VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

12. dubna 1945

12.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – 9.armáda – XIII.sbor – bojové uskupení R postoupilo křece Labe u Wittenberge a Werbenu, uskupení A vokolí Tangermünde, ale všechny mosty přes řeku byly strženy. Pluky 84.a 102.pěší čistily prostor kLabi na levém a pravém boku sboru. XIX.sbor – bojové uskupení B od 2.obrněné vybudovalo nedaleko Westerhüsenu malé předmostí malé předmostí na západním břehu Labe, vhodné kpřekročení řeky, tankové kolony uskupení A a R vyrazily kMagdeburgu zablokovat cesty vedoucí změsta. 30.pěší obsadila Braunschweig a postoupila asi o padesát kilometrů směrem kLabi. 329.pluk od 83.pěší dorazil křece u Barby, jihovýchodně od Schönebecku, 330.pluk pokračoval vbojích vHarzském pohoří a 331.pluk dobyl Derenburg, ležící na řece Saale. XVI.sbor – 75.pěší čistila prostor severně od řeky Ruhr mezi Wittenem a Westhofenem. 378.pluk od 95.pěší prorazil přes obranu ve východní části Dortmund. Taktická skupina „Faith“ obsadila Arnsberg.

1.armáda – XVIII.sbor - 78.pěší postoupila na linii Hückeswagen – Wipperfürth. Bojové uskupení A od 13.obrněné obsadilo Lindlar a pokračovalo na Rath. 8.pěší postupovala do oblasti Kreuzburg – Oberbrügge. Taktická skupina „Pope“, posílená 3.praporem 342.pluku od 86.pěší, zaútočila na Luedenscheid. III.sbor – 10.pluk od 5.pěší obsadil Arnsberg a Wennigloh a 2.pluk dorazil k linii Hachen – Sundern. 32.jízdní průzkumná squadrona čistila úsek mezi řekou Rohr a vodní nádrží Sorpesee. Bojové uskupení A od 7.obrněné dosáhlo k Balve a Hösvelu a uskupení R obsadilo Neunrade. 99.pěší postoupila k linii Röhrenspring – Rönkhausen. VII.sbor – bojové uskupení R od 3.obrněné obsadilo Obersdorf a Pölsfeld, uskupení A dobylo Sangerhausen, uskupení B se zmocnilo Holdenstedtu a Wolferstedtu a 83.obrněný průzkumný prapor postoupil k Oberröblingenu a Niederröblingenu. Jednotky 1.pěší a připojené 4.jízdní mechanizované skupiny čistily oblast podél hřebenů Harzského pohoří, kde pomalu obkličovaly nepřítele. V.sbor – bojové uskupení B od 9.obrněné zaujalo pozice v okolí delitzu a Bad Lauchstädtu, nedaleko řeky Saale, uskupení A překročilo u Nebra řeku Unstrut a zamířilo k Pettstädtu a uskupení R přešlo nedaleko Naumburgu řeku Saale a postupovalo k hlavní silnici Weissfeld – Zeitz.

3.armáda – XX.sbor – 6.obrněná pokračovala v postupu k řece Weise-Elster. Jedna tanková kolona bojového uskupení B se v Pegau zmocnilo mostu, přešla řeku a zamířila na Audigast, další kolona obešla Zeitz ze severu a postoupila k řece, uskupení A se západně od Zeitzu střetlo se silným odporem a uskupení R postoupilo ke Kretzschau. 4.obrněná, rozmístěná podél řeky Saale, nalezla všechny mosty zničené. Pěchota se přeplavila v gumových člunech, technika na vorech a ostatní po mostě, který rychle postavily ženijní jednotky. Bojové uskupení B překročilo řeku severně od Jeny a dobylo Kunitz a Laasan, uskupení A ( plukovník Hayden A.Sears ) ji překonalo jižně od Jeny a udeřilo severovýchodním směrem na linii Ilmsdorf – Beulbar - Scheiditz a uskupení R ( plukovník Wendell Blanchard ) vyrazilo do oblasti Mellingenu. Za tankovými kolonami postupovali pěšáci 76.divize. Její 304.pluk se probojoval do blízkosti Hollsteitzu. Prapory 317.a 318.pluku od 80.pěší čistily Erfurt a jednotkám 319.pluku ( plukovník Normando A.Costello ) se vzdala posádka Weimaru. VIII.sbor – taktická skupina „Crater, v čele útoku 89.pěší, prošla přes Bad Berka k řece Saale v oblasti Rothenstenu, 355.pluk obsadil Tannroda, 354.pluk pomalu postupoval jižně od Kranichfeldu. Taktická skupina „Sundt“ od 87.pěší dosáhla řeky nedaleko Rudolstadtu, 346.pluk dobyl Ehrenstein a Altremda a 347.pluk ( plukovník Sevier R.Tupper ) se zmocnil Bad Blankenburgu. XII.sbor – bojová uskupení A a B od 11.obrněné vyrazily od Coburgu na jihovýchod směrem k řece Hasslach a v Kronachu a Marktzeulnu vybudovaly předmostí, uskupení R se otočilo přes zónu 71.pěší a postupovalo jižně na Ebersdorf bei Coburg. 26.pěší obsadila Lauscha, Steinach, Sonneberg a Oberlind. Pluky 90.pěší byly soustředěny jižně od Bad Blankenburgu.

6.skupina armád – 7.armáda – jednotky 45.a 3.pěší od XV.sboru zaujaly postavení k útoku na Bamberk. XXI.sbor – 42.pěší pokračovala ve vyčišťování Schweinfurtu a bojové uskupení A od 12.obrněné, připojené k divizi, se zkontaktovalo s hlídkami od 3.pěší. Bojové uskupení B postupovalo jihozápadně do oblasti Markt Nordheimu a uskupení R, ve spolupráci se 101.jízdní mechanizovanou skupinou, dokončilo obklíčení nepřítele u Uffenheimu. 4.pěší pokračovala v postupu po obou březích řeky Tauber na Rothenburg. VI.sbor – po devíti dnech těžkých bojů dobyly jednotky 100.pěší divize Heilbronn. Taktická skupina „Hankins“, složená s 61.praporu obrněné pěchoty a podpůrných jednotek, od 10.obrněné přešla jižně od Weissbachu řeku Kocher a udeřila na Neunstein. 63.pěší pokračovala ve vyčišťování obou břehů řeky Kocher.

12.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kostel sv. Barbory z roku 1697 nepřehlédne nikdo, kdo Manětína přijíždí ve směru od Plzně.
8

FOTO: Záchrana manětínské Barbory bude stát 25 milionů korun

Ilustrační foto

Hasiči z Plzně a Olomouce hledali v Německu řidiče v tísni

Chtěl okrást seniorku, ta ho s další ženou zpacifikovala a předala policii

Plzeň - Zloděj viděl v téměř devadesátileté ženě snadnou kořist, skončil ale v cele.

Zahradní slavnost pro Paměť národa

Plzeň - V MEDITAČNÍ ZAHRADĚ s Památníkem obětem zla v Doudlevcích se včera konala další zahradní slavnost organizovaná advokátní kanceláří Svejkovský, Kabelková, Šlouf a spol. 

Hlasujte v programu Prazdroj lidem a podpořte tak projekt, který Plzni prospěje

Plzeň - Celkem z devíti projektů, které pomáhají rozvoji města Plzně a oživování tamního veřejného prostoru, mohou až do 28. září vybírat lidé ty, které jsou jim nejsympatičtější a které získají od Plzeňského Prazdroje speciální prémii.  

Naši prvňáci ze ZŠ Plasy

Plzeňsko - Ve středu 20. září najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze Základní školy Plasy. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení