„Mně se kašny nelíbí, omlouvám se panu architektovi, prostě nelíbí. Zvláště v tom místě ne. Trošku mě mrzí, že si tady budou mladí lidé dávat rande pod šibenicí, kulometem nebo pod lambdou, ale budeme se muset smířit s tím, že tam ty kašny budou,“ pronesl do mikrofonu primátor, který byl od začátku odpůrcem pozlacených chrličů. Podotkl také, že třpytivé plátky lidi provokují a ti je pak poškozují.

Architekt kontroval tím, že primátor používá populismus. „Trochu se bavím, že vzniká nový politický program, který spočívá v odstranění kašen. Ty vznikly demokratickým mechanismem. Soutěže se mohl účastnit každý. I vy nebo vámi vyzvaný umělec,“ konstatoval.

Tak ale debata neskončila. Řeči se totiž znovu ujal Rödl: „Nikdo tady nemluví o odstranění, natož o politickém programu, který by to měl za cíl. Navíc je trochu unfair, jestliže mě vyzýváte, abych navrhoval kašny, když nejsem v tomhle oboru vzdělán,“ bránil se. Císler pak připustil, že v tomto směru možná volil příliš ostrá slova. Vím, že se vám kašny nelíbí. A respektuji to,“ dodal.

V deštivém odpoledni dorazilo na debatu několik desítek lidí. Byli mezi nimi příznivci i odpůrci nových fontán. Jedním z témat příspěvků byl materiál, z něhož jsou vyrobeny. S tím souvisela i otázka, zda z kašen odstraňovat nápisy a obrazce, které jsou na nich vyryté. „Materiál je efektní, ale vybízí k tomu, že se do něj bude rýt a bude se to ničit. Jestli je na to každý měsíc rezervováno sto padesát tisíc, tak je to snad v pořádku. Kdyby to bylo někde nahoře chráněné, chápal bych to, takhle ne,“ podivoval se jeden z diskutérů.

Císler připustil, že s tím, že se do materiálu bude rýt trochu počítal už od začátku. „Představoval jsem si, že lidé se toho budou dotýkat. Například, když se tam milenci sejdou a vyryjou tam své iniciály, jakoby na ty kašny dávali svou duši. Až třeba za padesát let pojedou kolem Plzně, i když už tu dávno bydlet nebudou, vzpomenou si na to,“ sděloval architekt. Vulgární a agresivní nápisy a obrázky by ale podle svých slov nechal odstraňovat. V souvislosti s tím uvedl Karlův most v Praze, který je také často terčem vandalů, a sochy tady se pravidelně opravují.

Proti odstranění ´rytin´ na kašnách je plzeňský architekt Jan Soukup. „Jsem pro, aby se neopravovaly. Až se tam vytvoří těch nápisů hodně, tak tam vznikne taková struktura, přes niž už nebudou ty sprosťárny čitelné. Doporučil bych na to sáhnout až tak za padesát let,“ konstatoval.

Nechyběl ani příspěvek, který se pozastavoval nad tím, kolik fontány stály. „Myslím, že se za to dala postavit řada užitečnějších věcí. Mohlo se z toho třeba přispět na rekonstrukci fotbalového stadionu,“ projevila své mínění jedna dívka.

Objevila se i řada příspěvků, které kašny chválily. .,Líbí se mi. Lidé si stěžují, že je to moderna. Ale, přátelé, my tady tu modernu máme dávno. Mám třeba na mysli tramvaj, která každých pět minut projede kolem renesanční radnice, či auta, kterých je v centru až moc. Pochybuji o tom, že když přijedou turisté na naše náměstí, budou jim vadit kašny. Mnohem více jim bude vadit, že složitě budou přecházet frekventovanou silnici, že si nemají kde v klidu sednout, aby nebyli obtěžováni hlukem,“ uvedl Miroslav Klas ze společnosti pro veřejnou dopravu.