VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

14. září 1944

14.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Velitel spojeneckých sil generál Montgomery vydal bojový rozkaz pro další fázi ofenzivy, která měla začít 17. září.

1. armáda – Bojové velitelství A 2. obrněné pozdě odpoledne překročilo průplav do Maastrichtu, ze kterého Němci ustoupili. Jednotky 119. pluku 30. divize při postupu k Valkenburgu zastavila nepřátelská palba. 30. pěší divize se dočasně zastavila, udržovala předmostí řeky De Geul. Taktická skupina „Lovelady“ podplukovníka William B. Loveladyho od bojového uskupení B 3. obrněné prorazila k řece Vicht, jihozápadně od Stolberg a začala ji přemosťovat. Bojové uskupení A 3. obrněné divize dosáhlo předměstí Cách. 47. pluk deváté pěší divize obklíčil městečka Zweifall a Vicht. Část 60. pluku obsadil Kalterherberg a marně se pokoušel dobýt hřeben Hoefen-Alzen a z něj zaútočit na Západní val v koridoru Lammersdorf. 39. pluk postupoval jihovýchodně z Roetgen do Lammersdorf, potom zaútočil proti silné obraně Scharnhorstovy linie, ale Němci ho zastavili. 4. pěší pronikla Západním valem v prostoru Schnee Eifel. 28. pěší divize zaútočila na Západní val ve svém sektoru. Bojové uskupení R 5. obrněné přecházelo ve Wallendorfu řeku Sauer do Německa.

3. armáda – XX. sbor dostal rozkaz se přeskupit a zesílit tlak na pravém křídle. Plánované rozšíření předmostí u Arnaville bylo odloženo kvůli hlubokému blátu. XII. sbor dokončil obklíčení Nancy a chystal se zaútočit na Lunéville. V lokálních protiútocích proti předmostí 80. pěší v Dielouard Němci získali Ste Geneviéve a Loisy. Jednotky 80. pěší se rychle přeskupily, zaútočily, dobyly ztracené území zpět a začaly rozšiřovat předmostí, obsadily Atton a pokračovaly severně k vrcholu kopce Mousson. 317. pluk udeřil východně na Mt Toulon, který držel nepřítel, a dosáhl kopce Failaise, jižně od Nancy, odkud se Němci snažili v rozptýlených jednotkách dostat na sever. Taktická skupina „Abe“, vedoucí úderná jednotka bojového uskupení A 4. obrněné, se dostala hluboko do nepřátelského týlu. Její tanky zaútočily na kolonu německých obrněných vozidel, která měla posílit obránce Nancy. Američané zničili přes 150 vozidel a zajali 409 Němců. Na vlastní straně měli 10 padlých, 23 raněných a dva zničené shermany.

7. armáda – Jednotky 36. pěší postupovaly z Vesoulu směrem na Luxeuil a 3. pěší divize zamířila na Lure.

Spojenci na podporu 9. armády u Brestu aktivovali XXIX. velitelství taktického letectva pod velením brigádního generála Richarda E. Nugenta. Nové velitelství bylo dočasně připojeno k IX. taktickému letectvu.

14.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Jednejte spolu, vyzval protistrany soud

Výstava Nomádi na nádvoří DEPO2015.

Netradiční místa k přespání: kasárna nebo bývalá hájovna

Viktoria získala brankáře Hrušku

Plzeň – Fotbalová Viktoria Plzeň hlásí další posilu. Smlouvu na dva roky podepsal na západě Čech příbramský gólman Aleš Hruška.

DOTYK.CZ

Prima vyhodila vedoucího vydání Diváckých zpráv neprávem, rozhodl soud

Obvodní soud pro Prahu 8 rozhodl po třech letech ve sporu mezi televizí Prima a vedoucím vydání jejích Diváckých zpráv Jiřím Fröhlichem. Ten se soudil o neplatnost okamžitého zrušení svého pracovního poměru. Soudkyně obvodního soudu dala Fröhlichovi za pravdu. Rozsudek zatím nenabyl platnost, obě strany se mohou odvolat.

Čermák: Viktoria je pro mě výzva

Plzeň – Dvaadvacetiletý záložník se upsal v Plzni na čtyři roky.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies