VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezona kapsářů právě začíná

Západní Čechy – Zloději začínají být čím dál drzejší. Případy, kdy se jedná o kapesní krádeže, začínají narůstat. Karlovarští policisté jich řeší čím dál více. Jedním takovým případem je krádež v Nové Roli.

4.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miroslav Kucej

„Neznámý pachatel odcizil volně položené mobilní telefony a peněženku," řekla Deníku mluvčí karlovarských policistů Zdeňka Papežová.

Zlodějíček využil chvíle, kdy věci nikdo nehlídal. To je ale klasický způsob, jak přijít o své věci. Bavíte se, užíváte si chvilek s přáteli a zatím vás někdo okrade.

„V peněžence byly osobní doklady, peníze," uvedla Papežová. Okradenému muži se návštěva baru moc tedy nevyplatila. Naopak. Stálo ho to devět tisíc korun.

Podobného okamžiku využil i zloděj v masérně v Karlových Varech. „Bez použití násilí vnikl do masérny a odcizil volně odloženou peněženku, rovněž s penězi a doklady masérky," konstatovala Papežová. Poškozená žena policistům nahlásila škodu ve výši deseti tisíc.

„Dávejte si pozor na kapsáře a mějte své věci neustále pod kontrolou! Vyhnete se tak nepříjemným zjištěním, stresům a zbytečnému vyřizování spojeného s odcizením dokladů, platebních karet, mobilních telefonů a jiných věcí," radí policisté.

Co máte dělat, když se stanete svědkem kapesní krádeže? Policistka Zdeňka Papežová říká:

„Pokud kapsáře uvidíte v obchodě či dopravním prostředku, upozorněte na něj ostrahu, prodavače či řidiče. Stanete-li se svědky kapesní krádeže, poškozeného varujte. Nelze-li jednání pachatele překazit, oznamte událost co nejrychleji Policii ČR, například na linku tísňového volání 158. Každý svědek může svým včasným telefonátem přispět k dopadení pachatele, a to zejména jeho popisem, určením směru útěku nebo upřesněním průběhu události". V případě, že se někdo z vás rozhodne pachatele zadržet sami, buďte skutečně velmi opatrni.

„Pachatelé mohou být velice agresivní a nebezpeční," upozorňuje Papežová.

Ochrana života a zdraví má vždy přednost před majetkovou újmou.

Zlodějíčci, chcete-li, kapsáři, se zpravidla pohybují v místech, kde je větší fluktuace lidí. Využívají nepozornosti. Samotná krádež je vždy blesková. Zabere jim to několik vteřin. Kapsáři jsou vytrénovaní. Předem si pečlivě akci nacvičí.

„Kradou dokonale a nepozorovaně. Okradená osoba se velice často o odcizených věcech dozví mnohem později a úplně na jiném místě, než na kterém ke krádeži došlo. Poškozený většinou nemá ani potuchy o popisu kapsáře," říká Papežová.

Policie radí

Věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo tlačí, snažte se okamžitě vzdálit. Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí.

Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí. Vhodně zvolte zavazadlo s několika způsoby uzavření. Svá zavazadla opakovaně pohledem kontrolujte. Peněženku, doklady, mobilní telefony a ostatní cennosti nenechávejte navrchu tašek či kabelek. Nezadávejte si u platební karty a mobilního telefonu stejný PIN. Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatů je vhodné si všímat svého okolí, zejména pak zda tuto činnost někdo nepozoruje. Kabelky a tašky nenechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě. Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete. Auto není trezor!

Autor: Lucie Valeriánová, Jan Skala

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Studenti, ilustrační foto

Němčina je stále až na druhém místě

Gambrinus den v Plzni

Gambrinus den opět zve na největší pivní zahrádku

Čtyři roky za mřížemi za policejní honičku v Plzni

Plzeň - Čtyři roky za mřížemi stráví podle středečního rozsudku Okresního soudu Plzeň-město devětatřicetiletý recidivista Zdeněk Treml, který na konci letošního ledna pod vlivem drog a alkoholu ujížděl v Plzni policejní hlídce, přičemž se městem hnal rychlostí až 140 kilometrů za hodinu a naboural přitom dva policejní vozy.

Na západě Čech padaly teplotní rekordy

Západní Čechy - Horký čtvrtek překonával maxima z roku 2000.

Sochařské sympozium v areálu pivovaru se chýlí ke konci

Plzeň - V pátek 23. června proběhne v 17 hodin slavnostní ukončení sochařského sympozia, které se v posledních dnech konalo na nádvoří Plzeňského Prazdroje.

Západ Čech přichází o vodu

Západní Čechy – Extrémní teploty přinesly sucho. Jak se s ním perou oba kraje?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies