VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejnebezpečnějším místem v Plzni jsou Bory

Plzeň - Znásilnění v Plzni znepokojivě přibývá. Zatímco přede dvěma lety ženy nahlásily osm případů znásilnění, minulý rok jich bylo už dvakrát tolik.

23.8.2010 3
SDÍLEJ:

Ilusrační fotoFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Stoupající trend pokračuje i letos. Od začátku roku do konce června bylo v Plzni na Policii ČR nahlášeno už jedenáct případů. Ve městě jsou místa, kde to pro ženy po setmění není příliš bezpečné. Deník se je pro vás pokusil zmapovat.

Podle statistik jsou ale nahlášená znásilnění jen špičkou ledovce. Pouze osm procent všech případů pohlavního zneužití ženy na policii nahlásí. Jsou případy, kdy ženy oznámí celou věc i s několikadenním zpožděním nebo vůbec ne. Tato fakta však hrají ve prospěch pachatele.

„Slyšela jsem o jednom znásilnění tady v naší čtvrti. Dávám si od té doby větší pozor, večer raději nechodím sama ven a pro jistotu jsem si pořídila i pepřák, který nosím při sobě,“ řekla Deníku Monika Lukešová z plzeňských Skvrňan.

Mezi lokality, kde došlo ke znásilnění, patří plzeňská čtvrť Bory. Zde byly letos přepadeny a zneužity čtyři ženy. Mezi další místa, kde by si podle policistů Plzeňanky měly dávat pozor, je centrum města, Vinice, Doubravka a Skvrňany. Nebezpečí hrozí zejména v parcích, podchodech a ulicích bez osvětlení.

Jak se chovat v případě přepadení?

- Pokud už k útoku došlo, je potřeba ihned věc oznámit na policii. Čím větší časové prodlení od doby spáchání činu, tím je totiž možnost, že bude pachatel dopaden, menší.
- Při útoku zvažte to, zda riskovat případné zranění své osoby kvůli kabelce, ve které nemáte žádné cennosti a doklady, je lepší takovou kabelku raději oželet a vyjít z přepadení bez úhony.
- Pokud půjdete na schůzku s někým, koho ještě neznáte, nedomlouvejte si ji na odlehlém místě, ale vždy si vyberte lokalitu s větším pohybem lidí.
- Nesdělujte cizím osobám, se kterými sice komunikujete delší dobu, ale osobně je neznáte, bližší údaje ke své osobě, týká se to všech sociálních sítí na internetu.

Zdroj: Policie ČR

„Ženy by neměly chodit samy opuštěnými a neosvětlenými ulicemi, pokud není vyhnutí, je dobré si vždy na konci nebo na rohu ulice zkontrolovat, zda za nimi někdo nejde,“ řekla Deníku Simona Čejková, mluvčí Policie Plzeň-město. Policie vybízí k ostražitosti také při návštěvách zábavních podniků. V žádném případě by se ženy neměly nechat doprovázet cizím mužem, se kterým se seznámily během večera, protože z příjemného společníka se může během chvíle vyklubat brutální násilník.

„Na diskotékách a v barech není vhodné nechávat pití někde ležet, aniž byste na něj viděli, a pokud Vás někdo cizí pozve na drink, jděte k baru s ním, abyste viděli, co kupuje, jsou případy, kdy muž ženě nasype do pití nějakou látku,“ vysvětluje Čejková.

Vyšší počet znásilnění nahrává prodejcům obranných prostředků. „Poté, co tady nedaleko přepadli dvě dívky, tak zájem rozhodně výrazně vzrostl, poptávka je hlavně po pepřových sprejích, které jsou nejlevnější a dobře se nosí v kabelce,“ potvrdil Pavel Rosa, majitel obchodu se zbraněmi v ulici Ke Svatému Jiří. Ceny tak zvaných pepřáků a slzných sprejů se pohybují kolem sto třiceti korun. Podle Policie ČR jsou tyto přípravky dobré nejen jako prvotní obrana, ale výborné hlavně k překvapení útočníka.

Na trhu jsou k dostání také elektrické paralyzéry a minialarmy, které se stejně jako pepřové spreje pohodlně vejdou do každé kabelky a dají se navléknout i na zápěstí. „Minialarmy fungují na principu, že napadená osoba vytrhne bezpečnostní kolíček z uzávěru alarmu a ten spustí hlasitou sirénu, která útočníka překvapí a oběti poskytne možnost utéct,“ vysvětlila Simona Čejková, mluvčí Policie ČR pro Plzeň-město. Nevýhodou těchto obranných prostředků je jejich vysoká pořizovací cena. „Ceny u minialarmů se pohybují do tisíce korun, ale i tak jdou dobře na odbyt. Paralyzéry jsou ještě o něco dražší, a to zákaznice většinou od jejich koupě odradí,“ doplnil Pavel Rosa.

Počty znásilnění v Plzni

Bory 4
Centrum 3
Skvrňany 2
Doubravka 1
Vinice 1

(Ukončené případy znásilnění za rok 2010) Zdroj: Policie ČR

Martina Němcová

23.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic (vlevo) se snaží přejít přes jabloneckého obránce Matěje Hanouska.

Kopic: S vedrem se musíme vypořádat

Ilustrační foto

Minipozemek u Globusu možná čeká vyvlastnění

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Plzeňský kraj – Hejtmanství začíná hledat lékaře pro nadcházející tři roky.

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Plzeňsko - Psal se pátek 17. února 2017, přibližně půl páté ráno, když Evě Spurné z Pernarce na severním Plzeňsku začaly kontrakce.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení