Pět set korun. Zhruba tolik peněz si musí připravit člověk, který chce navštívit během jednoho dne největší turistické atrakce v Plzni. Vyplývá to z průzkumu Deníku.

S přibývajícími členy výpravy samozřejmě náklady prudce rostou. Rodinu se dvěma dětmi už vyjde taková obhlídka na více než tisícikorunu. K tomu ale musíme ještě připočíst peníze utracené za jídlo a dopravu. Jeden den v Plzni se pro čtyřčlennou rodinu pořádně prodraží.
Ušetřit turisté mohou za jízdné po městě, protože většina pamětihodností a zajímavostí se nachází v centru města a všude lze dojít bez větších potíží pěšky.

V rámci průzkumu se Deník vypravil v turistických stopách po nejzajímavějších plzeňských památkách. Co by neměl žádný cestovatel v Plzni zapomenout navštívit, nám poradili i samotní Plzeňané. Nejčastěji doporučovali plzeňskou věž, nové kašny na náměstí a synagogu. Kupodivu na pivovar, který je v Plzni prakticky nejnavštěvovanějším místem, si vzpomněl málokdo. „Pivovar navštíví až devadesát pět procent všech návštěvníků Plzně,“ připomíná Michal Kraus z plzeňského informačního centra sídlícího na náměstí Republiky.

Právě sem si chodí turisté pro radu nejčastěji. Narazíme tu ale i na obyvatelé Plzně, které zajímá například kandidatura Plzně na Evropské hlavní město kultury v roce 2015. „Často se ptají, co znamená znak související s kandidaturou nebo jaké akce se k ní vážou,“ dodal Kraus. Turista, vybavený mapou z infocentra, se často nejprve vydá po památkách nacházejících se přímo na náměstí. Sem dorazí z vlakového nebo autobusového nádraží bez potíží pěšky. Zdatnější povahy mohou hned po schodech vyšplhat na plzeňskou věž. Komu se nechce v potu tváře zdolávat tři sta jeden schod a ještě k tomu platit třicet korun za vstup, může si prohlédnout zdarma interiér kostela a zhodnotit nové kašny na náměstí. „Máte to tu hezké,“ konstatoval německý návštěvník. „Ale vadí mi, že tu nikde není internetová kavárna,“ postěžoval si.

Zchladit hlavu si turista může za sedmdesát korun v plzeňském podzemí. O kousek dále se nachází Pivovarské muzeum, kde vstupné s průvodcem vyjde na stokorunu.

Kdo nenavštívil pivovar, jakoby v Plzni ani nebyl. A kroky výletníků většinou vedou i sem. Vstupné je zatím nejdražší, sto dvacet korun. Pokud zbude čas a chuť, může turista v Plzni navštívit také zoologickou a botanickou zahradu. Vláček za dvacetikorunu pohodlně doveze každého až před bránu. U pokladny pak za vstup zaplatí sto dvacet korun. O sedmdesát korun víc zaplatíme, pokud si chceme prohlédnout i pravěké ještěry v Dinoparku. Na Galerii Masné krámy už asi nezbude čas, vstupné sem by vyšlo na dalších padesát Kč. Do již zmíněné synagogy potom stojí vstup 20 korun.

„Synagoga se nám v Plzni líbila asi nejvíce. Jen jsme měli velký problém s dopravou. Bydleli jsme v Černicích a vadilo nám, že si nemůžeme koupit celodenní jízdenku. Přesouvání z místa na místo a placení dvanáctikorunových jízdenek se nám tak docela prodražilo,“ postěžovala si turistka z Prahy.

Martina Němcová, Šárka Pechová