VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cestu ze Sylvánu lemují střepy

Plzeň – V nepříjemný zážitek se pro obyvatele plzeňské čtvrti Vinice v poslední době změnila procházka po kopci Sylván. Po terénních úpravách provedených kvůli výstavbě části vodárenského souboru Vinice II tu totiž zůstaly odhalené odpadky včetně střepů, kabelů či rezavých drátů.

15.6.2011 1
SDÍLEJ:

Terénní úpravy po výstavbě části vodárenského souboru Vinice II odhalily část černé skládky z osmdesátých let minulého století. Na svahu se tak objevily střepy či drátyFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Dceru bych tam určitě sáňkovat nepustil. Je to dost nebezpečné. Nevíte, co všechno tam může být. Hrozí, že tam někdo brzy přijde k úrazu. Vypadá to, jako by to někdo zavezl zeminou ze skládky,“ říká Pavel Rulf, který žije na Vinicích. Ten už podal podnět zadavateli projektu, kterým je Odbor investic plzeňského magistrátu, i České inspekci životního prostředí.

Podle Jaroslava Petráka z odboru investic problém vznikl kvůli splavení zeminy a obnažení části komunálního odpadu pocházejícího z černé skládky. „Ta se zde nacházela zřejmě v osmdesátých a na začátku devadesátých let minulého století. Byly tam především skleněné lahve,“ upřesňuje Petrák.

Geologický průzkum, který byl před stavbou vykonán, prý přítomnost odpadků neprokázal. Po uložení trubního vedení byly provedeny zpětné zásypy výkopů. Použita k tomu byla na místě vykopaná zemina.

Kromě urovnání terénu byly při projektu využity také takzvané kokosové sítě, jež slouží pro zpevnění terénu před zakořeněním travního porostu a zamezení splavování orné půdy. „V zimním období však byly tyto sítě poškozeny. Část jich byla odcizena nebo zapálena,“ doplňuje Petrák.

Kvůli tomu se nebezpečné nečistoty objevily. Poté, co odbor obdržel podnět, svolal místní šetření za přítomnosti zhotovitele a zástupce stavebně správního odboru. „Následně byla zhotoviteli písemně odeslána reklamace, ve které byl i požadavek na odstranění problému do dvacátého června. Zhotovitel s termínem souhlasil,“ sděluje Petrák. Odpadky tak budou vysbírány, znovu se použijí kokosové sítě a místo bude opětovně oseto.

Podnětem už se zabývá také Inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Šetření na místě zatím provedeno nebylo. Z prvních informací se ale ukazuje, že se zde nejspíš odhalila stará skládka,“ potvrdil Deníku ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP Plzeň Zbyněk Sevelka.

Přímo v lokalitě by se měli inspektoři objevit v pátek.

Místo se nachází pod rozhlednou na Sylvánu podél cesty, která vede na Vinice.

Autor: Ladislav Vaindl

15.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení