VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

23. ledna 1945

23.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – 84.pěší obsadila Ourthe a dobyla dominantní výšiny mezi tímto městečkem a Beho. XVIII.sbor – 7.obrněná dobyla St Vith. Bojové uskupení B zaútočilo jižním směrem přes postavení bojového uskupení A a rychle překonalo nepřátelský odpor uvnitř města. Pěchota 75.divize obsadila Maldingen a Braunlauf, jihozápadně od St Vith a jednotky 30.pěší dobyly Weisten, Crombach a Neundorf.

3.armáda – VIII.sbor - bojové uskupení A 11.obrněné vytvořilo kontakt s jednotkami 17.výsadkové a pokračovalo ve vysílání průzkumných hlídek v oblasti lesa Bois de Rouvry. III.sbor – bojové uskupení A od 6.obrněné obsadilo Biwisch a Trois Vierges. Bojový tým „Miltonberger“ od 134.pluku 35.pěší prošel přes zónu bojového uskupení B, dobyl Basbellain a výšiny jihovýchodně od této vesnice. 90.pěší divize – 359.pluk překročil z chodu řeku Clerf a obsadil obě strany kopceů západně od Hupperdange. 1.prapor 357.pluku dobyl Binsfeld. 28.jízdní průzkumná squadrona vyčistila Eselborn a postoupila ke Clervauxu a Drauffeltu. V noci z 23.na 24.ledna se pokusila část taktické skupiny „Ficket“ obsadit Clervaux a Mecher. XII.sbor – 4.pěší vyčistila Fuhren. Část 5.pěší divize postoupila do blízkosti Nachtmanderscheidu a Hoscheidu, ale nepodařilo se jí obsadit ani jednu z vesnic. 80.pěší divize – 317.pluk útočil severovýchodně ve směru na Clervaux a obsadil výšiny západně od Wilwerwiltzu a Enscherange, 319.pluk překročil řeku Wiltz v Merkolsu a Kautenbachu. Prapory 346.pluku ( plukovník Richard B.Wheeler ) 87.pěší obsadily Wasserbillig, ležící na soutoku Mosely a Sauer. XX.sbor – proti 94.pěší znovu podnikli Němci silné protiútoky pěchoty s podporou tanků ve snaze znovu získat Berg, ale 302.pluk, posílený jedním pěším praporem 376.pluku a tankovým oddílem od bojového uskupení A 8.obrněné, znovu dobyl Nennig a jeho 3.prapor pomohl uzavřít mezeru mezi Wiesem a Nennigem. 3.jízdní mechanizovaná skupina ( plukovník James H.Polk ) převezme prostor mezi 94.a 95.pěší divizí.

6.skupina armád – 7.armáda – na levém křídle VI.sboru zatlačil nepřítel jednotky 103.pěší za Rothbach.

1.francouzská armáda – 2.fr.sbor – 1.marocká pěší překročila mezi Illhausernem a Illwaldem řeku Ill. 3.pěší pokračovala v postupu na jih směrem k průplavu Canal de Colmar. 7.pluk ( plukovník John A.Heintges ) dobyl Ostheim. Pěší prapory 30.pluku překročily řeku Ill a dosáhly předního okraje Holtzwihru, ale podpůrné obrněné jednotky nedokázaly řeku překročit, takže pěchota byla odražena zpět za řeku. Část 254.pluku ( plukovník Joseph H.Warren ) od 63.pěší, nyní připojena ke 3.pěší postoupila nedaleko Sigolsheimu k řece Weis.

23.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Benefity pro zaměstnance? Koloběžky i firemní školka

Podchod u nádraží v Plzni
3

Podchodem v Sirkové už neprojdete

Strýc: Po postupu do druhé bundesligy nás lidé zastavují a gratulují

Plzeň – Před rokem slavil mistrovský titul s Talentem Plzeň, letos se raduje z postupu do druhé německé bundesligy. Házenkář Eintrachtu Hildesheim Jakub Strýc má za sebou první sezonu zahraničního angažmá v dresu třetiligového mančaftu.

Kraj dá za rok více peněz na hroby

Plzeňský kraj – Dvakrát na Domažlicko, jednou na Klatovsko a jednou na Rokycansko, tak letos Plzeňský kraj rozdělí dotace z programu Podpora péče o válečné hroby.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Divokej Bill zahájí v Plzni turné

Plzeň – Kapela Divokej Bill zahájí v Plzni své turné, během něhož navštíví třiadvacet míst.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies