VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sezona kapsářů právě začíná

Západní Čechy – Zloději začínají být čím dál drzejší. Případy, kdy se jedná o kapesní krádeže, začínají narůstat. Karlovarští policisté jich řeší čím dál více. Jedním takovým případem je krádež v Nové Roli.

4.5.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Miroslav Kucej

„Neznámý pachatel odcizil volně položené mobilní telefony a peněženku," řekla Deníku mluvčí karlovarských policistů Zdeňka Papežová.

Zlodějíček využil chvíle, kdy věci nikdo nehlídal. To je ale klasický způsob, jak přijít o své věci. Bavíte se, užíváte si chvilek s přáteli a zatím vás někdo okrade.

„V peněžence byly osobní doklady, peníze," uvedla Papežová. Okradenému muži se návštěva baru moc tedy nevyplatila. Naopak. Stálo ho to devět tisíc korun.

Podobného okamžiku využil i zloděj v masérně v Karlových Varech. „Bez použití násilí vnikl do masérny a odcizil volně odloženou peněženku, rovněž s penězi a doklady masérky," konstatovala Papežová. Poškozená žena policistům nahlásila škodu ve výši deseti tisíc.

„Dávejte si pozor na kapsáře a mějte své věci neustále pod kontrolou! Vyhnete se tak nepříjemným zjištěním, stresům a zbytečnému vyřizování spojeného s odcizením dokladů, platebních karet, mobilních telefonů a jiných věcí," radí policisté.

Co máte dělat, když se stanete svědkem kapesní krádeže? Policistka Zdeňka Papežová říká:

„Pokud kapsáře uvidíte v obchodě či dopravním prostředku, upozorněte na něj ostrahu, prodavače či řidiče. Stanete-li se svědky kapesní krádeže, poškozeného varujte. Nelze-li jednání pachatele překazit, oznamte událost co nejrychleji Policii ČR, například na linku tísňového volání 158. Každý svědek může svým včasným telefonátem přispět k dopadení pachatele, a to zejména jeho popisem, určením směru útěku nebo upřesněním průběhu události". V případě, že se někdo z vás rozhodne pachatele zadržet sami, buďte skutečně velmi opatrni.

„Pachatelé mohou být velice agresivní a nebezpeční," upozorňuje Papežová.

Ochrana života a zdraví má vždy přednost před majetkovou újmou.

Zlodějíčci, chcete-li, kapsáři, se zpravidla pohybují v místech, kde je větší fluktuace lidí. Využívají nepozornosti. Samotná krádež je vždy blesková. Zabere jim to několik vteřin. Kapsáři jsou vytrénovaní. Předem si pečlivě akci nacvičí.

„Kradou dokonale a nepozorovaně. Okradená osoba se velice často o odcizených věcech dozví mnohem později a úplně na jiném místě, než na kterém ke krádeži došlo. Poškozený většinou nemá ani potuchy o popisu kapsáře," říká Papežová.

Policie radí

Věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo tlačí, snažte se okamžitě vzdálit. Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí.

Svá zavazadla nikdy nespouštějte z očí. Vhodně zvolte zavazadlo s několika způsoby uzavření. Svá zavazadla opakovaně pohledem kontrolujte. Peněženku, doklady, mobilní telefony a ostatní cennosti nenechávejte navrchu tašek či kabelek. Nezadávejte si u platební karty a mobilního telefonu stejný PIN. Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatů je vhodné si všímat svého okolí, zejména pak zda tuto činnost někdo nepozoruje. Kabelky a tašky nenechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě. Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete. Auto není trezor!

Autor: Lucie Valeriánová, Jan Skala

4.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Jak snížit spotřebu auta? Není to složité, těmto mýtům ale nevěřte

Výstava komiksů s názvem Texty pro otrlejší aneb tatínek psychiatr v Univerzitní knihovně ZČU
5

FOTO: Výstava komiksů pro otrlejší

Josef Skupa: Dnes a denně zázraky

Plzeň – Výstava, která ve čtvrtek začíná v Muzeu loutek na náměstí Republiky, ukazuje tvorbu českého loutkáře Josefa Skupy.

Obchvaty a rekonstrukce nezůstávají jen na papíře, silničářům se daří stavět

Plzeňský kraj – Trápí nás doprava, potřebujeme obchvat, říkají si často starostové, jejichž obcemi prochází rušná silnice první třídy. Obyvatelé někdy nemohou ani přejít, nebezpečno je jim i řidičům.

Ledňáček pro Olgu Hepnarovou

Plzeň – /FOTOGALERIE, VÝSLEDKY/ Film s neobvyklou, psychicky narušenou postavou získal hlavní cenu 30. ročníku Festivalu Finále.

Plzeňský hokejový odchovanec prý míří do Montrealu

Plzeň - Český hokejový obránce Jakub Jeřábek se zřejmě chystá do NHL. Alespoň tak o tom píší ruská hokejová média.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies