VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

22. ledna 1945

22.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – pěší jednotky 84.divize a připojené tankové oddíly od 3.obrněné dobyly Gouvy a Beho. XVIII.sbor – 75.pěší obsadila Commanster a lesy severovýchdně od vesnice. Útočné prapory 30.pěší dobyly Hinderhausen, Sart-lez-St Vith, Ober Emmels a Nieder Emmels. Bojové uskupení A 7.obrněné, podporované částí bojového uskupení B ( brigádní generál Bruce C.Clarke ), obsadilo Hunningen. Průzkumný oddíl od 38.obrněného pěšího praporu obešel silniční zátarasy u St Vith.

3.armáda – VIII.sbor – tankové oddíly bojového uskupení A 11.obrněné vstoupily do lesa Bois de Rouvry, dokončily vyčištění přiděleného prostoru a východně od linie Boeur – Buret, překročily belgicko – lucemburskou hranici. Výsadkáři 17.divize dobyli Steinbach a Limerle. III.sbor – bojové uskupení B 6.obrněné vstoupilo do Basbellainu a uskupení A obsadilo Asselborn a Weiler. Generálmajor Lowell W.Rooks převzal velení 90.pěší divize. Úderné prapory 359.pluku obsadily Donnange, Deiffelt, Stockem a Rumlange a část 357.pluku postupovala na Boxhorn a Sassel. Pěší jednotky 26.divize a lehké obrněné oddíly od 6.jízdní mechanizované skupiny dokončily vyčištění Wiltzu a obsadily Eschweiler, Knaphoscheid a kleinhoscheid. 28.jízdní průzkumná squadrona postupovala přes Weicherdange. XII.sbor – 4.pěší obsadila oblast podél západního břehu řeky Our, dobyla Walsdorf, ale nepodařilo se jí vyčistit Fuhren. 5.pěší divize pokračovala v postupu severním směrem s 10.plukem vpravo a 11.plukem ( plukovník Paul J.Black ) na levém křídle, obsadila Gralingen a výšiny východně od Nachtmanderscheidu. Jednotky 80.pěší postupovaly v oblasti Wiltzu po cestách které vyčistila 6.jízdní mechanizovaná skupina. XX.sbor – nepřítel zaútočil na postavení 302.pluku od 94.pěší a podařilo se mu znovu obsasdit polovinu městěčka Nennig.

6.skupina armád – 7.armáda – XV.sbor – 101.výsadková postoupila do oblasti Druelingen – Sarraltroff. Průzkum zjistil silnou německou koncentraci sil na frontě VI.sboru, takže všechny jeho jednotky se přeskupovaly a zdokonalovaly své obranné linie. 103.pěší ustoupila z Offwilleru a 79.divize se stáhla zpět k linii na řece Moder.

1.francouzská armáda – 2.fr.sbor zahájil postup na Colmar v úseku mezi Sélestatem a Ostheimem společně s 1.fr.sborem, který útočil severněji. Cílem útoku bylo zničení Colmarské kapsy a obsazení města. Útočné jednotky 3.americké pěší, 5.fr.obrněné a 1.marocké pěší, navíc podporovány tanky 2.fr.obrněné divize, držely pozice na Rýnské pláňi ( Rhine Plain ). 3.americká pěší překročila ve 21.00 v Guemaru řeku Fecht. 28.pěší má zaútočit v noci z 22.na 23.ledna.

22.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bednění, pod nímž se skrývá socha sv. Jiří.

Socha chátrá, 30 let je schovaná

Ilustrační foto.

Dvě problémové školy v kraji

AKTUALIZOVÁNO

Po brutální vraždě bezdomovce na Roudné zůstala ve stanu kaluž krve

Plzeň - Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat.  

Ráj gladiol. Jaroslava má na zahradě přes 200 druhů

Žinkovy - Kdybyste teď navštívili Jaroslavu Rybákovou v Žinkovech, stoprocentně od ní dostanete krásnou kytici gladiol.

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Plzeň – Černý superb s pražskou poznávací značkou si razí cestu přes množství diváků. Uvnitř automobilu sedí pan prezident se svou ochrankou.

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení