Odkaz na starší článek najdete v pravém sloupci.

Šulc zatarasil cestu vedoucí kolem jeho domu do chatové oblasti. Podle něj tam auta nemají co dělat, protože jde o jeho soukromý pozemek. Obecní úřad v Druztové mu ale nařídil cestu uvolnit. Podle místostarostky Lucie Moravcové se jedná o účelovou komunikaci, která musí být veřejně přístupná.

Ústavní soud (ÚS) i Nejvyšší správní soud (NSS) v Brně se ale shodly na tom, že nebyly splněny zákonné podmínky pro to, aby bylo možné zmíněnou cestu označit jako veřejně přístupnou účelovou komunikaci. „Ta by mohla vzniknout za předpokladu, že by za prvé vlastník pozemku dal výslovný souhlas k veřejnému užívání cesty a za druhé by nebyla jiná možnost. Souhlas jsem ale nedal, jiná možnost příjezdu po veřejné obecní cestě je, protože je možné jezdit cestou přes Buben. Není tedy důvod domáhat se soukromých zájmů omezováním našich vlastnických práv,“ míní Šulc.

Městský soud v Praze, který bude nyní ve věci znovu rozhodovat, se musí řídit stanoviskem ÚS a NSS. „Právní názor těchto institucí je totiž pro pražský městský soud závazný. Definitivní vítězství to není, ale dá se říci, že naše snažení spěje ke zdárnému konci,“ řekl Šulcův právní zástupce Jiří Vlasák.

Nad rodinou Šulcových navíc i nadále visí hrozba exekuce. Šulc totiž dosud nezaplatil statisícové pokuty, které mu uložil obecní úřad za to, že cestu uzavírá vraty a plotem. Exekuce Šulcova majetku je ale v současné době rozhodnutím soudu pozastavena do té doby, než bude ve sporu definitivně pravomocně rozhodnuto.

Podle místostarostky Moravcové ale není možné předjímat rozhodnutí soudu. „Ve věci pana Šulce dosud nebylo pravomocně rozhodnuto. Můj názor na celou věc se nemění. Cesta přes Buben je načerno vyježděná bahnitá cesta přes louku vedoucí přes zemědělské pozemky. Jejich majitelé by mohli chataře, kteří po ní jezdí, dokonce žalovat. Navíc vede přes park Horní Berounka. Zatím ale tuto cestu nemůžeme uzavřít, protože chataři by se jinak ke svým chatám vůbec nedostali,“ vysvětlila Moravcová.