Zloději tak využívají shonu, který je pro tento čas typický, ale i nepozornosti lidí, kteří u sebe mají v tomto období více finančních prostředků a jsou při shánění vánočních dárků nepozorní a hektičtí. „Průběžné statistiky ukazují na zvýšený počet kapesních krádeží v těchto měsících. Například v loňském roce jich za listopad a prosinec bylo celkem 153 a jejich škoda se vyšplhala na 831 tisíc korun,“ potvrdila policejní mluvčí Irena Lavičková.

Takzvaní kapsáři jsou podle ní velmi zruční a šikovní. „Často pracují ve skupinkách a jsou dokonale sehraní. Příležitost pro zloděje začíná už cestou na nákupy. Tramvaje, trolejbusy a autobusy jsou plné lidí v bundách s nákupními taškami, kteří se na sebe mačkají. Kapesní zloděj snadno zapadne a okradený si vůbec nevšimne, že mu někdo sahá do kapsy nebo kabelky. Je důležité sledovat osoby, které kolem stojí, hlídat si svou příruční tašku či kabelku,“ vysvětlila Lavičková.

Nejčastěji bývají podle policistů okradeni muži, kteří nosí své peněženky s doklady a platebními kartami v zadních kapsách kalhot. Velmi rizikové jsou také batohy na zádech. Batoh si v dopravním prostředku raději sundejte, abyste ho měli na očích. „Pokud nosíte finanční obnos v kapsách, uložte jej nejlépe do vnitřních kapes na prsou, doporučuje Lavičková.

Další příležitostí jsou nákupní střediska a tržiště. Lidé zde rotují v proudech, jejich pozornost odvádí vystavené zboží a tím se stávají snadným cílem pro zloděje. K nákupním střediskům také neodmyslitelně patří parkoviště, kde zloději číhají na vaší nepozornost. „Značná část krádeží se stává v situaci, kdy si odložíte osobní věci na sedadlo ve vozidle a jdete k zavazadlovému prostoru vykládat nákup. Zloději se přikrčí mezi auty a vy si vůbec nevšimnete, že vám mezi tím někdo vykradl vnitřek auta. V mnoha případech je tato krádež připravena v organizované skupině. Jeden ze členů k vám přistoupí a pod nějakou záminkou odvede pozornost, zatímco další členové této skupiny odcizí věci z auta,“ popsala další ze zlodějských taktik mluvčí.

Přidala také několik rad na závěr. „Doporučujeme mít finanční prostředky pod dohledem, oddělit peníze od osobních dokladů. Platební karty je třeba nosit zásadně bez PIN kódu nebo jej mějte alespoň odděleně.