VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podnikatel z Chebu je podle soudu nevinný

Plzeň - Zprošťujícím rozsudkem skončilo ve středu hlavní líčení s pětapadesátiletým podnikatelem z Chebu Antonínem Podvalským. Žalobce jej vinil z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Soudce však konstatoval, že jednání Podvalského znaky uvedeného činu nenaplnilo.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Antonín PodvalskýFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Podle státního zástupce Augustina Hrbotického Podvalský v lednu 2005 vystavil směnku věřiteli Martinu Beníkovi na částku 8,4 milionu korun za firmu Švarc – Podvalský (Š&P), ve které působil jako jednatel. Směnka byla splatná do února 2007. Mezitím, v lednu 2006, se měl Podvalský dohodnout s Beníkem, že firma sumu zaplatí v pěti splátkách, a když se tak nestane, firma Š&P bude muset uhradit pokutu ve výši jeden milion korun plus dalších 0,25 procenta z dlužné částky denně. Dohodu stvrdil Podvalský tak, že za společnost Š&P vystavil ještě bianco směnku, tedy takovou která postrádá vyplněnou částku a datum splatnosti.

Kromě obžalovaného údajně nikdo jiný z firmy o transakci nevěděl. Společnost tedy dluh do doby splatnosti neuhradila, takže najednou začal růst další dluh – pokuta a procenta z prodlení. K loňskému 20. březnu činila penále podle obžaloby celých 7,9 milionu korun.

Podvalského společník Jan Švarc podle žalobce vůbec nevěděl, že firma Š&P má vystavené nějaké směnky. V účetnictví firmy navíc transakce nebyla založena. O dluhu informoval Švarce až exekutor, který kvůli dluhu společnost navštívil. „V květnu 2007 přišel do firmy člověk, který se prokázal jako správce podniku, tak jsem se začal pídit, co celá ta věc znamená. Zjistil jsem, že se jedná o dvě směnky, o kterých jsem nic nevěděl. Ještě do dnešního dne moc nevím. Člověk si to tak skládá,“ řekl na počátku hlavního líčení před soudem Švarc.

Dohodli se i bez soudu

Soud potřeboval rozklíčovat otázku, proč vůbec Podvalský závazek s Martinem Beníkem uzavřel, když ve firmě působil jako jednatel a smlouvou de facto poškodil i sám sebe. Podle Švarce byl závazek doslova lichvářský.

Soudu se ale podařilo prokázat, že Podvalský měl u firmy Š&P pohledávku ve výši 8,4 milionu korun. V průběhu hlavního líčení navíc Podvalský se Švarcem uzavřeli dohodu o vypořádání dluhů vůči společnosti. „Tato dohoda je významným důkazem o tom, že příčinou problému byl konflikt mezi oběma,“ sdělil předseda senátu Milan Štejr s tím, že oba na sebe podali několik trestních oznámení. „Bylo by nelogické, aby Podvalský poškodil společnost, od které chtěl vypořádání,“ doplnil Štejr. Poznamenal, že trestně právní soud by do takové dohody zasahovat neměl.

Pohledávka byla svým způsobem vymazána. Jejím dnešním majitelem je společnost Švarc Group, kterou soud s případnými nároky odkázal na občansko-právní řízení.

Kauzu bude řešit ještě Vrchní soud v Praze. Státní zástupce Augustin Hrbotický se proti verdiktu soudu ještě v jednací síni odvolal.

Autor: Miroslava Vejvodová

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení