VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vraždu krajana dostal Moldavan jedenáct let vězení

Plzeň - Západočeští kriminalisté již pět let skloňují jméno Moldavana Constantina Leftera. Tohoto muže plzeňský krajský soud poslal na jedenáct let do vězení za vraždu jeho krajana spáchanou v březnu 2004. Soud se uskutečnil v nepřítomnosti obžalovaného, který spravedlnosti dodnes uniká.

1.1.2010
SDÍLEJ:

Moldavan Lefter Constatin který byl odsouzen za vraždu svého krajana a policie po od září 2004 pátrá, je střední postavy, vysoký 175 až 178 centimetrů. Má rovné černé vlasy. V době, kdy byla pořízena fotografie, nosil knírFoto: Policie ČR

Na stránkách plzensky.denik.cz/pripadynaleznete seriál Závažné případy kriminalistiky. V něm vás ve spolupráci se západočeskými policisty seznámíme s odloženými nebo ukončenými případy, které byly spáchány na západě Čech.

Celý případ sahá do listopadu 2003. Moldavan, říkejme mu Jurij, který v té době přicestoval do České republiky, ještě netušil, že domů už se nevrátí. Do Česka jel Jurij vydělat peníze. Doma měl totiž manželku, která potřebovala zaplatit léčbu nemocného srdce. První Jurijovou zastávkou bylo Brno. V lednu 2004 odjel muž do Domažlic, pak se usadil v Plzni. „Zde pracoval a rovněž i přespával v rozestavěném rodinném domě. Kdy a za jakých okolností se seznámil se svým vrahem, se nikdy nepodařilo s jistotou zjistit,“ vysvětlila západočeská policejní mluvčí Martina Zoubková.

V pytli byl mrtvý člověk

Jurij si se svou manželkou dvakrát až třikrát týdně telefonoval. 12. března 2004 s ní však mluvil naposledy. Pravidelné telefonáty potom náhle ustaly.
O více než měsíc později našel hajný u jedné z lesních cest na Plzni-severu nevzhledný balík, na kterém byly naházené větve. „Když se spolu s kolegou a ještě dalším mužem šli podívat, co balík tvořený dvěma černými pytli a průhlednou plastovou fólií obsahuje, zjistili, že je v něm zabalený mrtvý člověk,“ popsala Zoubková. Jednalo se o Jurijovo tělo, to ale kriminalisté v té době ještě nevěděli.

„Identifikace mrtvého podle vzhledu hlavy a zejména její obličejové části byla zcela vyloučena,“ sdělila policistka. Podotkla, že prvním střípkem k odhalení mužovy totožnosti byly doklady od vozidla DAF, hraniční průvodka s razítkem Chotěbuz, řidičský průkaz a cestovní pas. Tyto doklady našli kriminalisté u těla. Domnívali se proto, že se jedná o cizince. Vyšetřovatelé na místě zajistili ještě velké množství stop, kterými se zabývali chemici, biologové i genetici. Experti analyzovali i provaz a plastové pytle, ve kterých byla mrtvola zabalená. Že jde o Moldavana Jurije zanedlouho potvrdila genetická expertiza vlasů jeho matky a syna, se kterými se policisté spojili prostřednictvím moldavského konzulátu.

Viděl krvavé stopy

Další důležitou osobou byl pro kriminalisty jistý Alexej. Ten se s Jurijem a jeho vrahem (Constantinem) seznámil v únoru 2004. Osudného 11. března Alexej, Jurij, jeho vrah, a další krajan slavili narozeniny. „Když se toho večera všichni rozloučili, poškozený a jeho vrah zůstali na stavbě sami,“ řekla Zoubková. Kriminalisté zjistili, že v průběhu večera se cizinci mezi sebou hádali.

Alexej přišel na stavbu až druhý den ráno. Otevřel mu Jurijův vrah a řekl mu, že Jurij odjel do Itálie. Tomu však Alexej nevěřil, na podlaze domu kromě toho zahlédl krvavé skvrny. „Když se Alexej ptal, kde je Jurijovo tělo, pachatel mu odpověděl, že je na stavbě, ale že je nikdy nenajde. Navíc začal Alexejovi vyhrožovat, aby on nebo jeho přítelkyně nechodili na policii. Upozornil ho, že ví, kde bydlí jejich rodiny,“ vysvětlila Zoubková.

Vrah zmizel

Tři dny nato Constantin opustil stavbu s tím, že odjíždí do Francie. „Po telefonu ještě Alexeje ubezpečil, že tělo ze stavby odvezl a zakopal. Znovu mu připomněl, že ví, kde bydlí jeho rodina a rodina jeho přítelkyně,“ upozornila policistka. O Constantinovi od té doby nikdo neslyšel. Další scénář už známe.
Jurijova nešťastná žena pomohla kriminalistům dokreslit osobnost mrtvého muže. „Díky jejímu svědectví získali kriminalisté základní informace o skupině cizinců v Plzni, které je vedly i ke zjištění přítele poškozeného a zároveň vraha,“ poznamenala policistka.
Na odsouzeného Constantina Leftera vydal soud mezinárodní zatykač. Roky už policisté po muži pátrají, a to i ve spolupráci s Interpolem.

Popis vraha Constantin LEFTER, narozen 29. 11. 1965, státní příslušnost: Moldavsko. Jedná se o muže vysokého 175 až 178 cm, střední postavy. Podle posledních informací z roku 2004 měl jmenovaný krátké rovné černé vlasy a knír. Policie žádá každého, kdo by mohl sdělit jakoukoli informaci, která by mohla vést ke zjištění pobytu Constantina Leftera, aby ji oznámil na telefonním čísle 974322340 (v pracovní době) nebo na tísňové lince 158.

Autor: Miroslava Vejvodová

1.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení