VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cesta Američanů z Normandie až do Plzně

4. březen 1945

4.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

9.armáda – XVI.sbor – taktická skupina „Byrne“ ( plukovník Bernard A.Byrne ) postupovala pomalu proti silnému odporu severovýchodně směrem kRýnu a postoupila do oblasti Camperbruchu. 35.pěší divize – 137.pluk postoupil kRheurdtu, ale útok na Lintfort byl neúspěšný. 134.pluk prošel přes postavení jednotek 1.kanadské armády voblasti Geldernu. 15.jízdní mechanizovaná skupina blokovala pohyb nepřítele podél silnice Issum – Wesel. XIII.sbor – bojové uskupení R od 5.obrněné překonalo obranu vRepelenu a přeťalo silnici Rheinberg – Moers, hlavní nepřátelskou ústupovou cestu. Tankové oddíly bojového uskupení A a B se soustřeďovaly nedaleko Kempenu. 84.pěší divize – 335.pluk obsadil Baerl, kde ještě stál neporušený železniční most přes řeku Rýn, ale přístupové cesty kněmu byly houževnatě bráněny německými zadními voji. 334.pluk postupoval směrem kdálničnímu mostu „Admirála Scheera“, který ležel mezi Duisburgem a Alt Hombergem. 102.pěší divize byla stažena zfronty do zálohy. XIX.sbor – 95.pěší divize – 379.pluk se vrátil od 2.obrněné a zahájil postup směrem kRýnu na severním křídle sboru, 378.pluk prošel skrz Uerdingen, vyčistil severní část města a postupoval kRýnu, prapory 379.pluku se snažily redukovat nepřátelskou kapsu nedaleko mostu se jménem Adolfa Hitlera a probojovat se kněmu, ale byly odraženy silným protiútokem německých krycích sil. Tankové oddíly 2.obrněné divize dobyly Kalsenhausen, Uerdingen a oblast kolem Viertelsheide.

12.skupina armád – 1.armáda – VII.sbor – prapory tří pluků 99.pěší, rychle postupovaly na široké frontě severovýchodně podél řeky Erft, obsadily přes třicet městeček nebo vesnic a zastavily se těsně před soutokem řek Erft a Rýn, na linii Derikum – Ückerath. 3.obrněná divize – 83.průzkumný prapor obešel silně bráněný Roggendorf, obsadil Hackhausen a vyslal hlídky křece Rýn nedaleko Worringenu, který dobyla taktická skupina „Lovelady“ . 4.jízdní mechanizovaná skupina, která útočila na levém úseku 3.obrněné, obsadila Hackenbroich, Delhoven a Shaberg. O půlnoci ze 4.na 5.března zahájila 104.pěší útok a prorazila vnější obranu Kolína nad Rýnem. 415.pluk obsadil Brauweiler, Freimersdorf a Widdersdorf, 414.pluk dobyl Königsdorf a Buschbell a prapory 413.pluku vystřídaly vBusdorfu, Sinthernu a Greyenu oddíly 3.obrněné. 28.pluk od 8.pěší obsadil Frechen a vnoci ze 4.na 5.března prošel přes postavené 121.pluku. III.sbor – 14.jízdní mechanizovaná skupina dokončila převzetí úseku 18.pluku od 1.pěší podél průplavu Erft, 26.pluk vyčistil Bliesheim a Liblar a zabezpečil předmostí kpřekročení Erft a 16.pluk dobyl Weilerswist. 9.pěší divize – 39.pluk obsadil Derikum a Hausweiler a jeden prapor od 47.pluku se zmocnil Frauenbergu. Bojové uskupení B od 9.obrněné vyrazilo zLommersumu jižně na Bodenheim a vnoci ze 4.na 5.března vyčistilo Grossbüellesheim a zabezpečilo předmostí kpřekročení Erftu, uskupení R zahájilo ve 14.00 útok východním směrem klinii řeky Erft, severně od Euskirchenu, které dobylo uskupení A. Úderné prapory 309.pluku od 78.pěší vyčistily Ülpenich, Dürscheven a Enzen a 311.pluk se soustředil voblasti Langendorf – Buervenich – Merzenich a byl připraven zaútočit jihovýchodním směrem. 102.jízdní mechanizovaná skupina, která zabezpečovala severní bok sboru, zaujala pozice na linii Vlatten – Hergaten – Düttling. Taktická skupina „S“ od 2.pěší divize dobyla Gemünd, překonala houževnatou obranu pevnůstek podél severního břehu řeky Urft, prapory 9.pluku prošly přes její postavení a postoupily asi o čtyři a půl kilometru. Jedna rota od 23.pluku se jižně od Gemündu dostala při překračování řeky Olef dostala do silné nepřátelské palby a byla donucena ustoupit. 28.pěší obsadila Schleiden a začala přebírat prostor jižně od Gemündu, původně držený 2.pěší divizí.

3.armáda – VIII.sbor – 87.pěší, na severním křídle sboru, zničila asi 110 pevnůstek. Úderné prapory 347.a 346.pluku čistily zónu k linii řeky Kyll, obsadily Scheid, Hallschlag, Kronenburgerhütte a Kerschenbach a 345.pluk se zmocnil Schönfeldu a Reuthu. Tankové oddíly 11.obrněné divize obešly vesnice Büdesheim a Wallersheim, které dobyli pěšáci 4.divize. Bojové uskupení B bylo nedaleko Lissingenu zastaveno silnou palbou zvýchodního břehu řeky Kyll a uskupení A, které se vrátilo od 87.pěší, se soustředilo západně od řeky Prüm. Jednotky 90.pěší divize zaútočily přes postavení 6.obrněné na východ směrem křece Kyll. 357.pluk obsadil Hersdorf a Oberhersdorf a pokračoval na Kopp, 359.pluk dobyl Seiwerath a Neustrassburg a nedaleko něj vytvořil kontakt sjednotkami 6.jízdní mechanizované skupiny. Prapory 358.pluku se soustředily východně od řeky Prüm. 6.obrněná divize byla stažena do oblasti Arzfeldu jako záloha vrchního velitelství. 6.jízdní mechanizovaná skupina rychle postupovala východně od řeky Nims, dokončila vyčištění Laselu, obsadila Wawern, Barbach, Balesfeld a Neuheilenbach. XII.sbor – divizní průzkumná rota a jednotky 318.pluku prováděly hlídkování severním směrem a zkontaktovaly se soddíly VIII.sboru. 5.pěší divize při rozšiřování prostoru předmostí na řece Kyll obsadila Erdorf, Badem, Dudeldorf a Ordorf. Útočné prapory 304.pluku od 76.pěší překročily řeku Kyll a dobyly Hosten, Auw, Preist, Orenhofen a Speicher. 417.pluk byl připojen k10.obrněné divizi XX.sboru. 2.jízdní průzkumná squadrona dokončila vyčištění svého operačního prostoru podél řeky Mosely a pomáhala ve vyčišťovacích akcích jednotkám 385.pluku na linii řeky Kyll. Plánovaný útok 4.obrněné přes předmostí vybudované 5.pěší divizí byl odložen. XX.sbor – bojové uskupení A od 10.obrněné zahájilo postup k mostu přes Moselu ve Schweichu, nedaleko Eitelsbachu překročilo řeku Ruwer a postoupilo asi o jeden a půl kilometru, uskupení B dobylo dominantní výšiny nedaleko Ehrangu a připojená pěší rota 2.praporu 417.pluku překročila řeku Kyll. Ostatní jednotky 417.pluku, které byly připojeny k10.obrněné se připravovaly kútoku směrem na Wittlich. Jednotky 94.pěší se přeskupovaly a pokračovaly vupevňování předmostí.

6.skupina armád – 7.armáda – XXI.sbor – 70.pěší divize – 376.pluk postupoval přes les Forbach a vyčistil Marienau, 274.pluk vyslal další jednotky do Stiring Wendelu, kde pokračovaly pouliční boje. 253.pluk vyčistil část vesnice Hahnbusch a dobyl kopec Birnberg, ležící poblíž.

4.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Neckyáda v Malesicích
9

Na Mži vyplul i prezident s ochrankou

Místo činu. V tomto stanu jeden bezdomovec zavraždil mačetou druhého
AKTUALIZOVÁNO
9

FOTO, VIDEO: Vražda na Roudné. Bezdomovec zaútočil na druhého mačetou

Jak reklamovat koupený dům či byt

Koupili jste si vysněný byt nebo dům a máte pocit, že je dokonalý? Prvotní nadšení z dobré koupě mohou však zanedlouho vystřídat starosti s vadami, které se projeví až po čase. Víte, jaká práva v takovém případě máte? A jak nejlépe postupovat, abyste o ně nepřišli?

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Plzeň – Viktoria Plzeň vyhrála 2:1 v Jihlavě gólem z 92. minuty.

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení