VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

20. listopadu 1944 - 167. den po vylodění

20.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12. skupina armád:

9. armáda – 2. obrněná divize obnovila útok i přes silný déšť. Bojové uskupení B vyrazilo proti Gereonsweileru a dobylo jej. Jedna taktická skupina bojového uskupení A obsadila Ederen a druhá Freialdenhoven. 29. pěší po obsazení vesnice Niedermerz zaútočila na Aldenhoven, druhou obranou linii Juelichu, a dobyla ji.

1. armáda – U VII. sboru sváděla 104. pěší divize těžké boje v oblasti Rohe – Hehlrath – Duerwiss. 47. pluku 9. pěší, který byl přidělen k 1. pěší divizi, se nedařilo dobýt kótu č. 187 na hřebenu Hamich. Část 18. pluku vyčistila brzy ráno Wenau, překročila říčku Wehe a pokračovala v postupu na Langerwehe, zatímco další jednotky pluku se dostaly do Heisternu. 26. pluk obsadil hrad Laufenburg a postupoval podél železniční tratě vedoucí východním směrem k Merode. 4. pěší se potýkala s nedostatečným zásobováním. Během pěti denních bojů v Huertgenském lese divize postoupila za cenu těžkých ztrát o pouhé dva kilometry.

3. armáda – Jednotky 95. a 5. pěší divize pokračovaly v systematickém čištění Met, kde zůstalo několik nepřátelských opěrných bodů, a dobývaly zbývající pevnůstky okolo města. Ostatní síly XX. sboru dokončovaly přípravné práce pro útok k řece Sáře. V oblasti XII. sboru prováděla 80. pěší průzkum bojem. Hlídkám se podařilo obsadit most přes řeku Nied Allemande ve Faulquemontu a vybudovat předmostí. Bojové uskupení A 6. obrněné postupovalo směrem na Hellimer následováno 137. plukem, který byl napaden nepřátelským protiútokem z hřebenu Bois de Freybouse. Bojové uskupení A 4. obrněné divize s pěšáky 320. pluku obsadilo Francaltroff. 26. pěší rychle postupovala za ustupujícím nepřítelem a část jejího 101. pluku dosáhla Torcheville, západně od Munsteru.

6. skupina armád:

7. armáda – U XV. sboru bojové uskupení D 2. francouzské obrněné divize překročilo řeku Sáru severně od Sarrebourgu a postupovalo východním směrem dvěma kolonami, jedna směrem na Phalsbourg, na západním přístupu do soutěsky Saverne a druhá ve směru na La Petite Pierre na severu. Bojové uskupení L narazilo na silný odpor v okolí průsmyku Wolfsberg, jihozápadně od Saverne, kde ho podpořilo bojové uskupení V. U VI. sboru začala 3. pěší divize v 06.45 přecházet řeku Meurthe v oblasti Clairefontaine – St. Michel za podpory letadel. Získala rozsáhlé předmostí a obsadila Le Paire, Hurbache a La Voivre. 100. pěší útočila východním směrem z oblasti Raon-l’Etape. Jednotky 409. a 410. pluku 103. pěší překročily v noci z 20. na 21. řeku Meurthe v zóně 3. pěší divize a postupovaly na St. Dié. Na jižním křídle sboru dobyl 143. pluk 36. pěší divize hřeben ležící nad Anouldem a Clefcy.

1. francouzská armáda – jednotky 2. marocké pěší a 5. fr. obrněné divize pronikly do Belfortu, kde budou svádět těžké boje několik příštích dní. 3. alžírská pěší obsadila bez odporu Gerdarmer. 1. fr. pěší dobyla Plancher-les-Mines a Champagney.

20.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení