VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

9. ledna 1945

9.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – 84.pěší vyčistila prostor v okolí Consy od zbytků nepřátel, odsadila dominantní výšiny u Harze a sváděla boje v lesích jižně od silniční křižovatky jihovýchodně od Manhay. 2.obrněná pokračovala v postupu na Samré, které dobyla až po těžké dělostřelecké palbě. 83.pěší přešla přes postavení 3.obrněné a dosáhla linie od Bihainu, které se ale nepodařilo dobýt, k bodu severovýchodně od Petite Langlir. XVIII.sbor – 82.výsadková dokončila vyčištění své zóny. V sektoru 30.pěší divize obsadil 424.pluk ( plukovník Alexander D.Reid ) pozice v oblasti Wanne – Wanneranval, původně držené 112.plukem od 28.pěší.

12.skupina armád – 3.armáda – VIII.sbor – 87.pěší útočila v sektoru nedaleko Tilletu a část jejích jednotek čistila les Haies-de-Tillet. 506.pluk ( plukovník Robert F.Sink ) od 101.výsadkové postupoval spolu s tankovými kolonami bojového uskupení B 4.obrněné a uskupení B 10.obrněné na Novile a 501.pluk, ode dneška pod velením plukovníka Roberta A.Ballarda, dobyl Recogne. III.sbor zahájil útok a snažil se chytit nepřítele do pasti a zničit kapsu jihovýchodně od Bastogne, kde se Němci houževnatě bránili. 99.pěší prošla přes úsek 26.pěší směrem k výšinám severovýchodně od Bras, obsadila Berle a křižovatku na silnici z Berle do Winseleru. 26.pěší dobyla pahorky severozápadně od Bavigne. 6.obrněná ve spolupráci s pěšáky 134.pluku od 35.divize postupovala k výšinám jihovýchodně od Marvie a zahájila klamný útok směrem na Wardin. 137.pluk postupoval na Villers-la-Bonne-Eau.

6.skupina armád – 7.armáda – XV.sbor – úderné prapory 100.pěší dobyly kótu č.370, jižně od Rimlingu, ale divize byla donucena ustoupit na svém levém křídle ke Guisingu, kde navázala kontakt s jednotkami 44.pěší divize. VI.sbor vytvořil jen malý pokrok proti výběžku u Bitche. Taktická skupina „Herren“dobyla Obermuhlthal. Na severovýchodním křídle 79.pěší, proti pozicím 242.pluku ( plukovník Norman C.Caum ) od 42.pěší a taktické skupiny „Linden“, zahájili Němci silný útok tanků a pěchoty, dobyli Hatten a postoupili k Rittershoffenu, ale protiútokem byli z Hattenu vytlačeni a Američané dobyli část vesnice zpět. Bojové uskupení B 12.obrněné vstoupilo do Herrlisheimu, ale jednotky 79.pěší zůstaly vzadu v Drusenheimu a jihovýchodně od Rohrweileru. Část 232.pluku ( plukovník Alfred McNamee ), která byla v pozicích podél průplavu východně od Weyersheimu, dostala rozkaz vybudovat obranu v této vesnici.

9.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Premiéra snímku Po strništi bos v Plzni
9

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Kavárna v Besedě je zavřená

Plzeň – Kavárna v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech je od 13. do 23. srpna zavřená.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení