VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Útočníci ze Strýčkovic mají podle znalkyně sklony k agresi

Plzeň - Útočníkům ze Strýčkovic na Domažlicku hrozí až pět let vězení. Jednání bylo v úterý odročeno.

19.8.2014
SDÍLEJ:

Radek a David (vpravo) Matušovi u souduFoto: ČTK

 Často jednají agresivně a impulsivně. Vyplývá to ze znaleckého posudku plzeňské psychiatričky, která vyšetřovala dvacetiletého Davida Matuše a jeho o čtrnáct let staršího strýce Radka Matuše. Dvojice letos v březnu zaútočila na své sousedy ve Strýčkovicích na Domažlicku a kvůli tomu nyní stanula před soudem.

Podle obžaloby šlo o zastrašování. Sousedi romské rodiny Matušových měli totiž týden nato vypovídat proti mladšímu Davidovi a jeho druhému strýci v jiném případu, který se též týkal problémového soužití v obci.
Březnový útok vypadal tak, že David a Radek vzali dlažební kostky a kameny a házeli je jak na samotné sousedy, tak na jejich dům.

Vše přišlo znenadání kolem půlnoci. „Slyšeli jsme rány a řinčení skla. Oni hrubou silou házeli betonové kostky zámkové dlažby. Vytrhávali i kameny, které lemují záhony. Něco létalo do vrat, něco do dílny, ale házeli to i přímo na nás jako lidi, soused zůstal ležet u plotu, ukryl se za plechové sudy, oni viseli na podezdívce a lezli i na plot. Já vzal vzduchovku, natáhl a vystřelil směrem na plot, nevím, zda jsem někoho zasáhl, oni ustoupili a soused mohl zaběhnout do dílny," popsal konflikt majitel domu Josef Müller.

Oba obžalovaní se k útoku sice přiznali, odmítají však, že chtěli souseda zastrašovat kvůli výpovědi před domažlickým soudem. Mladší David dokonce řekl, že osobně hodil asi dvacet kostek, ale jen malou silou a že navíc mířil pouze na sklepní okénka.

Soudce se také oba snažili přesvědčit, že v době útoku nebyli plně při smyslech, protože byli opilí, mladší David doslova pronesl, že se cítí být na alkoholu závislý.

Jak ale upozornila znalkyně psychiatrička, ani jeden z nich netrpí duševní poruchou způsobenou požíváním alkoholu. Oba si byli v době útoku dobře vědomi toho, co dělají.

„Nejednalo se o afekt ani zkratkovité jednání," uvedla na adresu staršího z útočníků znalkyně. I mladší z agresorů byl prý schopen se ovládat.

David Matuš je ve svých dvaceti letech už dvakrát trestaný. Jeho strýc Radek má od roku 1998 v rejstříku trestů deset záznamů, poslední odsouzení za podvod, nechybí ani tresty za ublížení na zdraví.

V obci jsou s obžalovanými dlouhodobě problémy. Ze zprávy obecního úřadu v Srbicích adresované Krajskému soudu v Plzni vyplývá, že oba jsou často vídáni opilí a podněcují spory ve vsi.

Před soudem však toto oba popřeli. „Žádné problémy s lidmi tam nemám," řekl Radek Matuš. 

Autor: Miroslava Vejvodová

19.8.2014
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

Dobříč – Malíř a ilustrátor Václav Karel se narodil v roce 1902.

V centru Plzně nefungovaly semafory, dopravu řídila policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptali jste se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídal čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení