VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

10. března 1945

10.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9.armáda – XVI.sbor – 134.pluk od 35.pěší obsadil Büderich a směřoval na Wesel, 320.pluk postoupil do Sevelenu a zůstal vzáloze. K75.pěší se vrátili od 8.br.sboru prapory 291.a 289.pluku a divize zaujala pozice vlevo od 84.pěší, která spadala pod XIII.sbor.

12.skupina armád – 1.armáda – po změně operační hranice mezi 9.a 1.armádou, zaujal VII.sbor obranné pozice podél Rýna s 3.obrněnou, 104.a 1.pěší na frontové linii a 8.pěší a 4.jízdní mechanizovanou skupinou v sektorech soustředění. III.sbor – 9.pěší divize dále rozšiřovala předmostí u Remagenu proti sílícímu odporu. Na východním břehu teď byly kompletní jednotky 9.a 78.pěší a k překročení řeky byla připravena 99.pěší divize. V severním sektoru předmostí Američané postoupili za Bad Honnef, ale městečko zůstalo v držení nepřítele. Jižní část byla rozšířena k Dattenbergu, ale ve střední zóně byl postup velmi pomalý. 47.pluk od 9.pěší odrážel silné protiútoky. Němci pokračovali v leteckých a dělostřeleckých útocích na Ludendorfův most a nyní přenesli palbu i na nově vybudovaný kolejový most. V.sbor – 23.pluk od 2.pěší postupoval podél Rýna na jih a obsadil polovinu Niederbreisigu, 3.prapor 9.pluku dosáhl Rýna nedaleko Rheinecku. Průzkumné hlídky od 102.jízdní mechanizované skupiny likvidovaly zbytky nepřátel a postoupily k Dedenbachu, Niederzissenu, Waldorfu a Gönnersdorfu. 106.pěší divize ( generálmajor Donald A. Stroh ) byla převelena k 15.armádě, která zabezpečovala okupované území západně od řeky Rýn.

3.armáda – VIII.sbor – 6.jízdní mechanizovaná skupina, na levém křídle 11.obrněné, prováděla průzkum podél jižního břehu řeky Ahr a vytvořila kontakt a jednotkami 1.armády. 11.obrněná divize dosáhla Rýna a metodicky čistila svůj sektor západně od řeky. Bojové uskupení A kompletně vyčistilo Andernach. 4.pěší byla odvelena k 7.armádě. XII.sbor – tankové oddíly 4.obrněné pokračovaly ve vyčišťování zóny na západ od Rýna od Andernachu až po Koblenz a severně od Mosely od Koblenze ke Cochemu. Taktická skupina „Graham“ od 5.pěší postupovala z Darscheidu na jihovýchod a v Cochemu dosáhla řeky Mosely. 1.prapor od 2.pluku vyrazil jihovýchodně z Pützbornu a obsadil Udler, Gillenfeld, Strohn, Immerath a Strotzbusch. Prapory 385.a 303.pluku od 76.pěší postoupily na linii řek Klein Kyll – Lieser a obsadily oba břehy v úseku Karl – Wittlich. 42.jízdní průzkumná squadrona vyčistila Dreis a Bergweiler, prošla přes sektor 10.obrněné ve Wittlichu a pokračovala k Dorfu a Flussbachu. Síly XX.sboru se připravovaly ke koordinovanému útoku z předmostí v Saarburgu, který byl naplánován na 13.března. k této ofenzívě byla ke sboru připojena 80.pěší divize. Bojové uskupení A od 10.obrněné takřka bez boje obsadilo Wittlich, Bombogen a kopce mezi nimi, uskupení B vybudovalo předmostí na řece Salm v Sehlemu, kde se zmocnilo nepoškozeného mostu a dobylo Esch, Karmes a Clausen a uskupení R čistilo prostor Lorsch – Polich – Ensch. 417.pluk od 76.pěší dobyl Kirsch, Longuich a výšiny nedaleko Mertesdorfu. 3.jízdní mechanizovaná skupina ( plukovník James H.Polk ) obsadila Kasel a Riol a začala přebírat úsek 417.pluku na předmostí v Ruweru a její 3.jízdní squadrona se soustředila v oblasti Konz - Karthaus.

6.skupina armád – 1.francouzská armáda obdržela rozkaz pokračovat v obraně stávajících pozic podél řeky Rýn na pravém křídle 6.skupiny armád, provádět letecký průzkum nepřátelských postavení na východním břehu řeky.

10.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Miroslav Indrák

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení