VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Divadlo Čas Klůse drtí dodnes

Plzeň - Téměř celou hodinu vypovídala ve středu před plzeňským okresním soudem náměstkyně primátora pro kulturu Marcela Krejsová (ODS).

20.1.2010
SDÍLEJ:

Hanuš KlůsFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Vysvětlovala některé okolnosti případu, v němž hrozí bývalému řediteli městské organizace Esprit Hanuši Klůsovi vězení za to, že se podle žalobce nepostaral o včasné vyklizení Divadla Čas na náměstí Republiky a nedbalostí způsobil škodu přesahující 700 tisíc korun.

Podle Krejsové byl Klůs povinen vyklidit do konce roku 2006 z Času všechen městský movitý majetek. Udělal to ale až v květnu 2007. Prodlení stálo Esprit více než půl milionu korun, protože musel dodatečně uhradit nájem a odebrané energie. „Přitom věděl, jaké sankce hrozí, pokud Čas nebude včas vyklizený. Věděl, že město bude muset za prodlení zaplatit,“ uvedla Krejsová s tím, že pro uskladnění věcí bylo dost prostoru v KD Peklo nebo v malém sále Měšťanské besedy.

Podle ní Klůs už při výběrovém řízení na místo šéfa Espritu přišel s koncepcí, která zahrnovala ukončení činnosti Divadla Čas. „Sám tehdy uváděl, že když funguje Peklo a Měšťanská beseda, je zbytečné provozovat v nájemním vztahu ještě Divadlo Čas. Že by to bylo nehospodárné,“ podotkla Krejsová.
Bývalý šéf Espritu celou dobu argumentuje tím, že věci z divadla nevyklidil proto, že by se tím poškodily. „Byly tam kilometry kabelů, osvětlení, hudební aparatury. Několikrát jsem radnici urgoval o rozhodnutí, jak s tím naložit, ale marně. Nikdy nebylo vydáno žádné usnesení, které by ukládalo Divadlo Čas vyklidit,“ tvrdí Klůs.

Krejsová ale říká, že měl jednat samostatně. „Věděl, kam co může převézt a kde jsou volné prostory. Měl na to jako ředitel pravomoc. Nemusel nikoho žádat o svolení ani o tom nemusela rozhodnout žádná komise,“ řekla Krejsová. Dodala, že Klůs nikdy o žádném znehodnocení majetku nemluvil. „Vycítila jsem ale, že se mu Divadlo Čas nechce opustit,“ podotkla Krejsová. Její výpověď ale byla podle Klůse účelová.

Před soud ve sředu jako svědek předstoupil také plzeňský zastupitel a člen kontrolního výboru ÚMO Plzeň 1 Miroslav Brabec (ČSSD). Jak uvedl, staví se na stranu slabšího, tedy na stranu Hanuše Klůse. Ohledně dalšího osudu Divadla Čas vystoupil na zastupitelstvu nejméně šestkrát. Z toho čtyřikrát s interpelacemi na náměstkyni Krejsovou. „V této otázce byla pro mě partnerem pouze ona. Pokaždé jsem od ní ale dostal jinou odpověď a navíc ani jedna z nich nebyla jasná. Ve většině jejích odpovědí zaznívala naděje, že se Čas bude dál provozovat,“ řekl Brabec. Doplnil, že nikde nenašel žádné usnesení o ukončení provozu Divadla Čas. Připomněl také, že se případem zabýval i kontrolní výbor zastupitelstva. Ten dospěl k názoru, že za chyby nese vinu nejen Klůs, ale i ředitel Úřadu služeb obyvatelstvu Radoslav Kozák a tehdejší vedoucí odboru kultury magistrátu Roman Černík.

Verdikt ve středu v případu nepadl, hlavní líčení bude pokračovat v březnu. Obhajoba chce jako svědka předvolat ještě primátora města Plzně Pavla Rödla. Klůsovi hrozí až šest měsíců vězení, peněžitý trest nebo zákaz činnosti. Z funkce ředitele Espritu byl odvolán v roce 2007.

Autor: Petra Petříková

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní Sportmanie v Plzni za obchodní centrem Plaza
12

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení