VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

1. dubna 1945

1.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9.armáda – XIII.sbor – 5.obrněná obešla Münster a postupovala křece Weser. Bojové uskupení R ( plukovník Glen H.Anderson ) vyrazilo směrem na Greffen, křece Ems, uskupení B ( plukovník John T.Cole ) postupovalo kWarendorfu. 17.výsadková se připravovala kútoku na Münster. 84.pěší se začala soustřeďovat na východním břehu Rýna. 11.jízdní mechanizovaná skupina zajišťovala severní křídlo sboru od Coesfeldu na východ. XIX.sbor - 2.obrněná divize – bojové uskupení B ( brigádní generál Sidney R.Hinds ) vyrazilo jihovýchodně na Lippstadt a zkontaktovalo se soddíly 3.obrněné, uskupení A ( brigádní generál John Collier ) prošlo přes les Teutoburger Wald a přetnulo dálnici Kolín nad Rýnem – Berlín. Jednotky 83.pěší a 15.jízdní mechanizované skupiny postupovaly na východ přes Münsterskou rovinu, likvidovaly zbytky nepřátelských skupin a podél řeky Lippe zabezpečovaly pravý bok sboru. 8.obrněná byla připravena zaútočit na Paderborn. Voblasti Drensteinfurtu se soustřeďovala 30.pěší. kochraně levého křídla byla ke sboru připojena 113.jízdní mechanizovaná skupina ( plukovník William S.Biddle ). XVI.sbor – 75.pěší, posílená 116.plukem ( plukovník Sidney V.Bingham ) od 29.divize zahájila útok přes pozice 8.obrněné. 134.pluk ( plukovník Alford C.Boatsman ) obsadil Recklinghausen a směřoval kprůplavu Zweig a 137.pluk ( plukovník William S.Murray ) postupoval kprůplavu Rýn – Herne.

12.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – 3.obrněná dobyla Paderborn a její taktická skupina „Kane“ rychle postupovala na Lippstadt. 413.pluk ( plukovník Gerald C.Kelleher ) od 104.pěší zlepšoval své pozice západně od Rimbecku a 415.pluk plukovníka J.H.Cochrana čistil oblast Winterberg – Medebach. 8.pěší začala útok na Siegen a dominantní výšiny severně od řeky Sieg. pro operce v oblasti Porúří, byl k 1.armádě připojen XVIII.výsadkový sbor. V.sbor – 9.obrněná rozšiřovala předmostí na řece Diemel severně od Warburgu a v Rimbecku zkontaktovala se s jednotkami 104.pěší divize. 2.pěší, bez 38.pluku ( plukovník Francis H.Boos ), který byl připojen k 9.obrněné, se soustředila v oblasti Sachsenhausenu. Pluky 69.pěší se přesunuly z prostoru Weilburg – Wetzlar do blízkosti Naumburgu.

15.armáda – XXII.sbor - 97.pěší převzala v okolí Neussu úsek 95.pěší. Ke sboru byla převelena 101.výsadková divize.

3.armáda – VIII.sbor – jednotky 76.pěší dokončily vyčištění prostoru západně od dálnice Frankfurt nad Mohanem – Bad Nauheim. XX.sbor – bojové uskupení B ( plukovník Harry F.Hanson ) od 6.obrněné překročilo v Malsfeldu řeku Fuldu a zamířilo na Spangenberg. Přední hlídky 80.pěší zaujaly pozice asi pět kilometrů před městem Fulda. 65.pěší se soustředila v týlu 3.jízdní mechanizované skupiny. Pluky 5.pěší pokračovaly v udržování pořádku v oblasti Frankfurtu nad Mohanem. XII.sbor – bojové uskupení B ( plukovník Creighton W.Abrams ) od 4.obrněné dosáhlo řeky Werra, vybudovalo malé předmostí a ženisté začali se stavbou pontonového mostu. 11.obrněná prošla přes Meiningen a les Thuringen Wald a pokračovala na Arnstadt a Kranifeld, uskupení B postoupilo ke Kalensundheimu a uskupení A vyrazilo na Frankenheim a Reichenhausen. Za obrněnými kolonami čistila prostor pěchota 26.divize. 101.pluk ( plukovník Walter T.Scott ) zahájil útok na Fuldu. 71.pěší, která byla v záloze nedaleko Hanau, vyrazila odříznout německé jednotky soustředěné severně od města. 2.jízdní mechanizovaná skupina, chránící pravé křídlo sboru, postupovala severovýchodním směrem na Bad Orb.

6.skupina armád – síly XV.sboru se kolem Aschaffenburgu setkaly s houževnatým odporem. 157.pluk ( plukovník Walter P.O’Brien ) od 45.pěší útočil z jihu a po vstupu do města sváděl boje dům od domu. Ke sboru byla přiřazena 14.obrněná divize. XXI.sbor pokračoval v postupu na východ a jihovýchod v čele s 12.obrněnou, kterou následovala 42.pěší a 4.pěší postupovala na pravém křídlem. Obrněné kolony dorazily do blízkosti Würzburgu a Königdhofenu. 101.jízdní mechanizovaná skupina plukovníka Charlese B.McClellanda byla připojena ke 4.pěší divizi. VI.sbor – bojové uskupení R ( plukovník Wade C.Gatchell ) od 10.obrněné si proráželo cestu podél východního břehu řeky Neckar k další řece Jagst a zastavilo se za Alfeldem, uskupení A ( brigádní generál Edwin W.Piburn ) prošlo přes Hueffenhardt a Hoffenheim k Dielheimu a uskupení B ( plukovník Basil G.Thayer ) postupovalo jižním směrem na Bruchsal a potom se stočilo na východ do oblasti Sttettfeld – Ubstadt.

1.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Daniel Kolář z Plzně.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení