VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Baxa: Koncem srpna bude Komorní prázdné

Plzeň – Komorní divadlo se chystá na derniéru 30. května komedií Lháři. Poté scéna, kam se chodili Plzeňané bavit skoro padesát let, osiří a vše se přesune do Nového divadla v Jízdecké ulici.

21.5.2014 2
SDÍLEJ:

Šéf umělecko-technického provozu Divadla J. K. Tyla Jan BaxaFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Divadelní loučení
Posledním představením na scéně Komorního divadla bude 
v pátek 30. května komedie Lháři v provedení činoherního souboru. Úplnou tečku za téměř půlstoletím existence Komorního divadla však budou tvořit následující dvě sobotní vystoupení Baletní školy DJKT.
Muzikálový soubor se s jevištěm KD rozloučí ve čtvrtek 
29. května inscenací Footloose aneb Tanec není zločin, baletní soubor tu naposledy odehraje taneční muzikál Freddie – The King of Queen v pátek 
23. května. Za divadelní Klub se rozloučí Martin Stránský 
s Janem Maléřem v Enigmatických variacích v úterý 
27. května. 

O tom, co všechno bude znamenat stěhování, jsme si povídali s šéfem umělecko-technického provozu Divadla J. K. Tyla Janem Baxou.

Stěhování se mělo začít rozbíhat v týdnu mezi 12. a 19. květnem. Jaký je aktuální stav, nenastal nějaký skluz?
Komorní divadlo žije stěhováním už několik měsíců, kdy se pro transport připravují archivy, provádí se soupis mobiliáře a určuje se, co bude převezeno do Nového divadla a kam se to umístí, a zároveň se řeší, co s věcmi, které už tam uplatnění nenaleznou. K mírnému posunu už došlo vlivem posunu dílčích termínů. Momentálně čekáme na pokyn stavbařů, zda budeme moci od 20. května začít s prvními přesuny. Příslušné skladové prostory sice ještě nejsou k dispozici, ale snad budeme moci začít stěhovat rekvizity a archivy, které jsou již připraveny. Umístěny by mohly být prozatímně ve skladu kulis. Klíčová otázka je, kdy bude hotová nákladová rampa, která je k takovým přesunům nezbytná.

Kulisy se měly stěhovat jako první…
Jakmile bude rampa připravená, začneme stěhováním kulis inscenací, které již na repertoáru Komorního divadla skončily, ale budou se dále hrát i v příští sezoně.

Co bude následovat a kdy?
Na začátku června, jakmile skončí provoz na jevišti Komorního divadla, dojde k demontáži zvukové a osvětlovací techniky, se kterou se počítá i v Novém divadle. Ta se pečlivě zabalí a přestěhuje do nové budovy.

A začne zkušební provoz. Co si pod tím můžeme představit?
Od 16. června bude nová divadelní budova k dispozici pro předčasné užívání, což v praxi především znamená, že budou probíhat zkoušky divadelních technologií. Tímto dnem začne zkušební provoz. V budově je nainstalovaná nejmodernější technologie jak jevištní, tak i provozní. Většinu odborného technického personálu už máme a již teď pracujeme na jeho školení. Zároveň začne přesun technických složek, probíhat bude celý týden. Je nezbytné přestěhovat celý divadelní fundus – praktikábly, schody, ocelová lana na zavěšení dekorací, štafle, techniku pro přepravu kulis a spoustu dalších drobností, nezbytných pro každodenní provoz jeviště. V následujících dnech se s budovou postupně seznámí všechny umělecké soubory i pracovníci administrativy. Je třeba se naučit se v nové budově orientovat, osvojit si komunikační cesty mezi šatnou, zkušebnou, jevištěm.

Kdy bude kompletně přestěhováno?
Ve druhé polovině července dojde ke stěhování administrativy, až bude dokončena účetní pololetní uzávěrka. Zabalí a přestěhuje se provozní účetnictví, výpočetní technika, některý nábytek a dojde i k přepojení telefonních linek a internetové sítě. Tím bude provoz v Komorním divadle ukončen definitivně, od začátku srpna bude administrativa fungovat již v nové budově.

Jaké bude poslední představení v Komorním a kdy?
Posledním představením na scéně Komorního divadla bude v pátek 30. května komedie Lháři v provedení činoherního souboru. Úplnou tečku za téměř půlstoletím existence Komorního divadla však budou tvořit následující dvě sobotní vystoupení Baletní školy DJKT. Muzikálový soubor se s jevištěm KD rozloučí ve čtvrtek 29. května inscenací Foot-loose aneb Tanec není zločin, baletní soubor tu naposledy odehraje taneční muzikál Freddie – The King of Queen v pátek 23. května. A za všechny, kteří měli své věrné diváky v divadelním Klubu v uplynulých 34 letech takřka na dotek, se s těmito milovanými, ale i (za veder) nenáviděnými prostorami rozloučí Martin Stránský s Janem Maléřem v Enigmatických variacích v úterý 27. května.

Jak se potom naváže na činnost v Novém divadle? Kdy tam bude první zkouška?
První zkouška by podle současného harmonogramu měla proběhnout v pondělí 30. června, kdy muzikálový soubor zahájí sérii zkoušek přenášených inscencí – Divotvorný hrnec, Polibek pavoučí ženy a Footloose. Následovat budou další přenosy činohry a baletu (Lháři, Hráč a Freddie), přičemž paralelně bude činohra připravovat inscenaci Tylova Flamendra, která na konci července dospěje do generálkového týdne. Zkoušet se bude i po celý srpen. Kromě přenášené komedie Taková ženská na krku a tří klubových inscenací (Enigmatické variace, Bůh Masakru a Kráska z Leenane) budou – většinou dvoufázově – probíhat zkoušky nových inscenací, které budou mít v nové budově svou premiéru: slavný muzikál Kočky a klubové inscenace muzikálu Divá Bára a opery Žvanivý slimejš.

A co zkouška na Prodanou nevěstu, která bude Nové divadlo 2. září slavnostně otevírat?
Zkoušky proběhnou v posledních srpnových dnech, Smetanova Prodaná nevěsta bude do nové budovy cíleně přenesena pro slavnostní okamžiky jejího otevření.

Můžete nám říci nějakou perličku nebo zajímavost kolem stěhování?
Tahle otázka je poněkud předčasná, nicméně u takovéto akce typu „Kulový blesk" určitě o zajímavosti nebude nouze. Stejně jako ve stejnojmenném cimrmanovském filmu všechno pečlivě plánujeme a doufáme, že nás nepotkají podobné trable. Pokud nějaké zádrhele nastanou, věřím, že je vyřešíme s nadhledem a elegancí jako hrdinové zmíněného filmu.

Kolik lidí se na stěhování podílí a zbyde po vás zcela prázdná budova?
Stěhování se v různých podobách dotkne všech zaměstnanců divadla. Kolikrát pojedeme vlastním kamionem a kolikrát pojede najatá stěhovací firma, neumím říct. Třeba nábytek z kanceláří svěříme raději profesionálům, právě hlavně z důvodů jejich odbornosti a zkušenosti se stěhováním. Máme představu, že ke konci srpna by mohlo být Komorní divadlo ze strany DJKT vystěhováno a připraveno k předání. Zcela prázdná ale budova nezůstane, stěhovat se nebude vestavěný mobiliář a věci, které nebudou mít uplatnění v nové budově.

Čtěte také: Komornímu divadlu zbývá už jen pár dnů

Autor: Dana Veselá

21.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní Sportmanie v Plzni za obchodní centrem Plaza
12

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení