VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

17. září 1944

17.9.2009
SDÍLEJ:

Příslušníci americké 30. pěší divize berou do zajetí německé vojákyFoto: U.S. National Archives

1. spojenecká výsadková armáda generálporučíka Lewise H. Breretona vysadila 1. výsadkový sbor složený z britských, polských a amerických parašutistů v Holandsku. Měli pro 2. britskou armádu zabezpečit osu postupu směrem k Zuider. Výsadková operace „Market“ začala ve 13.00 za silné letecké podpory. Přibližně 20 000 mužů seskočilo z letadel nebo přistálo v kluzácích. Britové měli obsadit tři mosty přes Dolní Rýn v Arnhemu. Obsadili severní konec dálničního mostu, další dva mosty Němci stačili zničit. Američané dostali za úkol držet mosty přes řeku Másu v prostoru Nijmegen – Grave a mosty přes řeky Veghel a Son severně od Eindhovenu. Obsadili most přes Másu v Grave, most přes průplav Mása – Waal v Heumenu a dominantní výšiny na hřebenu Nijmegen – Groesbeek, ale u dálničního mostu byli dřív Němci, kteří jej obsadili. Spojenci získali také most přes řeku Veghel, ale most přes Son už před německými ženisty neuchránili. Parašutisté přešli přes improvizovanou lávku a postupovali směrem k Eindhovenu. Zároveň Britové zahájili směrem na Eindhoven pozemní operaci „Garden“. Z předmostí průplavu Mása – Escaut útok vedla britská Gardová obrněná divize.

12. skupina armád:

9. armáda – VIII. sbor pokračoval v bojích o Brest.

1. armáda – 2. obrněná divize devatenáctého sboru rozšiřovala předmostí u Meersenu a Valkenburgu a zatlačila nepřítele zpět k Sittardu. 30. pěší obsadila Heerlen a východně od Simpelveldu překročila německé hranice. V pásmu VII. sboru byl nepřítel posílený čerstvými divizemi a zahájil rozhodný protiútok. 5. obrněná ustoupila z předmostí u řeky Pruem u Wettlingenu, ale zadržela nepřátelský útok tanků a pěchoty zaměřený na výběžek u Wetlingenu. 4. pěší divize po dalším neúspěšném úsilí postoupit k východnímu okraji lesa na Schnee Eifelu se stáhla do obrany.
Jednotky 1. pěší a bojového uskupení A 3. obrněné ale ve svém úseku dělostřeleckou palbou odrazily protiútok a způsobily nepříteli těžké ztráty. Průzkum zjistil, že Němci se formují v Greissenichu. Jakmile se objevili v otevřeném prostoru, byli těžkou palbou zničeni. Bojové uskupení B třetí obrněné divize bylo donuceno částečně ustoupit. Na pomoc jim vyrazila taktická skupina „Hogan“. Silnými protiútoky nepřítel postoupil téměř k obranné linii jednotek 28. pěší.

3. armáda –Velitel XX. sboru, generálmajor Walker, vydal rozkazy pro leteckou a pozemní ofenzívu v oblasti Met nazvanou „Thunderbolt“. 90. pěší pokračovala v omezených útocích západně od Met proti stále silnějšímu odporu. Pro vysoké ztráty a minimální územní zisk bylo rozhodnuto zastavit útok v tomto sektoru. 5. pěší divize odrazila německý protiútok na předmostí v Arnaville. Bojové uskupení A 7. obrněné dobylo Marieulles a obsadilo sektor 5. pěší divize, která byla stažena do zálohy. Taktická skupina „Sebree“ brigádního generála Edmunda B. Sebreeho začala pozdě odpoledne útočit na náhorní plošinu severovýchodně od Nancy. Prapor pěšáků sice obsadil Pain-de-Sucre, ale přišel o 150 mužů a večer ho Němci donutili ustoupit.
Na jižním křídle sboru pronikli Němci do Lunéville, které ale americké jednotky udržely. U XV. sboru postupovala 2. francouzská obrněná podél západního břehu řeky Mosely.

6. skupina armád:

7. armáda – Sporadický odpor zdržoval útočící jednotky 36. a 3. pěší divize v postupu severně směrem k řece Mosele a na Remiremont.

17.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Maminka Eva Spurná v pořadu Malé lásky a její dcera Zuzanka
5

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Deset defibrilátorů pro Plzeň

Plzeň – Chytré přístroje vysvětlí i laikovi, jak zachránit život.

V Plzni ráno hořel byt. Čtyřicet lidí muselo opustit panelák

Plzeň - Požár za milion korun pravděpodobně způsobila technická závada powerbanky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení