VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

20. března 1945

20.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – VII.sbor – prapory 311.pluku od 78.pěší postoupily ke Geislaru. 1.pěší divize – 16.pluk obsadil Stieldorferhohn a Oberpleis, 18.pluk dobyl Berghausen a Bennerscheid a dominantní výšiny ležící blízko těchto vesnic a 26.pluk přeťal hlavní silnici Eudenbach – Buchholz a postoupil do blízkosti letiště. Bojová skupina „Howze“ od 3.obrněné byla připojena k1.pěší a začala přebírat zónu 16.pluku. 4.jízdní mechanizovaná skupina se přesunula jižně a zaujala obranné pozice podél Rýna voblasti Bonnu. III.sbor – 394.pluk od 99.pěší provedl omezený útok ke zlepšení svého postavení.

3.armáda – 42.jízdní průzkumná squadrona překročila v Bretzenheimu řeku Nahe a postoupila na sever k okraji Bingenu. 90.pěší divize rychle postupovala směrem na Mainz a dosáhla Wackernheim, Klein Winternheim, Mommenheim a Selzen. 5.pěší překročila řeku Nahe a postupovala k Oppenheimu. 11.pluk dosáhl linie Gau Odernheim – Spiesheim – Wörrstadt. Přední oddíly 4.obrněné prorazily ve Wormsu k Rýnu a zablokovaly přístupové cesty do města. 11.obrněná divize pokračovala v rychlém postupu směrem k Rýnu a bojové uskupení B bylo nyní asi čtyři kilometry před řekou. 89.pěší překročila řeku Nahe, následovala 11.obrněnou a čistila prostor za postupujícími tanky. XX.sbor – 94.pěší postoupila asi o čtyřicet kilometrů a 2.prapor 302.pluku, v čele útoku, dosáhl Dirmsteinu. Bojové uskupení R od 12.obrněné postoupilo do oblasti Grünstadtu, taktická skupina „Norton“ od uskupení B dorazila v noci z 20.na 21.března severně od Mannheimu k řece Rýn a taktická skupina „Field“ se přesunula do oblasti Freinsheimu. 317.pluk od 80.pěší se zastavil v Enkenbachu a Mehlingenu, severovýchodně od Kaiserslauternu, který 10.obrněná obešla ze severu a jihu a postupovala k linii Mehlingen – Enkenbach – Hochspeyer. 26.pěší prováděla vyčišťovací akce kolem Ottweileru. 65.pěší postupovala do oblasti Kirschhof – Dilsburg. 3.jízdní mechanizovaná skupina se přesunula z Trevíru do Saarlouis, aby se připojila k 65.pěší a převzala ochranu jižního křídla sboru.

6.skupina armád – 7.armáda – XXI.sbor – jednotky 70.pěší divize obsadily bez odporu Saarbrücken a navázaly kontakt s oddíly XX.sboru 3.armády. 63.pěší dokončila úspěšné proražení Západního valu. 254.pluk postoupil k Oberwürzbachu, 255.pluk prorazil skrz Západní val v Hasselu a St. Ingbertu. K vyčištění oblasti Neukirchenu, byla vytvořena taktická skupina „Harris“, složená 3.praporu 254.pluku a podpůrných jednotek. Pluky 45.a 3.pěší prorazily obrannou linií Západního valu. 45.pěší dobyla Homburg a 3.pěší postupovala přes Zweibrücken a zmocnila se neporušeného mostu přes řeku Schwarzbach. 6.obrněná divize, bez bojového uskupení A, prošla přes postavení 3.pěší a rychle postupovala k Rýnu. VI.sbor – postup 103.pěší byl zpomalen silným odporem, ale divizi se podařilo dobýt Niederschlettenbach. Jednotky 36.pěší postoupily do oblasti Dörrenbachu. Bojové uskupení A od 14.obrněné útočilo ve Wissembourgském průsmyku a v Steinfeldu narazilo na hlavní obrannou linii Západního valu. Taktická skupina „Monsabert“ pomalu čistila les Bien Wald. Ke sboru byla přidělena 4.pěší divize, které velel generálmajor Harold W.Blakeley.

20.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení