VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

26., 27. a 28. září 1944

26.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Denní světlo zastavilo ústup jednotek 1. britské výsadkové divize. Asi 300 výsadkářů zůstalo na severním břehu Dolního Rýna a některým se podařilo později uniknout k jihu. Ačkoli operace Market – Garden nedocílila významnějšího úspěchu, zlepšila spojenecké pozice. Podařilo se získat předmostí na Dolním Rýnu, obejít Západní val a zajistit pozice, ze kterých by bylo možno zaútočit na Porúří. Nepřátelské síly v této oblasti se zhroutily.

12. skupina armád:

1. armáda – Velitel 60. pluku deváté pěší divize vyslal dva prapory na pomoc oslabenému praporu v bojích v Huertgenském lese a rezervnímu praporu vydal rozkaz, aby přeťal hlavní silnici Lammersdorf – Huertgen na křižovatce u Zweifallu.

3. armáda – Velitel XX. sboru, generál Walker, vydal rozkaz k útoku na Fort Driant. Stíhací bombardéry XIX. taktického letectva útočily na pevnosti kolem Met. Vojáci 3. praporu 359. pluku 90. pěší vyčistili silnici mezi Gravelotte a zemědělskou usedlostí St. Hubert. 5. pěší začala s útokem na pevnostní systém Fort Driant, vnější obranný val u Met, který bránil přístupu do města ze severu. V prostoru XII. sboru zaútočilo proti výběžku, který držela 4. obrněná, opět množství německých tanků a podařilo se jim obsadit kótu č. 318, kopec jihovýchodně od Arrancourtu na hlavní silnici do Nancy. 4. obrněná trpěla nedostatkem paliva i munice. Němci dobyli i kótu č. 293 a dosáhli okraje zalesněných výšin Bois du Benemont.

Nepřítel útočil také proti jednotkám 35. pěší po celé délce linie. Nejprudší útoky směřovaly proti severovýchodnímu cípu lesa Forét de Grémecey, kde Němci prorazili postavení 3. praporu 137. pluku. Za přímé palebné podpory tankové roty od 737. tankového praporu, 155mm kanónů 752. dělostřeleckého praporu a rozhodným protiútokem pěchoty, získal prapor ztracené pozice zpět. Další nepřátelský útok z Jallacourtu proti západnímu křídlu divize zastavili Američané dělostřeleckou palbou. Na pomoc pozemním jednotkám XII. sboru vyslal velitel XIX. taktického letectva brigádní generál Weyland 107 bitevních letadel 23. letecké squadrony, která provedla úder na soustředěné německé záložní jednotky v Bures a kompletně je zničila. XV. sbor – jednotky 315. a 313. pluku 79. pěší začaly po leteckém bombardování s vyčišťováním lesa Forét de Parroy.

80. pěší se marně pokoušela uzavřít linii na řece Seille. Od začátku měsíce 80. pěší divize zničila 46 tanků a útočných děl, zajala 1 905 nepřátelských vojáků. Její vlastní ztráty činily 2 851 mužů, z toho 437 padlých a 657 nezvěstných.

26.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení