VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Představuje se: Oddělení služební kynologie

Plzeňský kraj – V minulém díle vyprávěl vedoucí oddělení služební kynologie Stanislav Beníšek o svých psích svěřencích ze skupin základních kynologických činností, kteří dokáží vystopovat zloděje nebo najít pohřešovanou osobu.

28.2.2011
SDÍLEJ:

Profesionální kynologové se svými psyFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Tentokrát jsou na řadě jejich čtyřnozí kolegové ze skupiny speciálních kynologických činností, kteří jsou díky náročnému výcviku schopni vyhledat drogy a psychotropní látky, výbušniny, nástražné výbušné systémy, akceleranty na požářišti a komparovat pachy na metodě pachové identifikace. Tito psí specialisté slouží policistům jako biodetektory.

Jejich výcvik provádí policejní odborníci tím způsobem, že využívají silného kořistnického pudu psů. Na samém počátku výcviku psi vyhledávají své oblíbené předměty v podobě hraček. Není pravdou, že by pes drogy užíval, jak si někteří lidé myslí. Na tuto náročnou práci se navíc nehodí jen tak některý pes. „Naše policejní psy si sami testujeme a vychováváme na chovné stanici v Domažlicích. Máme plán krytí a je tam i porodna pro feny a samozřejmě veterinář. Vybraní psí partneři, kteří jsou v plánu krytí, se na sebe musí hodit krevně, typem, ale hlavně i povahou. Z vrhu si pak vybíráme naše budoucí služební psy. Ti tam ´v psí školičce´ zůstávají asi rok na předvýchovu. Za pomoci svých cvičitelů si zvykají na své jméno a projdou tam i základním výcvikem a socializací. Je nutné, aby se pes nebál jít například do dopravního ruchu na nádraží nebo na jiná vysoce frekventovaná místa, a také, aby neměl problém vylézt po schodech až na půdu nebo naopak do tmavého sklepa,“ objasňuje Beníšek.

Pes žije ve světě pachů

Právě policejní psi ze skupiny speciální kynologie bývají často nenahraditelným pomocníkem policistům, ale i hasičům. Ne každý požár totiž vznikne nešťastnou náhodou nebo technickou závadou. Pro žháře je tak pes, který dokáže najít opravdový důvod, proč se oheň rozhořel, doslova noční můrou. „Pes žije ve světě pachů a říká se o něm, že je zvíře makrosmatické, což je v překladu zvíře s dokonalým čichem. Jen tak pro představu, má až 220 milionů čichových buněk na rozdíl od člověka, který jich má asi 10 milionů. Jeho tisíc receptorů pak vede z nosní dutiny až do mozku. Tyto receptory se pak ještě vzájemně mohou překrývat a pes je schopen diferencovat skutečný individuální pach, který je geneticky podmíněn. Například na požářišti je pes schopen rozpoznat příčinu ohniska. Zjistí, zda byl použitý některý z akcelerantů, tím obecně myslíme vše, co podporuje hoření. Umí bezpečně označit místo, kde pachatel použil benzín, hořlavinu, toluen i třeba podpalovače typu PEPO. Jen za loňský rok vyjížděli naši psovodi s těmito psími specialisty k osmatřiceti případům, aby zjistili přítomnost akcelerantu. Z tohoto počtu byl služební pes použitý ve všech případech, kdy byl na místo povolán. Dvacetpětkrát byl úspěšný,“ upozornil na vysoký počet Beníšek. Chtěl bych vzpomenout na loňskou sérii požárů v Jihočeském kraji, kde náš psovod – specialista s fenou německého krátkosrstého ohaře Gábinou – přispěl k objasnění a usvědčení žháře. Kolegové z kriminální policie totiž natypovali několik podezřelých osob a naše Gábina pak spolehlivě označila na jedné z nich přítomnost akcelerantů. Za pomoci chemiků z odboru kriminalistické techniky a expertiz byla tato přítomnost pak potvrzena. Gábina za svůj policejní život přispěla celkem k objasnění šesti žhářů a v polovině loňského roku nám z důvodů nevyléčitelné nemoci odešla do psího nebe. Nyní již máme vycvičeného dalšího psího specialistu, a to labradorského retrievera.

Úspěchy psů ze skupiny speciální kynologie

Beníšek přidal také další čísla z loňského roku svědčící o úspěšnosti těchto specialistů. Služební psi ze skupiny speciální kynologie byli 52krát povoláni, aby našli drogy. Z tohoto počtu byli ve 38 případech opět úspěšní a drogy byly za pomoci psů nalezeny. K vyhledání výbušnin a nástražných systémů si policisté psa specialistu přivolali celkem 53krát a ve stejném počtu je použili. „Často se však jedná jen o planý poplach. Policejní mluvčí Hana Jehlíková k tomu dodává, že samotné oznámení, že je někde bomba, znamená nasazení velkého počtu lidí k prohledání označeného místa. A protože nejčastěji jsou ohlášeny bomby na školách, v rámci prevence při přednáškách školákům vysvětlujeme velkou nebezpečnost tohoto telefonátu. Celá budova se totiž musí evakuovat a pes s psovodem ji musejí celou důkladně zkontrolovat,“ pokračuje Jehlíková. Jednu opravdovou výbušninu ale služební pes v loňském roce označil spolehlivě, a to při provádění domovní prohlídky na Karlovarsku, dodal Beníšek.

Metoda pachové identifikace

Psi specialisté na metodě pachové identifikace provádějí porovnání pachových stop z míst trestné činnosti (otisk pachové stopy) s osobami podezřelými ze spáchání této trestné činnosti (pachový vzorek osoby). V loňském roce bylo na pracoviště služební kynologie přijato 1465 případů s 1899 pachovými stopami. Při prováděné komparaci za pomoci služebních psů specialistů došlo ke zjištění 305 pachových shod. Tito psí specialisté pracují v převážné většině na násilné a sériové majetkové trestné činnosti. Mluvíme o šestnácti psích specialistech.

Policejní psovod má s sebou ve službě i svého psího kolegu a oba se na sebe musí za každé situace spolehnout. Tam, kde nelze povely říci slovem, pes reaguje na gesta a posunky. Svého pána doprovází všude a je mu i nablízku v jeho soukromí, proto i chápavá rodina je pro psovody velmi důležitá. Práce, jako je tato, která se dělá s velkým srdcem, nezná čas ohraničující začátek a konec pracovní doby. V okamžiku, kdy jde o život nebo je ohrožen majetek, nastupuje pes a psovod ihned do akce… říká Jehlíková.

Autor: Martina Šmejkalová

28.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Jedna z mnoha ilustrací Václava Karla ve známé sbírce básní Josefa Václava Sládka Těm nejmenším.
2

Nejslavnějšího rodáka Dobříče už připomíná pamětní deska

V centru Plzně nefungují semafory, dopravu řídí policie

Plzeň - Policie se o nefunkční světelné signalizaci dozvěděla až z kamerového záznamu. 

ON-LINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL Stanislava Antoše

Plzeňský kraj - Krajský lídr KDU-ČSL pro blížící se parlamentní volby a místostarosta Domažlic Stanislav Antoš odpovídá čtenářům Deníku v on-line rozhovoru. 

Plzeň očima Jana Bielika

Dvaadvacetiletý Jan Bielik se rozhodl rozběhat Česko. Začal ve druhém ročníku plzeňského sportovního gymnázia. Pravidelně pořádá charitativní běhy, běžecké kurzy, společné tréninky nebo běžecké a netradiční party závody. Cílem projektu Rozběháme Česko je spojit běžce, ukázat ostatním radost z pohybu a pomoci potřebným.

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Plzeň - Kamila Frumertová pochází z herecké rodiny, jejími rodiči jsou Pavel a Jindřiška Kikinčukovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení