VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

30. dubna 1945

5.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21. skupina armád: 2. britská armáda - vojska pod velením amerického XVIII. sboru postoupila ke konečné linii Wismar – Schwerin – Ludwigslust – Dömitz. 6. br. výsadková, postupující k baltskému pobřeží, obsadila Gadebusch, Labow a Wismar, kde se setkala se sovětskými vojáky 1. motocyklového praporu od 3. tankového sboru. Prapory 121. a 28. pluku od 8. pěší postupovaly na Hagenow a Schwerin. 325. pluk od 82. výsadkové posílený tankovými oddíly bojového uskupení B od 7. obrněné dobyl Ludwigslust, Eldena a Dömitz. 82. výsadkové divizi se vzdala 21. německá polní armáda pod velením generála pěchoty Kurta von Tippelskirche. 7. obrněná, bez bojového uskupení B, začala překračovat Labe. 12. skupina armád: 9. armáda – jednotky XIII. sboru vytvořily první kontakty s oddíly Rudé armády v okolí Balow a u Abbendorfu. 1. armáda – V. sbor – pluky 1. a 97. pěší divize místními útoky zlepšovaly svoje pozice podél československé hranice. 2. pěší divize byla přidělena pod velení sboru a začala přebírat operační zónu 90. pěší včetně východního okraje vysokého zalesněného hřebenu, který tvoří hranici mezi jihozápadními Čechy a Bavorskem. Sektor byl přes dvacet kilometrů široký a rozkládal se od Valtířova k Maxovu. 1. prapor 38. pluku zaujal pozice od Valtířova k Novému Postřekovu, 2. prapor v okolí Klenčí pod Čerchovem a Chodova a 3. prapor zůstal jako záloha v Hiltersreidu. 3. armáda – XII. sbor – bojové uskupení A od 11. obrněné se začalo brodit přes řeku Mühl v Neufeldenu. 26. pěší divize (generálmajor Willard S. Paul) postupovala podél Dunaje na jihovýchod a dosáhla řeky Mühl. 2. prapor 359. pluku od 90. pěší postupoval na Všeruby, 1. prapor vyrazil přes Českou Kubici na Filipovu horu a Havlovice. Bojové uskupení A od 4. obrněné postoupilo do Grattendorfu. XX. sbor – 65. pěší vyčistila podstatnou část Passau a zahájila přechod přes Inn. Bojové uskupení A od 13. obrněné rychle překonalo obranu Braunau. 71. pěší postoupila k řece Inn v okolí Egglfingu a Eringu. Jednotky od 80. pěší dorazily k řece v blízkosti Braunau a Winhöringu. III. sbor – 14. jízdní mechanizovaná skupina postoupila k Neuötingu. K řece Inn se přiblížila také 99. pěší a 14. obrněná. Vojáci od 86. pěší útočili jihovýchodním směrem na Haag in Oberbayern a taktická skupina „Pope“ se probojovala do předměstí Wasserburgu.

6. skupina armád: 7. armáda – XV. sbor – 3. pěší se připravovala k útoku na Salzburg. XXI. sbor – bojové uskupení R od 12. obrněné dostalo rozkaz postupovat podél řeky Inn k Innsbrucku. 101. výsadková generálmajora Maxwella D. Taylora se přesunula do okolí Bad Aiblingu a zajišťovala severní křídlo sboru. 4. pěší divize zamířila k Tegernsee a k Miesbachu. 36. pěší čistila oblasti kolem Bad Tölzu. VI. sbor – 409. pluk od 103. pěší postupoval jižně směrem k řece Inn, obsadil Auland a Reith a zbytek divize se přesunul do prostorů soustředění a velení začalo s vyjednáváním o kapitulaci posádky Innsbrucku. 44. pěší zahájila obkličovací manévr k vyčištění průsmyku Fern, obsadila Boden.

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Pěstujeme olivy

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Boj o místo. Musím makat a proměňovat šance, říká Schleiss

Plzeň – Další krok v boji o místenku v sestavě hokejové Škody Plzeň pro nadcházející ročník extraligy udělal v úterním přípravném duelu s Chomutovem (2:3 pp) útočník Jan Schleiss.

Nebílovy: Zámek jako stvořený pro divadlo

Plzeň/Nebílovy - Předplatťe si Deník alespoň na čtvrt roku a jako dárek od nás dostanete dvě vstupenky na představení „Rukojmí bez rizika“ 28. srpna od 19.00 hodin. 

Naplní Viktoria cíl a klubovou kasu?

Plzeň - Fotbalisty Plzně už ve čtvrtek čeká play-off Evropské ligy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení