VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

9. října 1944

9.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Velitel 12. skupiny armád generál Bradley přesunul velitelství 9. armády na severní křídlo, kde převezme od 1. armády kontrolu nad XIX. sborem. První armádě bude nově podléhat VIII. sbor. Tato výměna se uskuteční do 22. října. 12. skupina armád převzala velení nad 94. pěší, která byla v záloze.

1. armáda – 119. pluk třicáté pěší prošel přes Bardenberg na sever k Wuerselenu, 120. pluk pokračoval z Euchenu a Beeku podél silnice do Bardenbergu. 117. pluk vyčistil Schaufenberg a pokusil se dosáhnout Mariadorf. Byl ale donucen zaujmout obranné postavení v prostoru Alsdorf – Schaufenberg. V noci se nepříteli podařilo vniknout do Bardenbergu, obsadit silnici a odříznout část 119. pluku ve vesnici. Záložní jednotky 119. pluku se pokusily znovu dobýt Bandenberg ze severu, ale ve vesnici byl jejich útok zastaven. 1. pěší pokračovala v bojích proti Cáchám (Aachen). 9. pěší divize útočila ve spolupráci s tanky ve snaze prorazit z Hürtgenského lesa. 60. pluk se dostal do oblasti Richelskaul a dvě čety 39. pluku se přiblížily k Wittscheidu. Plánovaný útok V. sboru na Západní val byl odložen na 11. října.

3. armáda – XX. sbor vydal rozkaz k přerušení útoku proti Fort Driant. Pokračovaly nerozhodné boje jednotek 90. pěší uvnitř Maiziéres-lés-Metz. U XII. sboru zahájilo bojové uskupení A 6. obrněné útok na náhorní plošinu západně od Létricourtu, jedna jeho část vyčistila lesy jihozápadně od Létricourtu, ale pravé křídlo se dostalo do těžké palby z Chenicourtu. Na pomoc útočícím tankům Američané vyslali předsunuté jednotky bojového uskupení B. Pěchota 80. divize, na levém křídle sboru postupně převzala a upevnila pozice obsazené obrněnými jednotkami. Němci udrželi Létricourt a občas podnikali neúspěšné protiútoky, ale podařilo se jim vniknout do Fossiex obsazeném 35. pěší divizí. Po zbytek měsíce a prvních dnů v listopadu se situace na frontě sboru uklidnila, a tak byla možnost přeskupit a vystřídat jednotky v přední linii.

6. skupina armád:

7. armáda – 79. pěší vyvíjela maximální úsilí, aby vyčistila zbytek lesa Forét de Parroy. Obsadila hlavní silniční křižovatku ve střední části lesa a tím se staly nepřátelské pozice neudržitelné. Němci po soumraku z lesa ustoupili.

1. francouzská armáda – 3. alžírská pěší postupovala k řece Moselotte a obsadila Trougemont.

9.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Drahá voda obcím vadí. Rozdíl v kraji je i 50 korun za kubík

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard a ředitel Bohemia Sektu Ondřej Beránek podepsali smlouvu o partnerství
4

Kraj potvrdil spolupráci s Bohemia Sektem

Biskupství zve na večerní prohlídky věže katedrály

Plzeň – Plzeňské biskupství nabízí večerní prohlídky věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Město uvolní peníze na zrestaurování fresek v kostele sv. Mikuláše

Plzeň – Město poskytne 300 tisíc korun na dokončení restaurování.

Farmáři vyndají zboží na pulty

Plzeňský kraj – Sezona oblíbených trhů s kvalitními potravinami začíná.

Kočkování s Tygry pokračuje šestým zápasem v Plzni

Plzeň – Podle papírových předpokladů měli být plzeňští hokejisté ve čtvrtfinále pro Tygry z Liberce snadným soustem. Ve čtvrteční bitvě se ale jen víc zadrhli v chřtánu úřadujících šampionů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies