„Jen za leden jsme zaznamenali 152 vykradených aut. To je v průměru téměř pět vozidel denně. Hmotné škody byly vyčísleny na více než jeden milion 840 tisíc korun. Ve srovnání s rokem 2007 je to více než třetinový nárůst počtu těchto případů,“ řekla policejní mluvčí Michaela Altmannová. Podle ní mají abnormálně vysoký počet těchto případů na svědomí především sami řidiči. „Není výjimkou, že lidé nechávají v autech kabelky, mobilní telefony, doklady, klíče, bundy a další oblečení i drahé notebooky. Hitem zlodějů zůstávají autorádia a novinkou posledních měsíců se staly krádeže navigací,“ vyjmenovala Altmannová.

Všechny zmíněné věci jsou pro zloděje velice atraktivní a motivují je ke krádeži. Platí, že při odchodu z auta by měl interiér vozu zůstat prázdný. Všechny věci by měl majitel vozu odnést. Občas se stane, že lidé nechají na podlaze auta třeba jen prázdnou igelitovou tašku. I to je ale chyba. „Zloděj zpravidla nezkoumá, jestli je taška skutečně prázdná, ale rovnou se přesvědčí,“ varuje policejní mluvčí. Strážci zákona proto znovu vyzývají veřejnost k větší opatrnosti. Pokud už majitel vozu zjistí, že mu jej někdo vykradl, neměl by se ničeho dotýkat a okamžitě by měl kontaktovat nejbližší oddělení policie, je také možné volat rovnou linku 158.

Pokud se stane, že majitel vozidla zjistí, že mu někdo automobil vykradl, neměl by se ničeho dotýkat a okamžitě by měl kontaktovat nejbližší obvodní oddělení policie. Pokud lidé neznají telefonní číslo, mohou bez obav zavolat na tísňovou linku 158. Občas se stane, že někdo zpanikaří a místo toho, aby se ničeho nedotýkal, začne poškozený vůz prohledávat a zjišťovat, co všechno se ztratilo. Tím ale může znehodnotit stopy, které by mohly policisty dovést ke konkrétnímu pachateli. Na druhou stranu nelze tvrdit, že policisté vždy a za všech okolností nějaké použitelné stopy zajistí. Vždy to bude otázka pro policejního experta.

Dále platí, že by si občané měli rychle uvědomit, co všechno mohl zloděj z vozidla odcizit a jestli nemůže napáchat ještě další škody. Stává se, že si někteří motoristé v aute nechají například doklady a klíče od bytu. Pak lze počítat s tím, že toho zloděj využije a proto je nutné požádat někoho z rodiny, aby doma počkal dokud majitel nepřijde. Ihned po návratu domů je nutné vyměnit zámek u vchodových dveří. Není výjimkou, že pachatel z auta odcizí například mobilní telefon nebo platební karty. V těchto případech je nezbytné karty okamžitě zablokovat.

Policie ČR