VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

8. září 1944

8.9.2009
SDÍLEJ:

Pěší pluk nese útočný člun k řece MoselleFoto: U.S. National Archives

113. jízdní mechanizovaná skupina postoupila téměř k Maastrichtu, hlídkovala u Albertova kanálu a obsadila pozice v oblasti Hasselt – St. Trond. 30. pěší divize začala s útokem na pravém křídle sboru. Tankové oddíly 3. obrněné divize, posíleny o pěchotu 47. pluku, čistily Liége. 9. pěší pokračovala v postupu východním směrem na jižním křídle sboru a 1. pěší byla přesunuta do sektoru Huy – Faimes, na severním křídle. V. sbor se setkal se silným odporem nepřátelských zadních vojů, ale pokračoval v postupu na pozice mezi Jemelle – Margut. Sbor obdržel polní rozkaz č. 26 k obsazení města Koblenz, za Západním valem (West Wall nebo také Siegfried Line ).

3. armáda – v Oblasti XX. sboru německá 106. pancéřová brigáda časně ráno prorazila americké pozice mezi Landres a Mairy. Tento protiútok byl ale značně neorganizovaný a německé jednotky utpěly těžké ztráty. Nepřítel přišel o 30 tanků, 60 polopásových obrněných vozidel a 100 ostatních dopravních prostředků.

90. pěší divize obklíčila nepřítele v Briey a přinutila ho vzdát se. Bojové uskupení A 7. obrněné, v sektoru jižně podél řeky Moselle svádělo boje v severním předměstí Talange, asi deset kilometrů severně od Met. Druhý pluk 5. pěší útočil na vnější obranné opevnění Met proti rozhodné obraně. Obsadil Verneville a dosáhl okraje Amanville. 5. pěší získala nejisté postavení na východním břehu řeky Mosely na východ od Dornot. Čtyři roty 11. pluku a část 23. praporu obrněné pěchoty byly pod těžkou palbou v mělkém předmostí. Také u XII. sboru Němci zahájili několik protiútoků proti jednotkám 80. pěší divize a znovu získali Marbache.

7. armáda – Část 1. výsadkové taktické skupiny obsadila Menton na středomořském pobřeží a postupovala k italským hranicím. 1. fr. obrněná dosáhla Beaune na cestě k Dijon. 1. fr. pěší divize obklíčila a poté obsadila Autun. Američané překročili řeku Doubs v Avanne a přeťali dálnici západně a severozápadně od Besancon. Německé jednotky začínají ustupovat z oblasti Baume-les-Dames aby se vyhnuly obklíčení.

9. armáda – VIII. sbor začal v 10.00, po dělostřelecké přípravě a leteckém bombardování, s hlavním útokem na Brest.

8.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
V Centru Hájek u Šťáhlav vznikají apartmány pro rodiče dětí, které sem jezdí za léčbou. Na snímku je Marcel Šik, který je společně s manželkou stacionář založil
7

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Obžalovaného přivedla do soudní síně eskorta.
4

Ženu týral tak, že chtěla skočit pod vlak

Bakoš: Larnace chceme vnutit náš styl hry

Plzeň – Při absenci potrestaného Michaela Krmenčíka to může být Marek Bakoš, koho trenér Pavel Vrba pošle ve čtvrtečním play-off Evropské ligy proti Larnace do útoku.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Plzeňský prazdroj proškolil tisíce výčepních

Plzeň - U piva nezáleží pouze na tom, jak je uvařené, ale také na jeho uskladnění a následném načepování obsluhou.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení