Rozsudek však zatím není pravomocný. Státní zástupce Jan Svatoš si ponechal zákonnou lhůtu na vyjádření se, sám odsouzený se podle svého právního zástupce Petra Hubeného odvolá.

„S rozsudkem jsem v zásadě spokojený,“ uvedl po verdiktu karlovarského soudu státní zástupce Svatoš. Ve své závěrečné řeči požadoval pro Radka Dudu čtyřměsíční trest s přiměřenou zkušební dobou.

Dudův obhájce Petr Hubený označil rozsudek za překvapivý. „Podle obou znaleckých posudků neproběhl celý incident tak, jak jej poškozený popisoval. Proti rozsudku se budeme odvolávat,“ zdůraznil obhájce.

Hokejistovi extraligové Plzně přitom hrozil za přečin výtržnictví až dvouletý nepodmíněný trest odnětí svobody. Podle Kateřiny Vltavské došlo k naplnění skutkové podstaty tohoto přečinu tím, že Duda z malicherného důvodu 25. ledna loňského roku zaútočil na přechodu pro chodce na poškozeného třiašedesátiletého muže, kterému neumožnil bezpečně přejít na druhou stranu silnice. „Přečin ublížení na zdraví se prokázat nepodařilo,“ dodala soudkyně.

Dva lékaři vypovídali v pondělí ve věci Radka Dudy obviněného z výtržnictví. Libor Chrastil dostal od soudu za úkol vyjádřit se ke zraněním, které při lednovém útoku utrpěl na přechodu pro chodce v centru Karlových Varů třiašedesátiletý muž.

Podle Chrastilových slov musel být Dudův útok veden mírně. „Kdyby obviněný zaútočil velkou intenzitou, byla by zranění daleko vážnější,“ konstatoval. Poškozený podle lékařské zprávy utrpěl po Dudově útoku pouze odřeninu na levé straně čela. „Při prudším útoku pěstmi by vznikly otoky v obličejové části hlavy, napadený by mohl utrpět otřes mozku, případně zlomeniny jařmového oblouku, nosu či čelisti,“ uvedl znalec.

Aby potvrdil svá tvrzení o mírnosti útoku, předvedl i demonstraci. Začal se mírně bít pěstmi do hlavy. „Při takovém útoku se mi nic nemůže stát,“ zhodnotil netradiční pokus Chrastil. V lékařských zprávách, které měl k dispozici rovněž nenašel souvislost s útokem a posunutím zubní náhrady, jak tvrdil napadený. „Kdyby napadený utržil rány do oblasti čelisti, zůstaly by po tom stopy,“ konstatoval Chrastil.

Druhým z lékařů, který se vyjadřoval ke zdravotnímu stavu napadeného, byl psychiatr Jiří Bartoš. Do jeho péče se třiašedesátiletý muž dostal přibližně půl roku po lednovém incidentu na doporučení obvodního lékaře.

„Je typické, že se posttraumatické potíže dostavují se zpožděním,“ vysvětlil Bartoš prodlevu mezi incidentem a okamžikem, kdy poškozený vyhledal pomoc psychiatra. Oběť Radka Dudy přišla do jeho ordinace poprvé 16. června. „Stěžoval si na úzkostlivé stavy typické pro posttraumatické potíže, jako je ponížení, ztráta sebevědomí, pocit nejistoty. V představách se mu stále vrací vzpomínky na lednový incident,“ popsal mužův stav psychiatr. Sekundární trauma pak zdůvodnil zvýšeným mediálním zájmem o osobu napadeného.

Při léčbě těchto stavů nenasadil psychiatr léky, přistoupil k metodě takzvaných psychoterapeutických relaxací. „Pacient ke mně dochází jednou až dvakrát týdně. Dokud nebude případ uzavřen, nedá se očekávat ústup jeho potíží,“ dodal Jiří Bartoš.