Plzeňská právnička Eva Kabelková varuje před tím, aby se lidé bezhlavě hnali do soudních sporů, protože mohou snadno narazit.

Spor o plot

„Moje klientka paní Petra dostala od rodičů chalupu, kterou oni měli před tím asi sedmnáct let. Soused v té době prodával svůj domeček, takže vedle byli rovněž noví majitelé. Ti si nechali pozemek přeměřit a zjistili, že plot by měli mít zhruba o dvacet centimetrů dál než je nyní vytyčen, a to na úkor mé klientky,“ vysvětlila Kabelková.

Začaly problémy. Paní Petra jednou přijela a zjistila, že plot mezi jejich pozemky je narušený a psí bouda, která ve zmíněném 20centimetrovém pruhu stála, také.

Nevěděla, co se stalo, tak plot opravila. Za měsíc ale přijela znovu a část plotu byla zničená. Logicky začala pátrat po tom, co se děje a dozvěděla se, že plot poničili sousedi.

„Ti jí řekli, že neoprávněně užívá jejich 20 centimetrů pozemku a že chtějí, aby plot posunula. Má klientka jim vysvětlovala, že s plotem nijak nehýbala a že takto stojí už léta. Načež jí řekli, že si pozemek nechali přeměřit a zjistili, že pás je jejich,“ uvedla právnička.

Rozhodoval soud

Věc se dostala k soudu. Ten stanovil znalce, který pozemky změřil. Zjistil, že pás skutečně patří sousedům. „Když kdysi geodeti zaměřovali pozemky, zřejmě položili omylem geodetické značky o těch 20 centimetrů dál a podle nich byl vybudován plot. Rodiče mé klientky nevěděli, že zabírají část sousedova pozemku. Dřívější soused, právní předchůdce nynějších sousedů, také nic nenamítal. Plot byl původně vybudován rodiči mé klientky v dobré víře, že se nachází na jejich pozemku,“ podotkla Kabelková.

Sousedi stále trvali na tom, aby paní Petra odstranila oplocení i psí boudu. „U soudu jsme ale užili námitku vydržení vlastnického práva, protože již rodiče mé klientky drželi nemovitost podle kupní smlouvy uzavřené s předchozími vlastníky a byli po celou dobu více než deset let přesvědčeni, že jim uvedený pás podle smlouvy i značení v terénu patří. Po deseti letech oprávněné držby se stane držitel nemovitosti jejím vlastníkem, a to mu umožňuje nemovitost nárokovat. Plot už tam takto přes deset let stál, takže podmínky pro vydržení pásu pozemku byly splněny,“ sdělila advokátka. „Dvaceticentimetrový pás tedy zůstal mé klientce a sousedi museli zaplatit náklady řízení,“ upozornila Kabelková.

Ta varuje každého, aby si dobře rozmyslel, než podá žalobu, protože protistrana se bude bránit. „I když zjistíte po přeměření, že soused vlastně okupuje část vašeho pozemku, může z jeho strany hrozit právě námitka vydržení vlastnického práva,“ uzavřela právnička.