VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

3. ledna 1945

3.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

21.skupina armád – 1.armáda zahájila protiofenzívu proti severnímu boku německého průlomu v oblasti Arden. VII.sbor - tankové skupiny 2.obrněné zaútočily na pravém křídle sboru jihovýchodním směrem proti Houffalize, následovány pěchotou 84.divize a na levém křídle postupovala 3.obrněná a 83.pěší. Tankové oddíly 2.obrněné dobyly Trinal, Magoster, zničily nepřátelské pozice v lese Bois de Tave, dále obsadily Freineux, Le Batty a zaujaly pozice nedaleko Belle Haie. 3.obrněná překonala obranu Malempré a Floretu a pokračovala jihovýchodně od silnice vedoucí do Lierneux k říčce Groumont. 75.pěší pokračovala ve vyčišťovacích akcích jižně od Sadzotu. XVIII.sbor – 82.výsadková postoupila na jihovýchod a zlepšila své pozice. Jednotky 30.pěší postoupily jižně od Malméd a srovnaly frontovou linii.

12.skupina armád – 3.armáda - VIII.sbor – část 87.pěší se v lese východně od St. Hubert dostala do obklíčení, ale brzy byla vyproštěna. Odpoledne zaútočila 17.výsadková severním směrem v oblasti asi osm kilometrů severozápadně od Bastogne. 501.pluk ( plukovník Julian J.Ewell ) od 101.výsadkové čistil les Bois Jacques. Byla vytvořena taktická skupina „Higgins“ ( brigádní generál Gerald J.Higgins ) složená s jednotek 101.výsadkové a 10.obrněné divize, která měla za úkol zadržet nepřátelský útok směrem na Bastogne. Bojové uskupení B 4.obrněné pokračovalo v obraně koridoru do Bastogne. 28.pěší obsadila obrannou linii na řece Máse od Givetu k Verdunu. III.sbor – 6.obrněná divize odrazila nepřátelské útoky západně od Michamps a rozmísila dělostřelectvo kolem Arloncourtu, Michampsu a Bourcy. Potom zaútočila na výšiny nedaleko Wardinu a odsadila silniční křižovatky jižně od města. 35.pěší obsadila asi tři čtvrtiny Lutrebois a křižovatku silnic západně od Villers-la-Bonne-Eau, ale nepodařilo se jí dobýt Harlange. Jižně od Harlange pokračovaly jednotky 26.pěší v útoku v oblasti severně od Mecher-Dunkrodtu a Kaundorfu.

Velitelství nově nasazené 15.armády se přesunulo z Le Havru do Suippes.

6.skupina armád převzala obranu Strasbourgu.

7.armáda – XV.sbor odolával dalšímu tlaku nepřítele a na levém křídle nepatrně zlepšil své postavení. Němci prohloubili průlom v úseku mezi jednotkami 44.a 100.pěší, pronikli do Achenu, ale protiútokem americké pěchoty byli vytlačeni. Bojové uskupení L 2.francouzské obrněné divize prorazilo do Gros Réderchingu, ale vesnici se mu nepodařilo vyčistit. Pěšáci 44.divize se Francouzům snažily pomoci, ale bez úspěchu. 36.pěší, bez 141.pluku, se soustřeďovala v okolí Montbronnu. V zóně VI.sboru Němci obsadili Wingen-sur-Moder a Philippsbourg a tím se jim podařilo rozšířit výběžek jižně od Bitche. 45.pěší odolala nepřátelskému tlaku na Reipertsweiler, severozápadně od Wingenu a odrazila útoky v oblasti Sarreisberg – Meisenthal. Jednotky ve střední části a na pravém křídle sboru dokončily ústup do pozic na Maginotově linii.

3.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ZČU budova Fakulta zdravotnických studií Tylova ulice bývalé GŘ Škoda Plzeň
3

Univerzitní stěhování pokračuje

Michal Krmenčík z Plzně (vpravo) proti FCSB.

Střela z trestňáku mi nevyšla na sto procent, říká Bakoš

Výsledek je pozitivní, ale čeká nás velmi těžké utkání, varuje Vrba

Plzeň - Plzeňští fotbalisté vybojovali v úvodním utkání závěrečného předkola Evropské ligy nad Larnakou nadějné vítězství 3:1, ve hře se však objevily nedostatky. 

V soutěži o nejlepšího výčepního zvítězil Miroslav Štych z Plzně

Plzeň – Dvanáctý ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017 zná svého vítěze. Je jím výčepní Miroslav Štych z restaurace U Mansfeldů v Plzni.

Odveta Indiánům vyšla. Dvěma góly k výhře přispěl Indrák

Chomutov, Plzeň – Odveta za úterní porážku v Plzni hokejové Škodovce na ledě Pirátů vyšla.

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Šťáhlavy - Rodiče, kteří přijedou se svým postiženým dítětem na rehabilitační pobyt do Centra Hájek nedaleko Šťáhlav, zatím nemohli v prostorách bydlet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení