Živnostník se vrátil z pole a v poště našel dopis, který nečekal. Podvodník po něm požadoval okamžité zaplacení fiktivního dluhu, který měl vzniknout u společnosti z Dolních Břežan. S exekučními náklady vyčíslil falešný exekutor ´dlužnou částku´ na 11 988 korun. V případě neuhrazení do konkrétního dne pak vyhrožuje okamžitým zabavením majetku a navýšením sumy o 15 158 Kč.

„Lidé, kteří opravdu něco dluží, by mohli na tento dopis snadno naletět. Já žádné dluhy nemám a také mě trkly ty Břežany. Už jsem o nich v souvislosti s nějakými podfuky slyšel v televizi,“ líčí Brada. Další, co mu bylo na zásilce podezřelé, byl rozmazaný znak v hlavičce dopisu. „To mi přišlo jako hodněkrát kopírované. A na obálce byla obyčejná známka. Exekutorská firma by měla asi paušál,“ uvádí dál zemědělec.

Zkusil falešnému exekutorovi i volat na telefon uvedený v dopise, samozřejmě marně. Z opatrnosti se tak s lejstrem vydal do Přeštic na policejní stanici. „Pro jistotu jsem chtěl mít v ruce nějaký důkaz, že jsem jednal. Policista, který měl službu, mé podezření potvrdil a vytáhl mi i telefon na soud, který měl podle dopisu exekuci nařídit,“ popisuje Brada. Šel se poradit i na přeštickou radnici. Společně se starostou Antonínem Kmochem odsud zavolal na pražský soud. Také tam se dozvěděl, že nic platit rozhodně nemá, protože jde o podvod.

Stejný dopis neobdržel jen Brada. „Na různých místech v Plzeňském kraji již evidujeme několik takových případů a policisté provádí ke všem intenzivní šetření,“ sdělila krajská policejní mluvčí Hana Jehlíková. Po celé republice pošťáci roznesli falešných výměrů zřejmě stovky. Několik desítek jich evidují například i policisté v Karlovarském kraji a počet pravděpodobně není konečný. Policisté vyzývají další potenciální oběti, aby šly na policii také, pokud tam ještě nebyly.

Na rozdíl od regulérních exekučních příkazů, které chodí na doručenku v obálce označené většinou zeleným pruhem, doručuje pošta výzvy muže, jenž se v dopisech představuje jako exekutor Holeček, jako běžnou listovní zásilku.

„Moji adresu a další údaje našel ten podvodník nejspíš na internetu, v obchodním rejstříku nebo i jinde, kde jsem uvedený v souvislosti se zemědělskou činností,“ míní Brada.

Podvodník k dodání důvěryhodnosti dopisu využíval také webových adres rychlyexekutor.cz a doménu neexistující exekutorské unie exekutorskaunie.cz. Ani jedna z těchto stránek ale po 17. srpnu, kdy vydala Exekutorská komora varování před řáděním JUDr. Marka Holečka, nefunguje. „Uvedená osoba není soudním exekutorem a není oprávněna činit úkony v exekučním řízení,“ varuje komora. I tato instituce připravuje trestní oznámení.