VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Arnika varuje před spalovnou a nízkou dotací

Plzeň – Evropská unie razantně snížila podporu spaloven, protože jde o extrémně drahý způsob nakládání s odpady. Upřednostňuje spíš recyklaci odpadů a spalovny brzdí.

26.10.2012 3
SDÍLEJ:

Řada respektovaných plzeňských osobností se rozhodla podpořit Plzeňskou teplárenskou a její plány vystavět v Plzni u Chotíkova spalovnuFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Původní předpoklad, že dotace na plzeňskou spalovnu by mohla být až 50 procent, je už nereálný a maximální podpora může činit jen 20 procent. Tvrdí to sdružení Arnika.

Jeho předseda Jindřich Petrlík znovu upozorňuje v souvislosti s chystanou spalovnou v Chotíkově také na nebezpečí tzv. dioxinů, škodlivin, které vznikají nedokonalým spalováním chlorovaných látek. Ekologové se opírají o práci britského odborníka Alana Watsona, který se specializuje na emise ze spaloven a odpadové hospodářství. Ten včera v Plzni upozornil na to, že dioxiny jsou vážnou hrozbou pro životní prostředí nejen tam, kde spalovny stojí, ale zejména v místech vyvážení odpadů ze spaloven. „V projektech se hovoří jen o dioxinech vypouštěných do ovzduší, jichž je do pěti procent. Zbylých až 99 procent je ve zbytcích po spalování, tedy hlavně v popílku z čistění spalin," uvedl Watson. Ty by sice měly končit na skládkách nebezpečného odpadu, ale často se prý po smíchání s jiným odpadem využívají jako stavební materiál při budování náspů a silnic a mohou se vymýváním dostat do potravinového řetězce. Petrlík znovu připomněl nutnost zvážit jiné alternativy likvidace odpadu před spalováním, protože podle něj orgány životního prostředí ztrácejí kontrolu nad nebezpečnými látkami.

Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela rizika popírá. „Nebezpečné odpady mají svůj přísný režim likvidace a těžko se dají míchat do štěrku a používat jako stavební materiál," podotkl Drápela. Podle něj je v případě budoucí plzeňské spalovny už vysoutěžena firma, která bude likvidaci nebezpečných odpadů zajišťovat. „Oni na to mají certifikaci a přesně musí dokládat, jak to likvidují," uvedl Drápela.

Zda spalovna v Chotíkově na dotaci EU dosáhne, se má rozhodnout v příštích měsících. „Máme kladné vyjádření k projektu za Evropskou komisi. Je zcela bez připomínek, a na kolik procent dotace to nakonec bude, teď nikdo neví," míní Drápela. Teplárna počítá s 500 až 600 miliony korun, cena spalovny se šplhá ke třem miliardám korun.

O realizaci stavby budou rozhodovat městští zastupitelé pravděpodobně na začátku příštího roku. Do té doby bude teplárna znát vítěze výběrového řízení, a tedy toho, kdo by měl spalovnu v Chotíkově stavět. „Jisté je to, že pokud spalovnu nepostavíme do roku 2015, dotace bude definitivně pryč. To je totiž její podmínka," dodal Drápela.

Autor: Dana Veselá

26.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení