VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

6. října 1944

6.10.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

12. skupina armád – 1. armáda – Velitel XIX. sboru generálmajor Corlett musel odložit útok na Západní val. Čekal až naváže kontakt se VII. sborem. 2. obrněná měla postupovat na východ k zabezpečení přechodů přes řeku Roer, ale zůstala v současných pozicích na severním křídle sboru a její tanky pomáhaly jednotkám 30. pěší při postupu jihovýchodním směrem. Levé křídlo bojového uskupení B 2. obrněné zastavili Němci necelý kilometr před Geilenkirchenem. Pravé křídlo obsadilo Beggendorf a Waurichen severovýchodně od Ubachu. Bojové uskupení A stejné divize a připojený 117. pluk 30. pěší za letecké podpory společně obsadily křižovatky v půli cesty mezi Ubachem a Alsdorfem, postoupily na východ a přiblížily se k Baeswileru. Taktická skupina „Cox“ od 119. pluku dobyla zpět čtyři pevnůstky ze kterých byla nepřátelským protiútokem vytlačena. Jeden prapor 120. pluku, nyní přiřazen k 29. pěší divizi, postoupil k Rimburgskému lesu. Němce podporovala masivní dělostřelecká palba, ale koncem dne jejich odpor slábl. Pokus 7. obrněné divize dobýt Peel Marhes se nezdařil a útok byl zastaven.

U VII. sboru zahájily úderné jednotky 39. a 60. pluku 9. pěší divize v 11.30 útok v Huertgenském lese směrem na Schmidt. Nepřítel kladl houževnatý odpor.

3. armáda – U XX. sboru se připravovala taktická skupina „Polk“ posílená částí 357. pluku 90. pěší divize k útoku na Maiziéres-lés-Metz, který měl být zahájen 7. října. Ani těžkou palbou se Němcům nepodařilo vytlačit americké jednotky z pahorku severozápadně od města. Taktická skupina „Warnock“ byla posílena 3. praporem 2. pluku 5. pěší a 7. ženijním praporem a připravovala obnovení útoku na pevnost Fort Driant.

6. skupina armád:

7. armáda – 3. pěší pokračovala v bojích o Vagney a donutila nepřítele ustoupit z pozic podél silnice Tendon – Tholy.

1. francouzská armáda – nepřátelský protiútok zabránil francouzským silám v postupu k výšinám severně od řeky Mosely a přední jednotky se dostaly do obklíčení.

6.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení