VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

14. a 15. června 1944

15.6.2009
SDÍLEJ:

Na snímku umělý přístav Mulberry B, který spojenci sestavili u Arromanches poblíž pláže Gold v britském sektoru. Přes tento přístav někdy nazývaný Port Winston prošlo dva a půl milionu lidí, půl milionu vozidel a čtyři miliony tun dodávekFoto: Archiv

4. pěší divize sedmého amerického sboru rozdrtila přední nepřátelskou obrannou linii. 39. pluk překonal silný odpor v Quinéville, dokončil čištění pobřežního sektoru na jihu a dobyl Fort St Marcouf. 22. pluk vyčistil výšiny západně od Quinéville. 90. pěší divize se stočila na sever aby zabezpečila levé křídlo 9. pěší divize. 357. pluk začal bojovat v Gourbesville, 358. pluk postoupil asi kilometr západně od Pont l´Abbé a vystřídal jednotky 82. výsadkové divize. 60. pluk 9. pěší divize útočil směrem na Ste Colombe na úzké frontě a dosáhl hlavní silnici Volognes – Pont l´Abbé. Na pláži „Utah“ se vylodila 79. pěší divize. XIX. sbor převzal velení 29. pěší divize, která byla převelena od V. sboru a 30. pěší divize.

VIII. sbor dostal 15. června rozkaz zabezpečit obranné pozice ve směru z Carentan západně přes poloostrov Cotentin a zajišťovat jihozápadní křídlo VII. sboru. Tento úkol převzala 101. výsadková divize, která byla převelena od VII. k VIII. Sboru. Velitel VII.sboru, generál Collins rozhodl, že hlavní úkol sboru bude přetnutí poloostrova Cotentin v co nejkratší době. 357. pluk obsadil Goursbesville, ale v dalších sektorech divize postupovala jen pomalu. 358. pluk byl nasazen na pravém křídle. V úseku 9. pěší divize 47. pluk rychle postoupil na výšiny západně od Orlandes, 60. pluk byl silným protiútokem donucen ustoupit do výchozích pozic východně od řeky Douve, ale sváděl prudké boje o ztracené území. 82. výsadková divize postupovala proti klesajícímu odporu. Její 505. pluk po vystřídání 507. plukem, postoupil na pozice jižně od Reigneville a 325. pluk se přiblížil na jeden kilometr k St Sauveur-le-Vicomte. XIX.sbor začal s omezeným útokem na nově vybudované obranné pozice nepřítele. 30. pěší divize, které ještě nepřistály všechny složky, zaútočila 120. plukem, který obsadil Montmartin-en-Graignes. 175.pluk na sever od řeky Elle, v noci z 15. na 16.června, postoupil na výchozí čáru jižně od řeky.

#nahled|http://g.denik.cz/46/b4/umely_pristav_mulberry_02_denik-630.jpg|http://g.denik.cz/46/b4/umely_pristav_mulberry_02.jpg|Na snímku umělý přístav Mulberry B, který spojenci sestavili u Arromanches poblíž pláže Gold v britském sektoru. Přes tento přístav někdy nazývaný Port Winston prošlo dva a půl milionu lidí, půl milionu vozidel a čtyři miliony tun dodávek#
15.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení