VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

29. a 30. srpna 1944

29.8.2009
SDÍLEJ:

Zničené suché doky v přístavu Brest, na který Pattonovi vojáci v srpnu 1944 útočili , ale dobyli ho až v záříFoto: U.S. National Archives

12. skupina armád vydala instrukce pro operace za řekou Seinou. U 3. armády byl kritický nedostatek pohonných hmot, dopravní letectvo dostalo rozkaz přednostně přivážet palivo.

Na velitelství 7. armády při poradě velitelů byly vypracovány plány pro spojení vojsk z operace OVERLORD ze severu a DRAGOON z jihu.

1. armáda – XIX. sbor rychle postupoval proti slabému odporu severovýchodním směrem. 2. obrněná divize obsadila velký prostor a zaujala pozice 16 km od Beauvais. V. sbor pokračoval ve stíhání ustupujícího nepřítele severovýchodním směrem. 28. pěší prošla postavením 2. francouzské obrněné divize a postupovala nyní bok po boku se 4. pěší. Tankové kolony 5. obrněné rychle postupovaly na Compiegne. Vojska VII. sboru obsadila Laon.

3. armáda – Bojové uskupení A 4. obrněné dobylo Chalons-sur-Marne a Vitry-le-Francois. Taktická skupina „B“ dokončila vyčištění poloostrova Daoulas jižně od Brestu. Jednotky 29. pěší dobyly hřeben na kótě č.103, který hrál velkou úlohu při obraně Brestu, ale nepřítel stále držel východní svahy. 7. obrněná pokračovala v rychlém postupu proti zanedbatelnému odporu směrem na Verdun. První sled 4. obrněné divize dosáhl oblast St Dizier. 80. pěší postupovala jihovýchodně směrem na Bar-le-Duc. Na pravém křídle postoupila 35. pěší divize jihovýchodně od Troyes.

7. armáda – Na středomořském pobřeží prošla část 1. výsadkové taktické skupiny bez odporu přes Nice do Beaulieu. Bitva o Montélimar se blížila ke konci. Byla rozpuštěna taktická skupina „Butler“. Další hlavní cíl VI. sboru je Lyon. K městu vyrazila 36. pěší divize podél východního břehu řeky Rhone, zatímco 2. francouzský sbor měl postupovat po západním břehu. Uvnitř Lyonu byly v pohotovosti jednotky francouzského hnutí odporu (FFI) připravené podporovat americké a francouzské síly až dorazí do města. Jednotky 45. pěší divize překročily řeky Rhone a Ain severovýchodně od Lyonu a vybudovaly silniční zátarasy v Meximieux, Langieu a Ambérieu. Jednotky francouzské armády „B“ sboru obsadily Nimes a Montpellier. 2. marocká pěší divize, která se právě vyloďovala, dostala rozkaz k postupu na pravé křídlo 7. armády. 3. alžírská pěší divize rychle postupovala do oblasti Grenoble podpořit 45. pěší.

Představujeme americké jednotky

44. pěší divize

Velitel: generálmajor Robert L. Spragins, od prosince 1944 generálmajor William F. Dean

Složení:

71. pluk – plk. Porter
114. pluk – plk. Martin
324. pluk – plk. Nelson, říjen 44 – plk. Anderson
156. prapor polního dělostřelectva
157. prapor polního dělostřelectva
217. prapor polního dělostřelectva
220. prapor polního dělostřelectva
63. ženijní prapor
119. zdravotní prapor

29.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat. Skončil ve vazbě
5

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Hladovou vydru prozradil pes

Příšov – Zvláště chráněné zvíře se zatoulalo do Příšova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení