VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

7. a 8. listopadu 1944

7.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

1. armáda – Po silných nepřátelských útocích v Hürtgenském lese proti 28. pěší divizi se V. sbor rozhodl ustoupit z předmostí na řece Kall. 28. pěší ztratila Kommerscheidt, ale držela pozice podél severní části lesa na dohled od vesnice. Na postavení 112. pluku v Kommerscheidu zaútočilo ze Schmidtu nejméně patnáct německých tanků a asi dva prapory pěchoty. Američanům se podařilo zničit pět útočících tanků, ale sami přišli o dva tanky a tři stíhače tanků. Němci prorazili obranu a Američané byli donuceni ustoupit do pozic podél lesa u řeky Kall. V noci na 8. listopadu ještě ustoupilo přes řeku v malých skupinách více než dva tisíce mužů. Jednotky ženistů a tanky vyčistily východní část Vossenacku. 12. pluk plukovníka Jamese S. Lucketta od 4. pěší vystřídal jednotky 109. pluku na křídle severně od Germeteru v Hürtgenském lese a zlepšoval své pozice. Během pěti dnů však ztratil přes 500 mužů.

104. pěší divize generálmajora Terry de la Mesa Allena byla přiřazena k VII. sboru a začala přebírat operační prostor 1. pěší.

3. armáda – Generál Patton vydal rozkaz k zahájení ofenzivy. 8. listopadu v 06.00 začal XII. sbor po dělostřelecké přípravě postupovat směrem k řece Saře. Tři pluky 80. pěší divize na levém křídle překročily řeku Seille a obsadily francouzská města Eply, Nomeny a Aulnois-sur-Seille.

320. pluk plukovníka Bernarda A. Byrneho od 35. pěší spolu s jednotkami 26. pěší divize se pokusil dosáhnout roviny Morhange, ale byl zastaven ve Fresnes-en-Saulnois nedaleko Bois d’Amélé〜courtu. 137. pluk plukovníka Willama S. Murraye obsadil Malaucourt a Jallaucourt. 26. pěší nasadila tři pluky na pravém křídle sboru. 104. pluk (plukovník Dwight T. Colley), posílený o dvě taktické skupiny, obsadil Vic-sur-Seille a tamní mosty přes řeku Seille, 101. pluk (plukovník Walter T. Scott) dobyl Moyenvic, zmocnil se mostu a začal útočit na kótu č. 310 (Cote St. Jean). 328. pluk (plukovník Ben R. Jacobs) obsadil Bezange-la-Petite a Moncourt. 2. jízdní mechanizovaná skupina, přiřazená k 26. pěší zajišťovala jižní křídlo sboru podél průplavu Marne – Rýn.
XX. sbor dokončil přípravu ke konečnému útoku na opevnění v prostoru Met. Ve 21.00 zahájila 95. pěší generálmajora Harry L. Twaddleho diverzní akci s názvem Casanova. Rota C prvního praporu 377. pluku plukovníka Freda E. Gaillarda překročila řeku Moselu v útočných člunech jižně od Uckange a postoupila asi o 400 metrů, ale přesná nepřátelská palba zabránila dalšímu postupu. Jednotky 2. a 3. praporu 377. pluku začaly likvidovat nepřátelské opěrné body západně od řeky Mosely v okolí Maiziéres-lés-Metz.

90. pěší generálmajora Jamesa A. Van Fleeta v tajnosti prošla lesem Forét de Cattenom, byla připravena překročit řeku Moselu přes Koenigsmacker a Maginotovu linii a zaútočit ve spolupráci s 10. obrněnou divizí, která postupovala severněji.

6. skupina armád:

1. francouzská armáda - 2. fr. sbor odrazil nepřátelský protiútok jihozápadně od Gerardmeru. 1. fr. sbor se připravoval k útoku na Belfort.

7. armáda – XV. sbor vydal rozkaz k ofenzivě, která začne 13. listopadu. Pěchota 44. a 79. divize prolomí nepřátelské pozice a potom 2. fr. obrněná bude pronásledovat nepřítele.

7.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bezdomovci Václavu Dražskému hrozí za znásilnění a další trestnou činnost až 10 let vězení.
4

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Miroslav Indrák

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení