VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

14. září 1944

14.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Velitel spojeneckých sil generál Montgomery vydal bojový rozkaz pro další fázi ofenzivy, která měla začít 17. září.

1. armáda – Bojové velitelství A 2. obrněné pozdě odpoledne překročilo průplav do Maastrichtu, ze kterého Němci ustoupili. Jednotky 119. pluku 30. divize při postupu k Valkenburgu zastavila nepřátelská palba. 30. pěší divize se dočasně zastavila, udržovala předmostí řeky De Geul. Taktická skupina „Lovelady“ podplukovníka William B. Loveladyho od bojového uskupení B 3. obrněné prorazila k řece Vicht, jihozápadně od Stolberg a začala ji přemosťovat. Bojové uskupení A 3. obrněné divize dosáhlo předměstí Cách. 47. pluk deváté pěší divize obklíčil městečka Zweifall a Vicht. Část 60. pluku obsadil Kalterherberg a marně se pokoušel dobýt hřeben Hoefen-Alzen a z něj zaútočit na Západní val v koridoru Lammersdorf. 39. pluk postupoval jihovýchodně z Roetgen do Lammersdorf, potom zaútočil proti silné obraně Scharnhorstovy linie, ale Němci ho zastavili. 4. pěší pronikla Západním valem v prostoru Schnee Eifel. 28. pěší divize zaútočila na Západní val ve svém sektoru. Bojové uskupení R 5. obrněné přecházelo ve Wallendorfu řeku Sauer do Německa.

3. armáda – XX. sbor dostal rozkaz se přeskupit a zesílit tlak na pravém křídle. Plánované rozšíření předmostí u Arnaville bylo odloženo kvůli hlubokému blátu. XII. sbor dokončil obklíčení Nancy a chystal se zaútočit na Lunéville. V lokálních protiútocích proti předmostí 80. pěší v Dielouard Němci získali Ste Geneviéve a Loisy. Jednotky 80. pěší se rychle přeskupily, zaútočily, dobyly ztracené území zpět a začaly rozšiřovat předmostí, obsadily Atton a pokračovaly severně k vrcholu kopce Mousson. 317. pluk udeřil východně na Mt Toulon, který držel nepřítel, a dosáhl kopce Failaise, jižně od Nancy, odkud se Němci snažili v rozptýlených jednotkách dostat na sever. Taktická skupina „Abe“, vedoucí úderná jednotka bojového uskupení A 4. obrněné, se dostala hluboko do nepřátelského týlu. Její tanky zaútočily na kolonu německých obrněných vozidel, která měla posílit obránce Nancy. Američané zničili přes 150 vozidel a zajali 409 Němců. Na vlastní straně měli 10 padlých, 23 raněných a dva zničené shermany.

7. armáda – Jednotky 36. pěší postupovaly z Vesoulu směrem na Luxeuil a 3. pěší divize zamířila na Lure.

Spojenci na podporu 9. armády u Brestu aktivovali XXIX. velitelství taktického letectva pod velením brigádního generála Richarda E. Nugenta. Nové velitelství bylo dočasně připojeno k IX. taktickému letectvu.

14.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Odhalení pamětní desky u 75. výročí akce Canonbury v Čechově ulici
9

OBRAZEM: V Plzni odhalili pamětní desky odbojářům z druhé světové války

Ilustrační foto

Doprava v Plzni houstne, nejvíce kolem dopravních omezení

Nezletilá šla do kina, už se z něj nevrátila

Plzeň - Dívka opakovaně utíká z ústavu. Tentokrát zmizela v centru Plzně. 

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

Akrobatka Radka Máchová se nad Plasy vrací s veteránem

Plasy – Tradiční letecká přehlídka Den ve vzduchu se blíží.

SOUTĚŽ: Gabriela Filippi přijede ve středu do Plzně s Léčivým divadlem

Plzeň – Netradiční hru Anastasia uvede v plzeňském Divadle Alfa ve středu 26. dubna Léčivé divadlo Gabriely Filippi.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies