Loňská premiéra Radoušova bloudění se vydařila a i letos do Losiné u Plzně zamířilo početné pole závodníků. Utkalo se 49 mužů, 13 žen a z toho jedna běžkyně. V časovém limitu 3,5 hodiny se snažili nasbírat co nejvíce bodů za různě hodnocené kontroly.

Optimální trasu ke všem třinácti kontrolním bodům našel nejrychleji stejně jako při premiéře Martin Štěňha z Prahy. K absolutnímu zisku 230 bodů na trase zhruba 50 kilometrů s převýšením 1100 metrů mu bez 10 minut stačily tři hodiny.

Plný počet bodů si připsalo celkem deset bikerů. Šteňhu na stupně vítězů doprovodili druhý Michal Kantner ze Starého Plzence, který za vítězem zaostal o necelé tři minuty, a třetí Václav Auterský z pořádajícího Radyně bike teamu.
Nejlepší ženou byla Alexandra Váchalová z Losiné, která tak vylepšila druhou pozici z loňska.

Na první místo ji vyneslo 154 bodů. Posbírala jich ještě víc, celkem 190, vinou defektu kola však nestihla limit, ale ani následné bodové srážky ji o prvenství nepřipravily. „V cíli jsem byla naštvaná. Přijela jsem pozdě a myslela, že je vše ztracené. Odevzdala jsem pípačku a řekla, že jedu domů, Naštěstí přítel byl trpělivý a volal, že i tak jsem vyhrála," uvedla bikerka.

S píchlým kolem absolvovala posledních osm devět kilometrů. „Kolo se šmejkalo, musela jsem ho poponášet, no hrůza. Navíc čas letěl a já viděla, jak mi mizí body. Za každou ztracenou minutu byly tři v háji," vybavila si vítězka krizové momenty.

Zádrhel ji postihl na konrole nad Štěnovicemi. „Vedl k ní jak se říká singl track. No taková stezka pro zvířátka a já tu urvala blatník a píchla," popsala už s úsměvem část trasy vedoucí po hřebeni kopce Vysoká s následným prudkým sjezdem k řece Úhlavě.

Druhá skončila Jaroslava Fremrová z plzeňské Lokomotivy, třetí Petra Krejčí z týmu Radčice Syndicate.

Kontroly zavedly účastníky na zajímavá místa jižního Plzeňska. Nejvzdálenější kontrola a zároveň nejvyšší bod trasy byl na vrcholu rozhledny Kožich.

„Skvělej MTB orienťák, takřka za humny, nádherná místa," svěřil se na webu závodu Jan Šůcha z klubu 321start. „Okolí Plzně je fakt hezké. Na místa, kudy vedla trať, bych se sám asi jinak nedostal. Doufám, že závod bude pokračovat," přidal se celkově šestý Jan Kabát z Horních Počernic.

Výsledky

• Muži 1 (do 40 let): 1. Kantner (Herbalife) 230 b. (2:53:00 hod.), 2. Auterský (Radyně bike team) 230 (3:01:40), 3. Götz (Třemošná) 230 (3:04:20),
  • Muži 2 (nad 40 let): 1. Štěňha (Sporticus) 230 (2:50:25), 2. Kabát (HP Losers) 230 (3:06:05), 3. Hejna (Květničtí démoni) 230 (3:13:00).
  • Ženy: 1. A. Váchalová (Losiná) 154 (3:42:03), 2. Fremrová (Loko Plzeň) 140 (3:19:47), 3. Krejčí (Radčice Syndicate) 140 (3:27:49).
  • Běžkyně: 1. Hrachová (Losiná) 20 b. (22 km, 2:35:10).