VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

10. ledna 1945

10.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád – 9.armáda – XIX.sbor – jednotky 78.pěší dobyly nepřátelská postavení na kopcích nad řekou Kall.

1.armáda se připravovala k útoku, který má být zahájen 13.ledna. Plukovník P.D.Ginder převzal velení 9.pluku od 2.pěší divize. VII.sbor dostal rozkaz zaútočit na linii Houffalize – Bovigny a XVIII.sbor směrem na St. Vith. Jeden z hlavních úkolů sboru, vyčistit silnici Laroche – Salmchateau byl z větší části splněn. 84.pěší vyslala průzkumné hlídky směrem k Laroche. 2.obrněná obsadila Samrée a zabezpečila svůj úsek sinice Laroche – Salmchateau. 83.pěší dobyla Bihain, pomalu postupovala v oblasti severně od Petite Langlir a překročila řeku Ronce. XVIII.sbor – část 82.výsadkové divize zabezpečila předmostí u řeky Salm nedaleko Grand Halleux.

12.skupina armád – 3.armáda – VIII.sbor – 87.pěší dobyla Tillet. 101.výsadková obnovila útok na Noville a vyčistila část lesa Bois Jacques. Tankové oddíly 4.obrněné divize projely přes operační zónu 6.obrněné, zaútočily s výsadkáři 101.divize směrem na Bourcy, ale rozkazem byly zastaveny. III.sbor pokračoval v postupu. 6.obrněná, na levém křídle sboru, poskytovala palebnou podporu sousedním jednotkám od VIII.sboru a postoupila k linii 4.obrněné divize. 35.pěší dobyla Villers-la-Bone-Eau a výšiny na severozápadě od této vesnice.

6.jízdní průzkumná squadrona obsadila Betlange a 28.squadrona Harlange. Jeden pluk 90.pěší postoupil k výšinám nedaleko Doncols a ostatní jednotky sváděly boje o silně bráněný Trentelhof. Část 26.pěší dosáhl prostoru jihozápadně od Winseleru.

6.skupina armád – 7.armáda – VI.sbor – část 45.pěší vstoupila do Althornu, na levém boku výběžku u Bitche, ale nebyla schopna jej vyčistit. Jeden úderný prapor 315.pluku 79.pěší sváděl těžké boje o Hatten a k jeho podpoře byl povolán 2.prapor od 242.pluku. Další prapor od 315. pluku se soustřeďoval v Rittershoffenu. Němci stále udržovali předmostí u Gambsheimu. Jednotka pěchoty od bojového uskupení B ( plukovník Charles V.Bromley ) 12.obrněné se v Herrlisheimu dostala do obklíčení, ale tankovému oddílu se podařilo prorazit nepřátelskou linii a posílit pěšáky v městečku.

10.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení