezbariérovém domě Exodus v Třemošné byli totiž šikovní hafani po náročném výcviku předáni jejich majitelům – tělesně znevýhodněným lidem.

8.6.2008
SDÍLEJ:

V bezbariérovém domě Exodus Třemošná předávali asistenční psy jejich tělesně znevýhodněným páníčkům. Foto: DENÍK/ Pavel Korelus

Akci uváděl herec Ladislav Potměšil spolu se svou ženou Jaroslavou Brouskovou. Psy – labradorské i zlaté retrívry – vycvičila staroplzenecká společnost Pomocné tlapky. Pro diplom si do Třemošné jejich páníčci, doprovázení mnohočlennými rodinnými výpravami, přijeli ze všech koutů České republiky.

Jediným 'domácím' byl Plzeňan Lukáš Bělohlavý. Brzy dvanáctiletý žák 5. třídy, od narození postižený dětskou mozkovou obrnou, dokázal, že se světlou labradorkou Oli tvoří sehranou dvojku, i když, jak řekl, narozdíl od něho se Oli nerada fotí. „Oli pomáhá jako doprovod při procházkách. Rád cestuji a ona jezdí všude se mnou, i do zahraničí,“ svěřil se chlapec, který svět poznává z invalidního vozíku.

Z Hradce Králové přijel se svojí kamarádkou, černou labradorkou Rendy, 29letý Jan Rygl, jehož trápí špatná koordinace pohybů, a proto musí být na vozíčku. „Rendy mi obohacuje život, dá se říct, že ho od základů změnila. Mám zodpovědnost, vycházky, starost o ni, nenechat ji doma samotnou,“ říkal Honza. „Občas se stane, že upadnu. Rendy hned přinese mobil, abych mohl zavolat pomoc. Je to pro mě kámoš, chybí mi už, když jsem hodinu bez ní,“ podotkl.

Desetiletý Vítek Pavlíček přijel ze Stěžer. Trpí spastickou formou dětské mozkové obrny, kterou mu ale pomáhá zvládat psí asistentka Ája. Podle Vítka ale Ája není rozhodně žádný svatoušek. „Někdy mě zlobí, bere mi lego,“ smál se Vítek. „A taky ponožky,“ dodal.

Podle ředitelky Pomocných tlapek Hany Pirnerové existuje tato obecně prospěšná společnost už 7,5 roku. „V sobotu jsme předávali už osmou skupinu psích asistentů, a to osm asistenčních psů a šest šikovných společníků. Celkem už jsme vycvičili a předali 79 psích asistentů, kteří splňují ty nejnáročnější mezinárodní testy.

Co všechno asistenční pes umí?

Všichni asistenční psi i šikovní společníci (psi, jejichž páníčky nejsou postižení, ale lidé, kteří o postiženého pečují) ovládají desítky standardních povelů – sedni, lehni, zůstaň – a povelů potřebných při pohybu na veřejnosti – vpravo, doleva, stůj, otoč se. Vědí, jak se chovat na pohyblivých schodech, nastupovat do MHD a podobně..

Kromě těchto dovedností ovládají také řadu specialit, jako podávání předmětů spadlých na zem, otevírání a zavírání dveří, rozsvěcení a zhasínání světla, dokáží také svlékat části oděvu, natahovat nohy v křeči a další.

Autor: Pavel Korelus

8.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení