VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

28. ledna 1945

28.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – 1.armáda zahájila postup směrem na Euskirchen, ležící asi 25 kilometrů jižně od Kolína nad Rýnem a k opevněním Západního valu. XVIII.sbor postupoval severovýchodním směrem s 1.pěší vlevo a 82.výsadkovou divizí na pravém křídle. 1.pěší divize – 16.pluk dobyl Valender, 18.pluk obsadil Heppenbach a Hepscheid a 26.pluk vyčistil Richelbusch. Parašutisté 325.a 504.pluku 82.výsadkové divize prošli přes pozice 7.obrněné, vyčistili les u Werethu a obsadili Herresbach. Tankové a pěší oddíly 7.obrněné postupovaly proti houževnaté obraně kopců v lese Bois de St. Vith.

3.armáda – většina sil VIII.sboru dosáhla řeky Our. 87.pěší postoupila přes oblast St. Vith. 4.pěší začala přebírat zónu mezi 87.pěší na severu, 90.pěší na jihu a obsadila sektor Burg Reuland – Maspelt. 90.pěší divize – 358.pluk dobyl Weveler a Stubach, 357.pluk vyčistil přidělený prostor podél řeky Our a průzkumné hlídky vyhledaly u vesničky Oberhausen vhodný přechod. III.sbor – tankové oddíly 6.obrněné se neúspěšně pokusily dobýt Kalborn. Taktická skupina „Fickett“ udržovala kontakt mezi křídly 17.výsadkové a jednotkami XII.sboru. Úsek, který původně držela 4.pěší, převzaly jednotky 80.pěší divize. Úderné prapory 5.pěší obsadily Putscheid a pokračovaly ve vyčišťovacích akcích na západním břehu řeky Our. XX.sbor – jednotky 94.pěší provedly několik omezených útoků ke zlepšení svých pozic.

6.skupina armád - 1.francouzská armáda – XXI.sbor převzal novou operační zónu v pásmu mezi francouzským 2.a 1.sborem a měl za úkol zaútočit směrem na Brisach, podle původního plánu cíl 2.fr.sboru, pomáhat redukovat Colmarskou kapsu a udržovat kontakt s jednotkami 1.fr.sboru. Pod velení sboru nyní spadala 3.a 28.pěší, dále byl posílen o jednotky 75.pěší divize a tankovými oddíly 5.fr.obrněné. Na západním křídle sboru udržovala 28.pěší pozice na linii od Le Valtinu k řece Ill, asi tři kilometry severovýchodně od Colmaru. Úderné prapory 3.pěší čistily oblast severně od průplavu Canal de Colmar od soutoku s řekou Ill na východ k Wickerwihru. Francouzská 5.obrněná se soustřeďovala v prostoru 3.pěší divize. Velitelství 75.pěší se přesunulo do Ribeauville. Praporům 254.pluku se nepodařilo obsadit jižní část Jebsheimu. 2.fr.sbor dostal nový operační úkol, postupovat východním směrem k řece Rýn po ose Guemar – Markolsheim.

28.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kinematograf bratří Čadíků.

V Chotěšově promítá Kinematograf bratří Čadíků

V plzeňské Techmanii se uskutečnilo mistrovství ČR železničních modelářů.
7

Občas má člověk pocit, že by to měl rozdupat, říká modelář

Přichází Aleš Čermák, letní posila pro Viktorku

Plzeň - Dvaadvacetiletý záložník Aleš Čermák přichází ze Sparty do Štruncových sadů. „Stojí přede mnou obrovská výzva, chci se ve Viktorce prosadit," říká talentovaný fotbalista.

Viktoria ohlásí další posilu. Do Plzně přijde Čermák

Plzeň – Jakub Řezníček, Daniel Kolář a Diego Živulič, to jsou tři posily, které přišly v létě do Viktorie Plzeň. Vše ale nasvědčuje tomu, že západočeský klub ještě v otázce posílení mužstva pro nastávající sezonu neřekl poslední slovo.

Mýto se po roce vrací mezi krajskou elitu

Plzeňský kraj – Fotbalové Mýto zvládlo i druhý barážový zápas s plzeňským Bolevcem a po výhře 4:3 se po roční zastávce v I. A třídě vrací do nejvyšší krajské soutěže.

Plzeň se proměnila ve velkou pivní zahrádku

Plzeň - Centrum západočeské metropole se v sobotu proměnilo ve velkou pivní zahrádku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies