VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

16. dubna 1945

5.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9. armáda - XIII. sbor - pěchota 84. a 102. divize převzala úsek podél Labe po 5. obrněné. Ta musela zabezpečovat silnice potřebné k dopravě zásob, které ucpávalo obrovské množství utečenců. XIX. sbor -2. obrněná držela pozice okolo Magdeburgu a podél Labe a připravovala se spolu s 30. pěší zaútočit na město. Proti 83. pěší, která držela předmostí na východním břehu Labe u Barby, podnikl nepřítel silný protiútok, ale byl odražen tanky bojového uskupení R od 2. obrněné. 1. armáda - XVIII. sbor - 93. jízdní průzkumná squadrona v čele tankových kolon 13. obrněné překročila u Opladenu řeku Wupper, bojové uskupení A se probojovalo do prostoru východně od Düsseldorfu, uskupení B projelo k Mettmannu. 97. pěší rychle postoupila za tankovými oddíly k linii Hilden - Solingen. 78. pěší obsadila Wuppertal a Elberfeld. 8. pěší postupovala západním směrem do oblasti Velbertu a Wülfrathu. V úseku III. sboru v Ruhrské kapse se němečtí vojáci začali masově vzdávat. 40. tankový prapor (podplukovník John C. Brown) od bojového uskupení R od 7. obrněné zastavili na cestě k řece Lenne v 06.30 parlamentáři německé 116. pancéřové divize generálmajora S. von Waldenburga, který se rozhodl kapitulovat. Také 99. pěší v 08.50 zastavili u Iserlohnu vzdávající se Němci. Během dne tyto dvě divize zajaly kolem 20 000 nepřátel. Síly VII. sboru byly na rozkaz zastaveny podél linie řek Labe a Mulde, kde měly očekávat jednotky Rudé armády. 3. obrněná překonala obranu Bernburgu, vyčistila Köethen, dobyla Libbersdorf a držela nedaleko Törtenu předmostí na řece Muldě. 104. pěší útočila na Halle. Jednotky 1. a 9. pěší divize dobyly další území v Harzském pohoří. V. sbor - bojové uskupení A od 9. obrněné dorazilo mezi Bennewitz a Grimma k řece Mulde, uskupeníRji přešlo v Colditz a začalo s vyčišťováním města a uskupení B se soustřeďovalo v okolí Wettewitzu. Prapory 38. a 23. pluku od 2. pěší postoupily asi o deset kilometrů na východ. 69. pěší postupující severovýchodně na Lipsko se zastavila ve Zwenkau.

3. armáda - XX. sbor - 6. obrněná se stáhla k nutné údržbě techniky a odpočinku mužstva a úsek převzala 76. pěší, která se rozmístila podél řeky Zwick-Mulde. VIII. sbor -6. jízdní mechanizovaná skupina prorazila nepřátelské pozice a v Bergu a Rissdorfu se zmocnila mostů přes řeku Weisse-Elster. Jedna část 89. pěší postoupila k řece Pliesse a zahájila útok na Werdau, druhá dosáhla řeky u Greizu. 87. pěší obsadila Zeulenrod a Plauen, taktická skupina „Sundt“ překročila řeku Weisse-Elster a zamířila k Michelgrünu. XII. sbor - 71. pěší obsadila Bayreuth. 90. pěší vyčistila Hof. 6. skupina armád: 7. armáda - XV. sbor - jednotky 45. a 3. pěší pokračovaly v postupu na Norimberk. XXI. sbor - 42. pěší překročila řeku Aisch, obsadila Neustadt a vyrazila směrem na Fürth. 12. obrněná směřovala na Ansbach. Prapory 12. a 22. pluku od 4. pěší dorazily na pozice severně a západně od Rothenburgu ob der Tauber. VI. sbor - bojové uskupení A od 10. obrněné postoupilo k Horsbergu, jihovýchodně od Pfedelbachu a uskupení B, útočící na Schwäbisch Hall, postoupilo k Sülzu. Motorizované oddíly 100. a 63. pěší následovaly tankové kolony.

5.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení